ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyPsychika

Neurózy v detskom veku

 Mária Kopčíková   24.03.2014   11

Počuli ste už vo svojom okolí „to je ale neurotik!“ alebo vám niekto dobroprajne povedal, že máte neurotické dieťa? Viete vôbec čo to je (okrem občasného hanlivého označenia dospelého či dieťaťa, ktorého sa to vôbec nemusí týkať ...)?

Neuróza je funkčná porucha vyššej nervovej činnosti, ktorú charakterizujú telesné alebo duševné problémy. Príčiny neuróz sú rôzne,  napr. akútna psychotrauma (smrť blízkej osoby) alebo dlhodobé traumatické zážitky (nesprávna výchova, rozvod), dieťa je prehliadané, prípadne mu nie je venovaná dostatočná pozornosť, ale neuróza sa u detí môže objaviť aj v špecifickom vývinovom období – nástup do školy a alebo v puberte.

Základné. typy neuróz:

  • neurasténia – príznakmi sú únava, nechutenstvo, zvracanie, potenie, trasenie rúk, nespavosť, bolesti hlavy, migrény, bolesti chrbta, poruchy chôdze, pohyblivosti končatín, zraku, sluchu, zabúdanie, nesústredenosť.
  • hystéria – príznaky: náladovosť, sklon k afektom, labilita, záchvaty strachu, hnevu, egocentrická orientácia, nápadné správanie a konanie.
  • psychasténia – v popredí sú strachy a fóbie, obsedantné (nutkavé, stále musím robiť isté veci, mám opakujúce sa myšlienky) myšlienky a jednanie.

U detí sa často stretávame s jednotlivými symptómami a nie klasickými formami. Neurózy sú obranou detského organizmu na zvýšenú záťaž alebo nepriaznivé životné okolnosti.

Neurotické príznaky sa prejavujú napr.:

  • pomočovaním
  • poruchami spánku – napr. nočný des, námesačnosť
  • poruchami motorického systému – obhrýzanie nechtov, tiky (oka, končatín), cmúľanie prstov
  • bolesťami hlavy a migrénami
  • poruchami reči – útlm reči, zajakavosť
  • poruchami zažívacieho systému – nechutenstvo (anorexia), prejedanie (bulímia), bolesťami brucha, hnačkami, zápchami,
  • problémami v správaní – hnevlivosť, naschvály, neposlušnosť

Rodičia, sledujte svoje dieťa

Rodičia si obvykle všimnú, že ich dieťa sa začalo správať inak, než doteraz. Častým prvým príznakom býva telesný nepokoj – dieťa nevydrží v kľude, má problém sústrediť sa, predmety s ktorými pracuje, akoby „bez vedomia“ vkladá do úst, obhrýza si nechty, ceruzky. Pomerne často sa problém prejaví ranným zvracaním, odmietaním raňajok, bolesťami brucha. Po pár dňoch takýchto rán rodičia zvyčajne vyhľadajú lekára, no vyšetrenia obvykle neodhalia žiadny telesný problém. Ak toto s dieťaťom zažívame výlučne len počas pracovných dní, môžeme si byť viac než istí, že ťažkosti dieťaťa sa spájajú s nejakým problémom v škole. Môže sa jednať o školskú nezrelosť, nerozpoznané poruchy učenia, šikanovanie alebo aj o veľmi vysoké nároky rodičov na ich vlastné dieťa.

Medzi neurotické prejavy v oblasti reči patrí zajakavosť. Môže sa rozvinúť aj u trojročného dieťaťa, ktoré pomerne rýchlo myslí, no jeho aktívna slovná zásoba (slová, ktoré už vie povedať), nestačí na vyjadrenie jeho myšlienok. Preto sa začne zajakávať. Ak takéto dieťa nebudeme posmešne napomínať, reč sa môže vyrovnať spontánne. Dlhšie než dva mesiace by daný stav ale nemal trvať. Potom už je potrebná odborná pomoc. Zajakavosť sa môže u detí objaviť napr. aj pri potlačovaní ľavorukosti alebo keď je dieťa vystavované posmechu alebo šikanovaniu.

