Poruchy príjmu potravy – ako im predísť

Mária Kopčíková 0

Nie jediným, ale pomerne častým spúšťačom porúch príjmu potravy, je rodina dieťaťa – nielen vzťahy v nej, ale aj vyznávaný hodnotový rebríček a prípadné komentáre a poznámky, ktoré si dieťa na svoju adresu vypočuje. A to už od útleho detstva, lebo veď strava býva často „rodinnou témou“.

Mamy sú pritom tie, ktoré sú obvykle najväčším vzorom pre svoje deti – v kontexte porúch príjmu potravy najmä pre svoje dcéry.

Čo môžu urobiť mamy , aby zabránili rozvoju porúch príjmu potravy u svojich detí?

Zvážte svoj postoj k vlastnému telu

Veľa z nás je ovplyvnených posadnutosťou našej kultúry k štíhlosti. Keď potom vidíme, že naše dieťa začína priberať, máme tendenciu obávať sa, že dieťa bude so svojou hmotnosťou celoživotne bojovať.

Naše deti sú bystré, vycítia náš strach a môžu predpokladať, že niečo nie je v poriadku. Obdobie rastu svojho dieťaťa môžete zobrať aj ako príležitosť viac sa skamarátiť s vlastným telom, prijať ho a akceptovať, hoci v zrkadle nevyzerá úplne dokonale.

Hovorte s deťmi o tom, ako médiá predstavujú štíhlosť

Povedzte im, že všetky tie modelky, ktoré sú na titulkách pekných časopisov, sú produktom Photoshopu. Nie sú reálne. Ukážte im video, ako sa z obyčajnej ženy s vyrážkami stane krásna modelka.

Vysvetlite im, že médiá vytvárajú nerealistický obraz krásy.

Snažte sa ukazovať deťom prospešné stravovacie návyky

Je to tak, deti nás kopírujú. Čo urobíte vy, budú robiť aj oni. Ak si dáte vodu, dajú si ju aj oni. Ak si dáte k jedlu šalát, dajú si ho aj oni. Len s tým musíte začať odmala.

Nehovorte o diétach

Nediétujte, len jedzte zdravo a hýbte sa. Urobte z toho súčasť vášho života. O diétach mnohí odborníci hovoria, že prinášajú zbytočnú frustráciu a následnú nadmernú konzumáciu jedla.

Ak chcete dieťa naučiť sebakontrole, čo sa jedla týka, učte ho počúvať svoje telo. Som hladný/á, som mlsný/á? Ak chce vaše dieťa sladkosti, nemusíte mu ich odoprieť navždy. Len mu vysvetlite, ak na ne nie je vhodný čas, že si ich bude môcť dať neskôr, inokedy ….

Vytvorte si  zoznam potravín „hocikedy“ a „občas“. Nehovorte o potravinách ako o „dobrých a zlých“, prípadne ako o „zdravých a nezdravých“. Deti sa potom môžu vnímať ako dobré alebo zlé podľa toho, čo zjedia. Ak rozdelíte potraviny na „hocikedy“ a „občas“, deti jednoduchšie pochopia, že niektoré potraviny sa lepšie konzumujú v menšom množstve a menej často.

Zelenina, ovocie, celozrnné potraviny, bielkoviny a mliečne výrobky sú užitočné a potrebné pre rast a vývoj. Sladkosti a vyprážané potraviny sa dajú považovať za „občas“ potraviny, ktoré majú dobrú chuť, ale nie sú nevyhnutné na to, aby nám pomohli rásť.

Nekomentuje fakt, že vaše dieťa pribralo

Jednak je to v určitom veku normálne, najmä u dievčat v predpubertálnom období, keď sa mení hormonálna skladba organizmu. Jednak za prírastkom na hmotnosti môže byť napr. zle fungujúca štítna žľaza (o pomoc môžete požiadať pediatra, aby skríning urobil citlivo tak, že dieťa to považuje za bežnú prehliadku).

Ak máte pocit, že dieťa pribralo, znížte príjem cukru v strave (ideálne u celej rodiny) a pridajte na pohybovej aktivite. Zaangažujte celú rodinu, aby dieťa nemalo pocit, že niečo inak musí robiť len ono samo.

Nekomentujte však jej/jeho šunčičky, pneumatiky, lalôčiky, ktoré sa objavili na tváričke, brušku …. odborníci tomuto tuku v istom období vývinu dieťaťa hovoria aj „baby špek“ – proste niečo navyše, čo prirodzeným vývinom zase odíde.

Nikdy nekomentuje vzhľad iných ľudí

Ak pribežne komentujete to, ako niekto vyzerá, aký je chudý alebo tučný, dieťa si zvykne na to, že vzhľad je to, o čo tu ide, že je nesmierne dôležitý. A že ľudia VŽDY budú sledovať jej/jeho telo.

Minimalizujte stres

To sa ľahko povie a ťažšie vykoná. Ale predsa sa o to pokúste. Deti, ktoré majú vyššie hladiny stresových hormónov sú menej zdravé telesne a majú tendenciu viac jesť. Zajedajú stres. Poznáte to?

Obmedzte sledovanie TV, youtubu

Deti, ktoré každý deň sledujú dve hodiny TV, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť vysokého cholesterolu v dospelosti. Je to jednak o nečinnosti, jednak o reklamách, ktoré sú súčasťou sledovaného obsahu. 

Prečítajte si viac k téme porúch príjmu potravy a ich spúšťačom.

Len tak pre zaujímavosť – koľko reklám by ste narátali na zoštíhľujúce oblečenie, na podporu pekného vzhľadu, a cvičiace prístroje, ktorých cieľom má byť chudnutie? Nenechajte seba a svoje deti pohltiť extrémnou túžbou byť štíhli.

Spracované s použitím: ahaparenting.com, parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár