Meningitída

Mária Kopčíková 0

Meningitída je zápal meningov – mäkkých ochranných blán, ktoré pokrývajú mozog a miechu. Väčšina prípadov meningitídy je spôsobená baktériami alebo vírusmi, ale môže sa objaviť i v súvislosti a ako dôsledok iných ochorení. Inak sa tomuto ochoreniu hovorí aj zápal mozgových blán.

zápal mozgových blán
ingimage

Bakteriálnych meningitíd sa neobjavuje až tak veľa, ale sú o to závažnejšie. Ak sa nezačnú liečiť včas, môžu byť život ohrozujúce. Meningitídou sme v zásade potenciálne ohrození všetci, bez ohľadu na vek. Je preto vhodné poznať príznaky, aby ste včas vedeli vyhľadať odbornú pomoc.

O čo vlastne pri meningitíde ide

Meningy sú mozgové blany, tri jemné vrstvy pokrývajúce nervové tkanivo mozgu a miechy. Medzi týmito blanami je priestor, v ktorom prúdi likvor (mozgovomiechový mok). Úlohou likvoru je vyživovať a chrániť mozgové tkanivá, je sterilný a nesmie sa tam nachádzať žiadny mikroorganizmus. Meningitída je zápal dvoch blán – mäkkej (pia mater) a pavúčnice (arachnoidea).

Príčiny vzniku meningitídy

Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Baktérie a vírusy, ktoré nakazia napr. kožu, vylučovaciu, dýchaciu či tráviacu sústavu, sa v krvnom obehu môžu dostať až k meningom – a to prostredníctvom mozgovo-miešneho moku (likvoru), ktorý cirkuluje v a okolo miechy.

V niektorých prípadoch sa meningitída objaví po vážnom úraze hlavy, či ako dôsledok zápalu uší alebo sinusitídy. 

Prečítajte si viac o sinusitíde a uvoľnení upchatých dutín. 

  • Vírusovú meningitídu spôsobujú enterovírusy, vírus mumpsu, herpetický vírus.
  • Bakteriálnu meningitídu spôsobujú meningokoky, pneumokoky a Haemophilus influenza B. V novorodeneckom veku je častou iniciačnou baktériou streptokok, Escherichia coli, či listéria.

Príznaky meningitídy

Obe formy ochorenia, vírusové i bakteriálne, sa vyznačujú súborom charakteristických znakov. Infekcia sa môže šíriť vzduchom, priamym kontaktom, kvapôčkovou infekciou z človeka na človeka, nádchou, kýchnutím, kašľom, ale aj bozkom rodiča, pitím z  jednej fľaše, používaním rovnakých riadov či uterákov.

Prvé príznaky sa podobajú chrípke: 

mengitída ochorenia infekcie
  • celková slabosť, bolesť svalov, kĺbov, bolesť hlavy,
  • problémy s trávením, triaška, vysoká horúčka do 40 °C, ktorá neklesá ani po  podaní liekov proti teplote, 
  • studené končatiny, zvracanie,
  • dieťa je podráždené , nezvyčajne plačlivé, spavé, rýchle dýcha,
  • objaví sa letargia alebo naopak veľká vzrušivosť,
  • neskôr sa objaví tzv. fotofóbia – neschopnosť zniesť svetlo, prípadne fonofóbia – neschopnosť vydržať zvuky,
  • typickým príznakom je stuhnutie šije – kedy postihnutý nedokáže urobiť predklon hlavy a dať bradu na hrudník,

Špecificky v detskom veku sa môže meningitída prejaviť aj tak, že dieťatko bude veľmi rozrušené a bude mať horúčku. Môže byť potom ťažké ho upokojiť. Môže sa tiež objaviť žltačka, stuhnutie nielen šije, ale aj tela, nechutenstvo, u kojených detí slabé satie. Prítomný býva i prenikavý plač. Znakom môžu byť i vypuklé fontanely.

U novorodencov si treba dávať pozor, ak zaznamenáte horúčku, neutíchajúci plač, spavosť, slabé pitie pri kŕmení, vypuklé fontanely, akúsi otupenosť.

Diagnostika a liečba meningitídy

Pri meningitíde ide o čas. Pri akýchkoľvek pochybnostiach a príznakoch kontaktujte lekára.

V diagnostike sa uplatnia neurologické vyšetrenie a laboratórne vyšetrenia, lumbálna punkcia – vyšetrenie likvoru, pre potvrdenie typu pôvodcu, ak sa jedná o baktérie, tak sa identifikujú tie, ktoré ochorenie spôsobili.

zápal mozgový blán
ingimage

Ak sa jedná o vírusovú meningitídu, nie všetky deti musia byť hospitalizované. Niektoré môžu byť ponechané v domácej liečbe, s dodržiavaním kľudového režimu, dostatočným príjmom tekutín a prípadne liekmi od bolesti.

Ak sa jedná o bakteriálnu meningitídu, hoci je na ňu len pozdozrenie, lekári začínajú podávať inatravenózne antibiotiká čo najskôr. Tiež je obvyklé podávanie väčšieho množstva tekutín, kôvli teplote, prípadnému zvracaniu a nechutenstvu. 

Možno vás bude zaujímať a chcete vedieť viac o lumbálnej punkcii.

Ak sa meningitída včas nezachytí a nelieči, môže mať vážne následky. Najmä v podobe straty sluchu, zrakového postihnutia, objavenia sa epilepsie či porúch učenia. Toto ochorenie tiež môže negatívne vplývať na srdce, obličky, či žľazy s vnútorným vylučovaním.

Spracované s použitím: kidshealth.org, mayoclinic.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár