Keď dieťa zje baterku, choďte ihneď do nemocnice, ide o život

Anna Veselá 0

Deti menšie ako 5 rokov nedbajú ochutnávať aj veci, pri ktorých nám vlasy dupkom stávajú: kúsky lega, koráliky, zvieracie granule/výkaly, spinky, špendlíky, mince, úlomky skla, či iné ostré predmety.

Veľmi nebezpečné môže byť prehltnutie bateriek, o to viac, ak boli nabité.

rodinka.sk

Prečo sú baterky nebezpečné

Dusenie batériou

Prvé nebezpečenstvo pri batériách je, že sa nimi dieťa môže udusiť. Ak vidíte, že dieťa prehltlo batériu, ktorá sa mu zasekla v krku, postavte sa k dieťaťu dozadu a buchnite ho do chrbátika „päsťovkou.“ 

Pokúste sa však synchronizovať buchnutie a dýchanie dieťaťa, aby vaše buchnutie prišlo súbežne s vydychovaním dieťaťa. Ak by to nepomohlo, tak dieťa zozadu objímte a prudko ho stisnite pod rebrami.

Vdýchnutie batérie

V nemocnici dieťa obvykle podstúpi röntgen krku, hrudníku a brucha na zistenie lokalizácie predmetu. V prípade podozrenia z vdýchnutia telesa sa urgentne prevádza bronchoskopia.

Prehltnutie batérie

Pokiaľ dieťa batériu prehltne, okamžite volajte 155, resp. urýchlene choďte na pohotovosť.

Batérie obsahujú roztok hydroxidu draselného a hydroxidu sodného, ktorý môže spôsobiť poleptanie sliznice, vredy a perforáciu steny, preto je absolútne zásadné prehltnutú batériu vybrať operačne.

Toto nerobte, keď dieťa prehltne batériu

Nečakajte, kým dieťa baterku „vykaká.“ Batéria je schopná popáliť mu vnútorné orgány. Môžu to byť „iba“ povrchové popáleniny, v horšom prípade môže prísť k ich prepáleniu, resp. perforácii. To hrozí v prípade, že sa baterka zasekne v niektorom orgáne, napríklad v pažeráku, ďalej môže rozleptať aj aortu a hrozí smrť vykrvácaním.

Nesnažte sa vyvolať vracanie. To by mohlo spôsobiť, že sa baterka cestou hore niekde „zasekne“, pričom hrozí zadusenie.

Nedávajte dieťaťu nič jesť, ani piť. Okrem iného aj preto, že lekári nebudú môcť hneď vykonať operačný zákrok.

Na to, aby ste si dávali pozor, upozorňuje aj mama 4-ročného chlapčeka, ktorý nešťastnou náhodou prehltol batériu veľkosti euromince.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Čo robiť, keď dieťa zje niečo nebezpečné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár