Detské chorobyPsychika

Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy

 Zuzana/redakcia   22.04.2019   0

Aj vám sa to stáva? Že u tých druhých vidíte presne v čom robia chyby? Pri výchove, v partnerskom vzťahu, v komunikovaní, v správaní, šetrení, jedení ...  No vidieť v jasných kontúrach svoju vlastnú situáciu,  to chce niekedy nadľudské schopnosti.

Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.

istock

 

Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...

  Snažte sa zistiť, aké dôvody ho k užívaniu drogy viedli a aké sú jeho skúsenosti. Tiež sa snažte nenarušiť dôveru dieťaťa vo vás a vedomie, že sa na vás môže kedykoľvek obrátiť.

  Počúvajte dieťa a zamyslite sa nad tým, či nemá nejaký problém, ktorý je potrebné riešiť.

  Zdržte sa dlhých prednášok a výčitiek, väčšinou nijako neúčinkujú a dieťa skôr odradia.

  Vytvorte pevné pravidlá, s ktorými dieťa bude súhlasiť a ktoré užívaniu drogy zabránia a umožnia vám dieťa kontrolovať.

  V prípade potreby sa obráťte na školského psychológa alebo na iných odborníkov.

Opakované stretnutie s drogou

Je možné, že napriek tomu, že ste sa s dieťaťom snažili situáciu rozume vyriešiť, prídete na to, že drogy berie opakovane. V tomto momente sa rozhodne nevzdávajte, ani si nič nevyčítajte. I keď to pre vás môže byť veľmi zraňujúce zistenie, neobviňujte sa.

Nebuďte zbytočne nedôverčiví, pokúste sa zabrániť tomu, aby dieťa zneužívalo vašu dôveru. Nájsť tenkú hranicu medzi týmito dvoma pólmi však môže byť veľmi ťažké.

Stanovte si pevné pravidlá. Dieťa by si malo zvyknúť na to, že čo poviete, aj dodržíte, nemá zmysel dávať prísne zákazy a príkazy, z ktorých potom zľavíte. Dodržiavanie sľubov vyžadujte aj od neho.

Pomôcť vám môžu domáce testy na drogy.

Aj vy, aj vaše dieťa budete vedieť, na akom princípe fungujú, že nemá zmysel klamať a nie je dôvod nedôverovať. Môžu vám pomôcť nastoliť vzájomnú dôveru. Obaja sa môžete spoľahnúť na výsledok testu, ktorý odhalí drogu, alebo jej metabolity vo vzorke moču.

Domáci test na drogy Veroval kúpite bežne v lekárni. Identifikuje 6 rôznych drog. Sú to naprevdepodobnejšie látky, s ktorými sa naše deti môžu stretnúť:

amfetamíny, benzodiazepíny, opiáty, kokaín, marihuana (THC), a metadón. Drogu identifikuje až 6 týždňov od posledného užitia. Výsledok máte do 5 minút. 

Požiadajte o pomoc

Nebojte sa požiadať o pomoc špecializované pracovisko, kde vám môžu poradiť, čo v tejto situácii môžete robiť, ako dieťaťu pomôcť a kde nájsť podporu. V niektorých prípadoch bude postačujúca psychologická podpora, inokedy vám môže byť odporučené obrátiť sa na lekára.

V žiadnom centre však nemôžu vaše dieťa vyliečiť bez jeho vlastnej, ale aj vašej spolupráce. Spolupráca rodiny zvyšuje šancu na úspech liečby.

Kam sa obrátiť v prípade, že máte podozrenie, že vaše dieťa užíva drogy?

Tu nájdete kompletný prehľad možností a kontakty na jednotlivé zariadenie podľa samosprávnych krajov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised