Pozor na obarenia a popáleniny

Mária Kopčíková 1

O pár dní to bude už päť rokov, kedy sa náš, vtedy päťročný, syn obaril horúcou vodou. Spomienka na tých pár sekúnd nepozornosti ma zrejme nikdy neopustí. Čo už, každý z nás si nesie nejaké spomienky a nie vždy sú príjemné ..

Keďže sme sa znova preklopili do času častejšieho varenia čajov, pečenia – horúcich rúr a zapaľovania sviečok a keď mi pred pár dňami volala kamarátka, že má kamarátku, ktorej 1,5 ročné dieťa sa obarilo čajom, vrátila som sa v spomienkach…

Poďte sa začítať do niekoľkých faktov o popáleninách a najmä o tom, na čo myslieť v rámci prevencie. Na klinike popálenín v ružinovskej nemocnici je síce milý personál, ale pobyt tam si naozaj môžete ušetriť …

Popáleniny

Popáleniny sú na 4. priečke smrteľných úrazov v EÚ. Vo vekovej skupine detí medzi 1. a 3. rokom sú popáleniny najčastejším typom poranenia a najviac úrazov sa stane v domácom prostredí.

V prevažnej väčšine sa jedná o malé úrazy, kedy s postihnutým dieťaťom ani nevyhľadajú odbornú pomoc. Kvôli popáleninám je na Slovensku ročne hospitalizovaných cca 2000 pacientov. Tých asi 700 najzávažnejších riešia na popáleninových klinikách v bratislavskom Ružinove a Košiciach – Šaci.

Ako sme už spomenuli, k väčšine popálenín u detí dochádza v domácom prostredí a môžu byť spôsobené najmä:

  • pôsobením horúceho vzduchu (otvorený oheň v krbe, otvorenie dvierok rúry),
  • horúcimi kvapalinami (pri varení dieťa stiahne hrniec zo sporáka, obliatie horúcou kávou, čajom, horúcou vodou pri naparovaní) – u detí do troch rokov najčastejšia príčina,
  • pri zasiahnutí elektrickým prúdom – dieťa strčí prsty do nechránenej zásuvky.

Závažnosť stavu je vždy daná spôsobom úrazu, vekom popáleného, celkovým zdravotným stavom, rozsahom a lokalizáciou postihnutia.

Nie vždy je potrebné s popáleninou vyhľadať lekára, ale ak si nie ste istí, určite nič nepokazíte, ak sa na odborníka obrátite (kamarátkina dcéra si popálila dlaň tak, že chytila dvierka rúry, kde sa niečo pieklo. Aj toto popálenie nakoniec vyžadovalo ošetrenie u odborníka).

Zaujímavé fakty o popáleninách

  • väčšina popálenín nastane v kuchyni,
  • až 50% popálenín sa dá zabrániť,
  • časté sú obarenia v ústnej dutine u dojčiat na cumľoch ohrievaných fliaš,
  • najčastejšie obarenia spôsobené mikrovlnnými rúrami sú pri odstraňovaní vrchnáka z ohrievaného pokrmu,
  • najviac ohrozené popáleninami sú dojčatá.

Prvá pomoc pri popálenine

Ak sa postihnutý oblial na oblečenie, toto urýchlene vyzlečte. Iba v prípade, že šatstvo na kožu pevne prilieha, to nerobte. Vhodné je obstrihnúť tú časť, ktorá prileha a zvyšok látky dať z tela preč.

Určite si prečítajte: 10 zásad prvej pomoci popáleným a obareným.

Prevencia vzniku popálenín a obarenín

Lektorka kurzu prvej pomoci nám vravela, že doktor z popáleninového oddelenia sa pozná tak, že si kafe vždy vykladá na skriňu … a o tomto by mala byť celá prevencia. Nevytvárať podmienky pre to, aby sa úraz vôbec mohol stať. V preklade:

  • zápalky a zapaľovače vždy mimo dosah detí,
  • hrnce na sporáku umiestniť ideálne na zadných platniach a ak to nejde, tak otočiť hrnce a panvice tak, aby boli rukoväte mimo dosah dieťaťa – alebo kúpiť zábranu na sporák,
  • nevariť s dieťaťom na rukách,
  • zamedziť deťom prístup k horúcim rúram,
  • nepokladať šálky s horúcimi nápojmi na konferenčné stolíky, alebo aj na kuchynský stôl, kam má prístup dieťa. Nemať na stole obrusy, ktoré môže batoľa stiahnuť dole, aj so všetkým čo je na ňom položené.
  • dbať na to, aby káble od rýchlovarnej kanvice alebo žehličky neboli v dosahu dieťaťa,
  • nenechávať deti samotné vo vani, kde si na seba môžu pustiť horúcu vodu, ak máme problém s kotlom a nahrievaním vody, zabezpečiť termostatickú batériu,

Kedy a ako volať záchranku? Čítajte viacej >>>

  • elektrické zásuvky zabezpečiť krytmi,
  • ak máte doma otvorený krb alebo pri pobyte na chate, kde takýto krb je, zabezpečiť ochranný paraván, resp. zamedziť dieťaťu prístup k otvorenému ohňu,
  • pri naparovaní pri problémoch s dýchacími cestami používať namiesto hrnca s horúcou vodou radšej kozmetický inhalátor,
  • nikdy dieťa nenechávať bez dozoru!

Ak už sa úraz stane, je dôležitá včasne a správne podaná prvá pomoc a prípadný transport na špecializované pracovisko. V prípade, že absolútne netušíte čo máte robiť, volajte 155.

Spracované podľa: viapractica.sk, uvzsr.sk, informácie z kurzu prvej pomoci ZDr SEM, vlastná skúsenosť.

Kedy a ako volať záchranku? Čítajte viacej >>>

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Na malé poranenia v domácnosti ako sú porezania, štípance hmyzom alebo popáleniny je super prípravkom zalve krémik na rany zwinker

Pridaj komentár