ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyPsychika

Poruchy príjmu potravy a čo ich spúšťa

 Mária Kopčíková   13.03.2018   0

Pred časom sme mali u nás v ambulancii workshop o poruchách príjmu potravy. Hovorili sme v kontexte tejto diagnózy aj o jej spúšťačoch. Potom som bola na stáži na detskej psychiatrii, kde sa tieto deti, najmä dievčatá liečia. Vidieť to „live“ – ešte horšie, ako o tom len počúvať.

Shutterstock

 

Rodina je kľúčová

Nie jediným, ale pomerne častým spúšťačom ochorenia, je rodina dieťaťa – nielen vzťahy v nej, ale aj vyznávaný hodnotový rebríček a prípadné komentáre a poznámky, ktoré si dieťa na svoju adresu vypočuje. A to už od útleho detstva, lebo veď strava býva často „rodinnou témou“.

V našej kultúre mnohí jedia stravu, ktorá nie je veľmi zdravá a nemáme dostatok cvičenia. To platí aj pre naše deti.  V niektorých rodinách naopak – je akási posadnutosť stravou zdravou, až tak do extrémov, kedy mamy deťom nedovolia to, čo konzumuje veľa iných detí, osladia to prípadnými komentármi, prečo toto a hento v rodine nepapajú a čo z toho dieťa môže mať ... a už mu zarába na prípadné výčitky svedomia a hyperkontrolu do budúcnosti.

V USA sa poruchy príjmu potravy rozvinú cca u 23% dievčat a 6% chlapcov, na Slovensku je to asi 10% populácie.

S prevenciou treba začať čo najskôr. Keď sa problém u dieťaťa rozvinie, robiť zásahy počas dospievania, je zložité a menej účinné.

Shutterstock

 

Kto ovplyvňuje malé deti?

Aviva Braun, teraputka, ktorá vo svojej praxi pracuje s dievčatami s diagnózou narušeného vnímania svojho tela alebo s poruchami príjmu potravy, hovorí: „Vídam veľa mladých žien a dievčat, ktoré vyrastali v domácnostiach, kde boli určité potraviny zakázané. Veľa z nich má bolestivé spomienky z obdobia, kým začali chodiť do školy.“

Braun pripomína mamám, že už od prvého okamihu, ako začnú kŕmiť svoje novorodeňa, ich prístup k strave a jedlu zanecháva na dieťatku nejaký dojem. Mama, ktorá je úzkostná, čo sa týka kŕmenia dieťaťa a nevenuje pozornosť prejavom hladu, môže vytvoriť základ porúch príjmu potravy v neskoršom veku.

Isté je to u predškolákov. Postoj, aký má ich mama k jedlu ovplyvňuje to, ako jedlo a stravovanie vnímajú deti neskôr. Ak je dieťa svedkom toho, ako sa mama takmer znechutene pozoruje v zrkadle, dieťa môže začať napodobňovať toto správanie. A už sa tak narúša jeho sebaobraz.

Americká asociácia pre poruchy príjmu potravy hovorí, že 40 – 60% dievčat do veku 6 – 12 rokov si pripadajú príliš tučné a chcú schudnúť. Je dosť hrozné, ak 6 ročné dievčatá riešia, aký je obsah tuku v ich obede. Kde sa tieto deti dostanú k myšlienkam o jedle, tuku, „body-image“?

Ovplyvňuje ich nevyhnutne ich domáce prostredie, ostatné deti v škole, komercia, časopisy ... Deti sa o tuku a tučnote dozvedajú zo svojho okolia, ktoré im opakuje, že tuk je pre ne zlý a priberú. Ako dôsledok toho deti často odmietajú jesť.

Shutterstock

 

Rizikové sú isté skupiny detí – deti, ktoré vrcholovo športujú a sú pod extrémnym tlakom trénerov, baletky a malé tanečnice, ktoré si často vypočujú, že na takú, či onakú otočku, zdvíhačku, sú príliš ťažké alebo majú priveľký zadok. A potom dievčatá, ktoré túžia byť modelkami. Problém s príjmom potravy sa však môže objaviť u hociktorého dieťaťa.

Aviva Braun ponúka svoju skúsenosť, že väčšina jej klientok mala mamy, ktoré veľmi riešili to, ako vyzerajú. Ako vyzerá ich telo matky, ale aj dcéry. Tieto dievčatá potom maj často tendenciu prepadávať obžerstvu, ako protestu proti pravidlám, ktoré nastavila obmedzujúca mama.

Matky sú teda prvými a najvýznamnejšími ženskými modelmi v živote svojich dcér. Sú konfrontované s náročnou výzvou modelovania pozitívnych emócií voči jedlu a obrazu tela.

Matky zároveň často robia chyby v komunikácii, v stravovaní. Veľa máme naučeného z nášho detstva. No ak chceme našim deťom pomôcť, aby sa ideálne k poruchám príjmu potravy nedopracovali, musíme si najskôr my uvedomiť isté súvislosti. 

Inšpirujte sa: Čo môžu mamy urobiť, aby zabránili rozvoju porúch príjmu potravy u svojich detí?

Spracované s použitím: ahaparenting.com, parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Články autora
Mení vaše dieťa školu? Na toto si dajte pozor.
Toto musí zvládnuť prvák
9 bezpečnostných rád, ako nechať dieťa doma samé
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
Čo potrebuje tínedžer
8 zaujímavostí o čerešniach a 2 recepty k tomu
Už ani len tú fľašu dieťaťu nepodržíme
7 rodinných zvykov "bez displeja". Skúsme
Zlato z prírody (alebo ako vyrobiť domáci sirup)
Ako pomôcť dieťaťu s ADHD učiť sa
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised