Drogy – kam sa rodičia môžu obrátiť pri podozrení, že ich dieťa užíva drogy

Mária Kopčíková 2

Rodičia by si mali v čase dospievania svojich detí uvedomiť, že deti začínajú byť zvedavé a skúšajú, kde sú hranice. A to aj čo sa týka drog. Tie sú dostupné aj na Slovensku bez problémov a deti – mladí ľudia sa k nim dostanú poľahky.

Zdroj: istock.com

Vo veku okolo 13 rokov začína byť pre dieťa určujúcou partia a s rodičmi dieťa začne „bojovať“. Rodičia by mali vedieť, s kým sa ich dieťa stretáva a kde sa stretáva. Toto nie je vždy jednoduché zistiť, ale minimálne treba prejaviť záujem a s dieťaťom otvorene hovoriť aj o možných rizikách, ktoré sa objavia, keď pôjde ku kamarátovi na oslavu, na diskotéku a podobne.

Problém s drogami nemajú len deti „zo zlých rodín“

V zásade dieťa z akejkoľvek rodiny môže mať problém s užívaním návykových látok. Nikto z nás rodičov si nemôže byť istý, že jeho dieťa nikdy nič podobné neskúsi.

Možno s tým aj rátate, no neviete, aké signály či príznaky u dieťaťa sledovať?

Drogy – prvé príznaky závislosti >> >>

Možno budete mať podozrenie a možno sa vaše dieťa samo prizná. Buďte v tejto chvíli opatrní a citliví. Ak vám to dieťa povie samo, vlastne nepriamo pýta pomoc. Bitkou, hádkou, nadávkami či obviňovaním sa v tejto chvíli nič nevyrieši.

Možno pocítite hnev či odpor k potomkovi. Možno to však bude len vaša urazená ješitnosť. Venujte svojmu dieťaťu čas a počúvajte ho pozorne. Anglické „tough love“ znamená „tvrdá láska“ a veľmi dobre vystihuje, čo je treba – dobrý vzťah k dieťaťu a zároveň cieľavedomosť a pevnosť.

Nájdite najbližšie „protidrogové“ zariadenie vo vašom okolí

Ak ste zistili, že Vaše dieťa experimentuje s drogami, či ich už dlhšie užíva, pokúste sa túto situáciu efektívne riešiť. Podľa typu problému Vášho dieťaťa (experimentovanie, príp. občasné užívanie drog alebo už rozvinutá drogová závislosť) do úvahy prichádza odborníkov a inštitúcií, na ktoré sa môžete obrátiť.

Školský psychológ – pracuje priamo na škole, kontakt na neho nájdete na webe školy, či priamo v škole.

Centrá pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie – sú v každom okrese a poskytujú bezplatné služby. Kontakt na psychológa alebo sociálneho pracovníka vám poskytne škola, prípadne opäť – webová stránka CPPPaP. Presný adresár nájdete aj tu.

Zdravotnícke zariadenia – psychiatrické ambulancie – obrátiť sa môžete aj na lekára – psychiatra. Ten vás podľa povahy problému prípadne bude smerovať na iné odborné pracovisko. Väčšia psychiatrických ambulancií má zmluvné vzťahy s poisťovňami a ich služby sú zdarma, no sú i lekári, kde sú konzultácie za priamu úhradu. Tento fakt si vždy overte ešte pred prvou návštevou. Zoznam psychiatrov v mieste vášho bydliska nájdete v zozname zdravotníckych zariadení.

Centrá pre liečbu drogových závislostí – na Slovensku pôsobí päť špecializovaných pracovísk pre liečbu drogových závislostí. Na ich stránkach  nájdete všetky potrebné kontakty a podmienky spolupráce s nimi

Resocializačné strediská (RS) – na Slovensku pôsobí vyše 20 resocializačných stredísk, ktorých činnosť spočíva v skupinovej (komunitnej) terapii. Dlhodobý pobyt v RS môže iniciovať sám plnoletý klient, rodič, inštitút sociálno-právnej ochrany a kurately alebo súd. Vstup do resocializácie sa neobíde bez predchádzaúcej spolupráce s inými odborníkmi – psychiatri a klinickí psychológovia. 

Zdroj: istock.com

Kedy je treba bez meškania vyhľadať lekára?

Dieťa je pod vplyvom drog a hrozí ťažká otrava, dieťa sa napr. nedá prebudiť a nereaguje na vonkajšie podnety. Požívanie drog nie je trestné a dieťaťu preto žiadny súdny postih nehrozí.

Účinok drogy odoznel, ale pretrvávajú duševné problémy ako halucinácie alebo pocity prenasledovania, depresia.

Dieťa sa pokúsilo o samovraždu, samovraždou sa vyhráža alebo ju plánuje.

Prečo vzniká závislosť? >> >>

Kontakty na zariadenia, ktoré vám pomôžu pri riešení problémov s drogami u vašich detí

Spracované s použitím: ruvzmi.sk, infodrogy.sk, drogy.sk, mpc-edu.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ako sa mám porozpravat s Dcerou o tom ze som jej nasla snupaci tabak vo vrecku z napisom že je návykové keď sa dlho snupe. Bojím sa abi nezacala potom aj skúšať aj niečo iné. Má už 16 rokov a má svoju hlavu ako každé dieta v jej veku. Prosím pomôžte mi.1

Pridaj komentár