Ďalším neurotickým prejavom v reči je tzv. mutizmus, kedy dieťa odmieta rozprávať v inom než napr. domácom prostredí, alebo rozpráva len s konkrétnymi ľuďmi – zvyčajne s blízkymi. Za týmto problémom sa môže skrývať sociálna izolácia rodiny, alebo neriešené konflikty. Odstraňuje sa veľmi ťažko

S extrémnou duševnou záťažou súvisia tiky. U detí sa vyskytujú často – mimovoľné zášklby svalov, najčastejšie na tvári okolo očí, úst. Sem patrí aj pohadzovanie hlavou alebo časté pokašliavanie (samozrejme, pokiaľ objektívne vieme, že dieťa nie je choré).

U detí sa môžeme stretnúť s viacerými problémami v oblasti spánku (neschopnosť zaspať, nočné desy). Niektoré súvisia so zlou spánkovou hygienou, iné sú dôsledkom dlhodobého emočného vypätia (rozvod, strata blízkej osoby), stresu z nevhodného trestu.

To, čo dieťa zažije počas dňa, môže ovplyvňovať aj jeho reflex vyprázdňovania a môže dôjsť k nočnému pomočovaniu. V tomto prípade je prvoradé kontaktovať pediatra a vylúčiť možné organické problémy (zápal močových ciest, prechladnutie). Až keď sú vylúčené, treba pomočovanie riešiť ako neurózu.

Ako postupovať pri liečbe neurózy

Neurózy, tak v detskom ako v dospelom veku, sa dajú liečiť – riešiť veľmi dobre, ak sa zachytia včas. Pokiaľ ich zanedbáme, môžu sa stať chronickým problémom a spôsobiť problémy na dlhé obdobie. Najviac sú ohrozené deti, ktoré sú často (a aj dlhodobo) vystavené psychickému napätiu – stresu. Keďže dieťa je vo vývoji, dlhodobá záťaž prináša riziko celkovo nesprávneho vývinu jeho osobnosti. Ak dieťa nemá uspokojovanú niektorú zo základných potrieb (lásky, istoty, bezpečia, ochrany), zvyčajne stráca záujem o podnety rozumové.

Pri liečbe neuróz sa kombinuje psychoterapia a medikamentózna liečba. Terapia musí byť zameraná na celú rodinu, v ktorej dieťa žije a musí ju realizovať skúsený detský psychológ. V prípadoch, kedy treba ako podporu psychoterapie použiť lieky, psychológ situáciu konzultuje s detským psychiatrom.

Môžeme neurózam u detí predísť?

Odborníci sa zhodujú v tom, že úplnou podstatou odstránenia problémov je to, aby dieťa malo v rodine pocit bezpečia a pochopenia pre svoje starosti (nech sa nám zdajú akokoľvek malé alebo malicherné). Rodina (aj keď nie je úplná) by mala byť tým miestom, kam sa dieťa môže vrátiť a bezpečne zdieľať svoje zážitky, poznanie, radosti a aj obavy. Ako rodičia by sme mali poznať možnosti a schopnosti svojich detí a naše nároky prispôsobiť dieťaťu. Nezriedka sú za neurotickými problémami detí ich ambiciózni rodičia, ktorí preceňujú význam školských známok, úhľadného písma alebo prvenstiev na súťažiach.

Aj rodič, ktorý sám trpí neurózou, môže byť problémom. Tým, že je sám často podráždený, prepracovaný, ľahko podľahne afektu – prenáša svoje psychické vypätie na celú rodinu. V takomto prípade je samozrejme prvoradé, aby terapiu absolvoval rodič, pretože inak sa problém prehlbuje.

Problémy sa u detí objavia, ak sa v rodine vyskytuje alkoholizmus niektorého z rodičov, ktorý sa často spája s agresivitou alebo v súvislosti s už spomenutým rozvodom. Pokiaľ sa v rodine objaví niektorý z týchto problémov, mali by rodičia riešiť svoje konflikty v neprítomnosti detí a urobiť „opatrenia“ čo najskôr, ako sa to dá. Nie vždy má ten jeden rodič, ktorý tiež vníma problém (svojho partnera a celej rodiny) silu riešiť vzniknutú situáciu sám. Ak sa vy pohybujete v okolí takýchto detí a rodiny, skúste im podať pomocnú ruku, byť oporou.

