Sexuálny akt muža

MUDr. Zuzana Pitoňáková 4

Aby mohol penis vniknúť do pošvy (vagíny) ženy, musí byť dotatočne stoporený. Stoporenie (erekciu) môže vyvolať viacero podnetov – fyzické, psychické, zmyslové.

shutterstock

Sexuálny akt muža možno rozdeliť do štyroch fáz:

 1. erekčná fáza,
 2. plató,
 3. orgazmus,
 4. involučná fáza.
 5. V prvej sa erektilné tkanivo penisu naplní krvou z tepien. Nakoľko sa žily, ktoré by mali krv odviesť, uzavrú, nastáva stuhnutie penisu a erekcia.

  V následnej plató fáze dochádza k prehĺbeniu vzrušenia a prechodu do fázy orgazmu. Kontrakciou panvových svalov a  svalovej vrstvy nadsemenníkov, sa vytvorí podtlak a spermie sú vyvrhnuté cez vývody do semenovodu, odtiaľ pokračujú do predstojnej žľazy (prostaty). Tu sa zmiešajú s jej sekrétmi, ktoré pôsobia priaznivo na splynutie semennej a vaječnej bunky. Odtiaľ pokračujú už ako t.z.v. semeno (ejakulát, sperma) do močovej rúry a vystreknutím (ejakuláciou) do neznámeho sveta.

  Po odoznení orgazmu sa opäť uvoľnia žily, takže nahromadená krv môže odtiecť. Následne stoporenie ustúpi a úd ochabne. Táto fáza predstavuje štvrtú  záverečnú fázu sexuálneho aktu muža.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. lenže mame problem s erekciou, takže za posledne dva mesiace sme sa o sex pokušali vela krat, lenže neuspešne. Viete mi niečo poradit?

 2. s manželom sex milujeme a obaja už vieme čo robit, aby bol ten druhy spokojny. A tiež sa nám občas stane, že sa nepostaví. Ved je to normálne. Sme ludia. Preto doma stále máme intímny sprej na erekciu zo superlove a ten ho stále postaví

Pridaj komentár