„Čo mám robiť? Najlepšia kamoška Elena tak krásne schudla! Má chudšie nohy. Bože, dostala mobil s najnovším dizajnom. S novým frajerom boli už spolu v kine.
Nemusí chodiť na obedy, doma si dá iba to čo chce. Tá sa má. A ja nemám ani chalana ani mobil. Musím byť aspoň chudšia ako ona. Od zajtra už fakt prestanem do seba pchať tie nezdravé jedlá a začnem chudnúť!“
Shutterstock Kde môžeme hľadať príčiny Boom ktorý sa v ostatných rokoch točí okolo zdravého životného štýlu a ako by mali ženy, slečny, dievčatá „vyzerať“ má svoje pozitívne aj negatívne dopady. Táto problematika je väčšinou témou žien, ale môže sa týkať aj mužov, mládencov, chlapcov.
Je v poriadku, ak sa dospelá žena (alebo muž) rozhodne, že sa chce živiť maximálne „bioticky“. Organizmus sa prispôsobuje podľa svojich možností. Väčšinou človek okrem dopadov na metabolizmus organizmu, prirodzene stráca na váhe, telo spotrebúva prebytočnú energiu vo forme zásob.
Nechcem rozvádzať iné pozitívne či negatívne dopady, ide len o to, poukázať na jednu z ciest, ako začať „chudnúť“.
Už desaťročné deti riešia… Veková hranica, kedy sa dievčatá (a niekedy aj chlapci) začnú zaoberať tým, ako vyzerá ich telo = začnú pochybovať o svojom výzore a byť nespokojné – sa posúva čoraz nižšie. Nie je výnimkou, keď už desaťročné deti riešia , že nie sú také chudé ako spolužiačka, že majú tlsté stehná a veľký zadok.
Vzájomné porovnávanie, snahy podobať sa svojim idolom, reklamy na nízkotučné jedlá a zaručene úspešné diéty a cviky na schudnutie ich mnoho krát motivujú k tomu, aby sa zamýšľali nad tým ako vyzerať inak, lepšie, chudšie.
Nebezpečenstvá diét spočívajú v tom, že na chvíľu síce vydržíme nejesť, ale po čase nutne potrebujeme doplniť obdobie, počas ktorého telo strádala.
Shutterstock Vyvážená zdravá strava, kedy si prepočítavame kalórie, uhľohydráty, bielkoviny – môže mať z priaznivý účinok na organizmus.
Do chvíle, kým sa neprekročí hranica zdravého nadhľadu . Tak isto ako pri diétach – kedy je nasadené vysoké očakávanie od efektu – môžu prísť pocity zlyhania, keď sa nepodarí dodržiavať stravovací plán.
Ak si k tomu pridáme druhú líniu – vplyv na výzor tela- očarenie z toho, že odrazu sa darí formovať si postavu, môže prerásť do posadnutosti udržať si nižšiu váhu.
Poruchy príjmu potravy Vyvíjajú sa pomaly, nenápadne ,“ stratené“ medzi diétami a nevhodnými stravovacími návyky. Poruchy príjmu potravy. Psychické poruchy, ktoré treba liečiť!
Mentálna anorexia – je porucha charakterizovaná najmä úmyselný znižovaním telesnej hmotnosti. Postihuje väčšinou dievčatá vo veku 13 -14 rokov, môže však nastúpiť aj v skoršom ako aj v neskoršom období veku . Anorexia bola zistená aj u 6 – 7 ročných dievčat čo ohrozuje ich telesný rast a celkový vývoj.
Signály, že sa niečo deje: Odmietanie udržať si telesnú hmotnosť, ktorá je vyššia ako „norma“ pre danú vekovú skupinu,
veľká obava z priberania, kontrolovanie prijatých kalórií, výber nízkokalorických a výlučne „zdravých“ jedál, odmietanie jesť na verejnosti a v spoločnosti, nadmerné cvičenie, neprimeraný vplyv tvaru postavy a hmotnosti na vlastné sebahodnotenie, popieranie vlastnej nízkej hmotnosti, strata záujmu o záľuby, stiahnutie sa, únava, depresívna nálada Dôsledky anorexie môžu byť veľmi vážne Prerušený menštruačný cyklus, vypadávanie vlasov, chronická únava, depresívna porucha, úzkosti, porucha spánku, rozvrátený metabolizmus a imunitný systém, spomalený vývin a rast, odvápňovanie kostí, strácanie svalovej hmoty. V prípade extrémnej vychudnutosti môže nastať smrť v dôsledku zlyhania srdcového svalu.
Mentálna bulímia – je porucha charakterizovaná najmä opakujúcimi sa záchvatmi prejedania, spojenými s prehnanou kontrolou telesnej hmotnosti. Väčšinou začína v 15 – 16 roku. Typická je strata kontroly nad jedlom počas záchvatu prejedania . Z obavy pred pribratím alebo na zmiernenie úzkosti po takomto záchvate prichádza kompenzačné správanie – vyvolávanie zvracania, použivanie preháňadiel, hladovka, cvičenie v nadmernej miere.
Na rozdiel od anorexie sa u mentálnej bulíme nevyskytuje závažnejší úbytok telesnej hmotnosti a trvalé vynechanie menštruačného cyklu. Anorexia môže mať bulimickú formu, t.j. obdobia hladovania sa striedajú so záchvatovitým prejedaním.
Realita mladých anorektičiek Videla som mladé ženy, ktoré mali na sebe len kosti obalené kožou a prežívali len vďaka infúziám s výživou a stále si nepripúšťali, že ich život je ohrozený a nechceli sa vzdať svojho presvedčenia chudnúť. Boli hospitalizované na psychiatrickom oddelení, pretože odmietali jesť.
Niektoré začali takto fungovať pred niekoľkými rokmi – diétami, s cieľom trošku schudnúť. V určitom štádiu si človek prestane uvedomovať reálnu a objektívnu situáciu.
Shutterstock Stratí schopnosť s mierou jesť, nedá sa spoľahnúť na pocit nasýtenosti, lebo sa podriaďuje tomu ako vyzerá a váhe, nastáva strata miery a kontroly nad chudnutím. To nikdy nedosiahne cieľ a preto je stále extrémnejšie.
Príčiny rozvoja porúch príjmu potravy sú rôzne Môže ísť napríklad o nadmerný vplyv okolia (spolužiaci, modelky, idoly, médiá), tlak špecifického prostredia (balet, gymnastika…), komplikovaný vzťah dcéry a matky , nepriaznivá atmosféry vo vzťahoch v rodine.
Väčšinou ide o kombináciu rôznych faktorov v kombinácii s určitými osobnými predispozíciami jednotlivca. Poruchy príjmu potravy nie sú len o poruche tela. Sú najmä o psychike, kedy človek celú svoju pozornosť a vnímanie seba zameria na nespokojnosť so svojim vzhľadom, o nadmernej potrebe kontroly nad sebou.
Loading...
Váš komentár