Za neurotické prejavy nikdy dieťa netrestajte ani nekarhajte. Má to efekt snehovej gule – na začiatku malý problém sa neustálym pripomínaním a upozorňovaním, že to alebo ono, čo dieťa robí, je zlé, nevhodné, nedokonalé iba umocňuje jeho pocity „nedostatočnosti“. A určite čo najskôr vyhľadajte odbornú pomoc pre dieťa či pre seba.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Komentáre k článku
moje meno napísané 21.09.2015 16:44

clanok je pekny, ale niekedy je to velmi narocne dat dietatu vsetko co potrebuje a clovek uz niekedy nema dostatok mentalnych sil. Tato doba vsetko stazuje, stat velmi cloveku nepomoze a potom sa moze stat, ze milovanemu dietatu nespravnym pristupom ublizujete. Nechcem nikoho obhajovat ani obvinovat, ale teoria je krasna vec, len v praxi je to o niecom uplne inom.

Milan napísané 16.06.2015 21:21

Ahojte, mozem napisat moju skusenost. Ked som chodil na zakladnu skolu 1-4 rocnik tak som mal tiky, prejavovalo sa to tak, ze som mal nutkavu potrebu zmurkat okom a tiez pohybovat okolitym svalstvom na tvari, spociatku som to vedel ovladat, povedal som si ze nezmurknem a ked som sa sustredil tak som to zvladol aj hodinu. Bolo to pomerne dost vyditelne, v skole mi spoluziaci hovorili aby som to nerobil, pytali sa preco to robim a podobne. Doma mi rodicia hovorili toiste. Najviac ma ranilo ked si zo mna moja starsia sestra robila srandu ze som postihnuty a smiala sa mi, vzbudzovalo to vo mne pocit hnevu a lutosti zaroven. Zacali sme to riesit. Prvy doktor bol zial velmi stary, pristroje ktore mal boli zastarale, nespravne urcil diagnozu, zacal ma liecit liekom everiden proti epilepsii. Tiky sa nezlepsovali po dobu niekolko rokov ale naopak - zhorsovalo sa to, neskor som maval az take tiky ze som ich nevedel ovladat vobec a dokonca som chytal krce, vystrelo ma, citil som ako mi pukaju kosti v chrbtici, toto som vedel do urcitej miery ovladat ale casom som to prestal vediet ovladat a uplne sa ma to zmocnovalo. Az sme nakoniec zmenili lekara, zacali sme chodit do ineho mesta ku takej mladej doktorke ktora ma vyliecila nasadenim vhodneho lieku do pol roka! Tiky uplne ustupili, dnes mam 22 rokov, studujem na vysokej skole a som uplne zdravy. Tiky su pomerne neprijemnou zalezitostou, zvlast ked sa okolie sprava nevhodne ale su velmi dobre liecitelne. Len skoda ze na slovensku mame takych starych doktorov a tak zle zakony pretoze keby sme mali viac mladych doktorov tak som nemusel tak dlho trpiet.

marcela napísané 06.10.2015 10:38

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať Milana na názov liekov. Mám 9ročného syna, ktorý má už pár rokov tiky. Niekedy je bez príznakov, a inokedy zasa prídu, čo ma trápi.

Zuzana napísané 31.01.2016 19:59

Potrebovala by som od Milana nazov lieku ktory mu pomohol aj moj syn ma taketo problemy Dakujem Zuzana

Mirka napísané 16.06.2014 13:34

Ahojte, Velmy dobry clanok.. Moj 3 rocny syncek si poslednu dobu stale sucha nos.. Ide nam ti uz poriadne na nervy tak rozmyslam ist ku obvodnej lekarke..

Miriam napísané 13.05.2014 10:06

tak neviem či to považovať za problém alebo nie. Či to považovať za prejav akejsi neurózy. Môj skoro 6 ročný syn už skoro 2 mesiace ovoniava intenzívne ruky. Či to pochytil od niekoho v škôlke alebo to súviselo s nástupom jari . Má s tým niekto skúsenosti?

Alex napísané 27.03.2014 15:08

Neviem, ci by som to nazvala neurozou, ale.. 5 rocny syn si stale vytahuje ponozky (uz nam s tym ide riadne na nervy), alebo ked hra Xbox, furt si potahuje tricko do predu... Najnovsie si zacal na teplakoch porovnavat dlzku snurok Mr. Green

Milka napísané 22.05.2013 08:39

Ahojte, velmi dobry clanok! Ja mam takisto dceru /9 rokov/, v poslednom case /priblizne 0,5 roka/ si hrozne obhryza nechty. Napominanie samozrejme nepomaha. Je pravda, ze ma specificku povahu. Tak ako je velmi citliva, na druhej strane dokaze byt velmi "priecna". A to na nej pozorujem uz od malicka. Jednoducho velakrat ju musime nechat "vyjedovat", az potom sa ukludni a da sa s nou "rozumne" komunikovat. A teraz ju zacinaju chytat aj "pubertalne maniere", co som si myslela, ze je skoro, ale asi to doslo....

