To, že sa dieťa pociká v noci, je pomerne časté a do istého času – veku aj normálne. V období, keď sa učí sebaobsluhe, odúča sa od plienok, alebo aj v obdobiach príliš veľkého stresu a napätia.
foto: isifa.com Pojem nočné pomočovanie sa používa vtedy, pokiaľ sa dieťa staršie ako štyri roky neustále pravidelne pomočuje do postele. Vždy je potrebné zistiť, či sa jedná o ochorenie močovej sústavy (chronické zápaly močového mechúra, vrodené chyby v oblasti mechúra a ľadvín) alebo je dôvod pomočovania v psychike dieťaťa.
Možné príčiny pomočovania Simona Procházková vo svojej knižke Děti a bylinky vidí tieto možné príčiny:
Duševné traumy a šoky Žiarlivosť, napr. keď sa narodí nový súrodenec Reakcia na zmenu (nástup do škôlky, sťahovanie) Stres (pri hádkach v rodine, šikanovanie v detskom kolektíve) Strata blízkej osoby alebo aj domáceho zvieracieho miláčika Dôsledok choroby Deti sa nezačínajú pomočovať so zlým úmyslom. Pokiaľ sme v spolupráci s pediatrom vylúčili zdravotný problém vylučovacej sústavy , treba sa zamyslieť nad aktuálnou situáciou dieťaťa a uvažovať, na aký podnet môže byť toto reakcia .
Tresty ani hnev nie sú na mieste. Deti potrebujú hlavne veľa pochopenia a dôvery , aby dokázali svoj problém prekonať.
Zväčšená nosová mandľa Keď sa objaví nočné močovanie, mali by rodičia myslieť aj na tento možný dôvod – zväčšená nosová mandľa dokáže spôsobiť viacero problémov – ťažké dýchanie, dýchacie apnoe, nedostatočnú relaxáciu organizmu, nepozornosť na školksom vyučovaní, ale aj nočné pomočovanie. Dieťa môže byť tak unavené sťaženým dýchaním, že už nedokáže vnímať signály močového mechúra, že ho treba vyprázdniť.
Čo môžu rodičia urobiť, pokiaľ problém pretrváva Brať dieťa vážne. Snažiť sa o to, aby v domácnosti vládla pokojná atmosféra. Po 17. hodine by dieťa malo obmedziť príjem tekutín . Pred spaním by sa malo poriadne vycikať. Zaviesť večerný rituál – 20 minút pred spaním čítať rozprávku a potom ešte rozprávať o uplynulom dni (čo dieťa celý deň robilo, čo si z toho dňa odnáša). Takýmto rozhovorom dávame dieťaťu priestor na to, aby spracovalo aj negatívne zážitky, niečo čo ho napr. rozčúlilo. Potom môže spokojnejšie zaspať. Masáž celého tela napr. levanduľovým olejom. Vhodná je aj masáž vnútorných stehien a podbruška olejom z ľubovníka bodkovaného. Týmto sa zvyšuje citlivosť svalstva zvierača močového mechúra. U niektorých detí je dobré dať ich ešte raz vycikať okolo 22.00. Zobrať ich, hoci aj v polospánku, dieťa nemusí byť úplne prebraté. Oplachovanie spodnej časti chrbta chladnou vodou. Aktivuje sa tak svalstvo panvy, ktoré je zodpovedné za aktivitu močového mechúra. Bylinky a aroma Môžete vyskúšať aj čajík pre pokojnú noc: 10 g medovky, 20 g ľubovníka bodkovaného, 5 g kvetov pomarančovníku. Jednu čajovú lyžičku zmesi zalejeme jednou šálkou vriacej vody a necháme 10 minút vylúhovať. Precedíme a dieťaťu podávame vždy ráno jednu šálku po dobu 4 týždňov.
Ak máte vzťah k aromaterapii , môžete vyskúšať do izby, v ktorej dieťa spí, tieto vône: levanduľa, neroli, mandarínka, medovka, bergamont. Aromalampu treba zapáliť asi 20 minút pred uložením dieťaťa na spánok.
A nezabudnite dieťa hlavne počúvať a byť mu oporou. Pravdepodobne to ani preňho nie je ľahké a z vlastného zahanbenia môžu vznikať problémy s pocitmi viny a vlastnej „nehodnoty“ v očiach rodičov.
Pomôcky pre prípady nočného pomočovania V špecifických prípadoch, závislých od veku a aktuálneho zdravotného a psychického stavu dieťaťa, je možnosť použiť napr. plienky pre deti s hmotnosťou až do 30 kg. Nie každé dieťa musí plienku akceptovať, pre niektoré by to mohol byť nepríjemný zásah. No pre iné zase veľmi dobrá pomôcka, ako sa zbaviť stresu z “mokrej postele”. Voľbu preto treba citlivo zvážiť.
Ďalšou pomôckou môžu byť nepremokavé plachty z prírodných materiálov . Nie je vhodné dávať deťom na lôžko igelit alebo niečo podobné. Ak sa rozhodnete, voľte kvalitný materiál, s ohľadom na zdravie a príjemný pocit dieťaťa.
Pokiaľ sa rozhodnete, môžete použiť ešte aj chránič matraca . Niekedy do matraca pre dieťa investujeme nemalé peniaze, chceme aby sa mu spalo pohodlne. Nočné pomočovanie môže byť potom stresom ešte aj s ohľadom na zničené lôžko. Toto samozrejme nie je problém dieťaťa a už vôbec by sme ho tým nemali zaťažovať – ale môžeme zabezpečiť, aby sme sa zničeniu vyhli.
Spracované podľa knihy Děti a bylinky .
Loading...
Váš komentár
aka krasna tapeta
clanok uplne ze cely zly…skuste radsej toto:
http://www.pomocovanie.sk