Tak na to vsetko sa snazime, aby citila od nas pocit bezpecia, lasky....sme fungujuca rodina, ale neviem, ci s nou netreba niekam zajst. Ak mate niekto dobre skusenosti s nejakym lekarom, detskym psychologom v okolo Piestan, Trnavy, budem rada ak poradite...Inak je to strasne zlate deculo, tak by som velmi nerada nieco zanedbala a rada jej pomohla.

Dakujem

zuzana napísané 28.02.2012 10:51

Chcem len upresnit, ze "mutizmus" je nemota, ak je dieta neme len za urcitych okolnosti, resp. v urcitom prostredi, je to "selektivny" (niekedy oznacovany i ako "elektivny") "mutizmus". A jeho priciny nie su vzdy zname, nevhodne rodinne prostredie ci ine traumy mozu ale aj nemusia byt vobec na pricine, pretoze jestvuju i vrodene dispozicie na precitlivelost voci danym socialnym podnetom (cudzi ludia, vystupovanie na verejnosti).

Luba napísané 05.05.2011 22:39

Dakujem, velmi zrozumitelny a uzitocny clanocek. Moja dcerka si ohryza uz dlhsiu dobu nechty ( a ma aj ine "neuroticke" prejavy). Zacala som chodit k vybornej doktorke, co sa venuje celostnej medicine. Je v Stupave. Odporucam.

Jana napísané 21.11.2015 12:23

Ahoj Ľuba,

 

Ďakujem za tvoj príspevok, aj keď je staršieho dáta, prosím ak si ešte stále spokojná s pani doktorkou môžeš mi prosím dať na ňu kontakt? Mám problém so synčekom, nevieme si s ním poradiť, celá rodina trpí, potrebujem pomoc, ďakujem.

Jana L.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
moje meno napísané 21.09.2015 16:44

clanok je pekny, ale niekedy je to velmi narocne dat dietatu vsetko co potrebuje a clovek uz niekedy nema dostatok mentalnych sil. Tato doba vsetko stazuje, stat velmi cloveku nepomoze a potom sa moze stat, ze milovanemu dietatu nespravnym pristupom ublizujete. Nechcem nikoho obhajovat ani obvinovat, ale teoria je krasna vec, len v praxi je to o niecom uplne inom.

Milan napísané 16.06.2015 21:21

Ahojte, mozem napisat moju skusenost. Ked som chodil na zakladnu skolu 1-4 rocnik tak som mal tiky, prejavovalo sa to tak, ze som mal nutkavu potrebu zmurkat okom a tiez pohybovat okolitym svalstvom na tvari, spociatku som to vedel ovladat, povedal som si ze nezmurknem a ked som sa sustredil tak som to zvladol aj hodinu. Bolo to pomerne dost vyditelne, v skole mi spoluziaci hovorili aby som to nerobil, pytali sa preco to robim a podobne. Doma mi rodicia hovorili toiste. Najviac ma ranilo ked si zo mna moja starsia sestra robila srandu ze som postihnuty a smiala sa mi, vzbudzovalo to vo mne pocit hnevu a lutosti zaroven. Zacali sme to riesit. Prvy doktor bol zial velmi stary, pristroje ktore mal boli zastarale, nespravne urcil diagnozu, zacal ma liecit liekom everiden proti epilepsii. Tiky sa nezlepsovali po dobu niekolko rokov ale naopak - zhorsovalo sa to, neskor som maval az take tiky ze som ich nevedel ovladat vobec a dokonca som chytal krce, vystrelo ma, citil som ako mi pukaju kosti v chrbtici, toto som vedel do urcitej miery ovladat ale casom som to prestal vediet ovladat a uplne sa ma to zmocnovalo. Az sme nakoniec zmenili lekara, zacali sme chodit do ineho mesta ku takej mladej doktorke ktora ma vyliecila nasadenim vhodneho lieku do pol roka! Tiky uplne ustupili, dnes mam 22 rokov, studujem na vysokej skole a som uplne zdravy. Tiky su pomerne neprijemnou zalezitostou, zvlast ked sa okolie sprava nevhodne ale su velmi dobre liecitelne. Len skoda ze na slovensku mame takych starych doktorov a tak zle zakony pretoze keby sme mali viac mladych doktorov tak som nemusel tak dlho trpiet.

marcela napísané 06.10.2015 10:38

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať Milana na názov liekov. Mám 9ročného syna, ktorý má už pár rokov tiky. Niekedy je bez príznakov, a inokedy zasa prídu, čo ma trápi.

Zuzana napísané 31.01.2016 19:59

Potrebovala by som od Milana nazov lieku ktory mu pomohol aj moj syn ma taketo problemy Dakujem Zuzana

Mirka napísané 16.06.2014 13:34

Ahojte, Velmy dobry clanok.. Moj 3 rocny syncek si poslednu dobu stale sucha nos.. Ide nam ti uz poriadne na nervy tak rozmyslam ist ku obvodnej lekarke..

Miriam napísané 13.05.2014 10:06

tak neviem či to považovať za problém alebo nie. Či to považovať za prejav akejsi neurózy. Môj skoro 6 ročný syn už skoro 2 mesiace ovoniava intenzívne ruky. Či to pochytil od niekoho v škôlke alebo to súviselo s nástupom jari . Má s tým niekto skúsenosti?

Alex napísané 27.03.2014 15:08

Neviem, ci by som to nazvala neurozou, ale.. 5 rocny syn si stale vytahuje ponozky (uz nam s tym ide riadne na nervy), alebo ked hra Xbox, furt si potahuje tricko do predu... Najnovsie si zacal na teplakoch porovnavat dlzku snurok Mr. Green

Milka napísané 22.05.2013 08:39

Ahojte, velmi dobry clanok! Ja mam takisto dceru /9 rokov/, v poslednom case /priblizne 0,5 roka/ si hrozne obhryza nechty. Napominanie samozrejme nepomaha. Je pravda, ze ma specificku povahu. Tak ako je velmi citliva, na druhej strane dokaze byt velmi "priecna". A to na nej pozorujem uz od malicka. Jednoducho velakrat ju musime nechat "vyjedovat", az potom sa ukludni a da sa s nou "rozumne" komunikovat. A teraz ju zacinaju chytat aj "pubertalne maniere", co som si myslela, ze je skoro, ale asi to doslo....

Tak na to vsetko sa snazime, aby citila od nas pocit bezpecia, lasky....sme fungujuca rodina, ale neviem, ci s nou netreba niekam zajst. Ak mate niekto dobre skusenosti s nejakym lekarom, detskym psychologom v okolo Piestan, Trnavy, budem rada ak poradite...Inak je to strasne zlate deculo, tak by som velmi nerada nieco zanedbala a rada jej pomohla.

Dakujem

zuzana napísané 28.02.2012 10:51

Chcem len upresnit, ze "mutizmus" je nemota, ak je dieta neme len za urcitych okolnosti, resp. v urcitom prostredi, je to "selektivny" (niekedy oznacovany i ako "elektivny") "mutizmus". A jeho priciny nie su vzdy zname, nevhodne rodinne prostredie ci ine traumy mozu ale aj nemusia byt vobec na pricine, pretoze jestvuju i vrodene dispozicie na precitlivelost voci danym socialnym podnetom (cudzi ludia, vystupovanie na verejnosti).

Luba napísané 05.05.2011 22:39

Dakujem, velmi zrozumitelny a uzitocny clanocek. Moja dcerka si ohryza uz dlhsiu dobu nechty ( a ma aj ine "neuroticke" prejavy). Zacala som chodit k vybornej doktorke, co sa venuje celostnej medicine. Je v Stupave. Odporucam.

Jana napísané 21.11.2015 12:23

Ahoj Ľuba,

 

Ďakujem za tvoj príspevok, aj keď je staršieho dáta, prosím ak si ešte stále spokojná s pani doktorkou môžeš mi prosím dať na ňu kontakt? Mám problém so synčekom, nevieme si s ním poradiť, celá rodina trpí, potrebujem pomoc, ďakujem.

Jana L.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised