Je to vírusové ochorenie ústnej dutiny, spojené s vyrážkou na rukách, nohách a okolo úst. Prenáša sa rôznymi spôsobmi z človeka na človeka, môže spôsobiť dehydratáciu a v ojedinelých prípadoch aj meningitídu.
Najčastejšie sa objavuje u malých detí do 10 rokov, a to na jeseň a na jar.
Ako zistím, že dieťa môže mať chorobu rúk – nôh – úst
Ochorenie začína vysokou teplotou, ktorá môže byť spojená s bolesťami svalov a kĺbov, nechutenstvom, zvracaním či hnačkou. Postupne sa pridajú bolesti v hrdle a výsev vyrážky – červené pľuzgiere na jazyku, perách a z vnútornej stany líc.
Môže sa tiež objaviť malátnosť a nechutenstvo. Červené pľuzgiere sa môžu objaviť na dlaniach, chodidlách a niekedy aj na zadku.
Inkubačná doba je 3 – 6 dní. Pľuzgiere sa objavujú cca 2 dni po prvej horúčke.
Ako sa toto ochorenie prenáša
Ochorenie je spôsobené tzv. enterovírusom.
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky. Alebo aj u väčších detí, ktoré ešte nezvládajú svoju sebaobsluhu dokonale a môžu im po stolici ostať špinavé rúčky. Potom sa dotknú nim nejakej veci, ktorú si iné dieťa môže dať do úst.
Toto ochorenie sa pomerne často šíri v detských kolektívoch – jednak sú malé deti najcitlivejšie, jednak je tam veľa príležitostí na vyššie spomenuté spôsoby rozšírenia infekcie.
Deti si ale zároveň s kontaktom s vírusom budujú protilátky, takže ako rastú, sú na toto ochorenie náchylné menej a menej. Avšak nakaziť sa môžu aj staršie deti, či dospelí.ň
Komplikácie ochorenia rúk – nôh – úst
Najbežnejšou komplikáciou tohto ochorenia je dehydratácia, nakoľko sa v ústach objavia pľuzgiere. Tie potom spôsobujú bolestivosť prehĺtania. Deti potom môžu odmietať prijímať jedlo i pitie.
Dbajte preto na to, aby dieťa, ktoré trpí týmto ochorením, často prijímalo malé dávky tekutín. Podávajte ich skôr chladné a neutrálnej chuti (kyslé môže dráždiť). V prípade vážnej dehydratácie je potrebné dopĺňať tekutiny intravenózne.
Veľmi raritnou komplikáciou je vírusová meningitída alebo encefalitída.
Liečba choroby rúk – nôh – úst
Pri tomto ochorení neexistuje špecifická liečba. Samotná liečba sa zameriava na príznaky, ktoré obvykle do 10 dní zmiznú.
- Ak má dieťa teplotu nad 38,5 °C, znižujte ju obvyklým spôsobom a prostriedkami (Nurofen, Paralen).
- Afty – pľuzgiere v ústa potierajte nejakým lokálnym antiseptickým prípravkom (Florsalmin, Mundisal gel …).
Inšpirujte sa: Ako predísť dehydratácii.
- Pľuzgiere okolo úst sa snažte udržať v suchu. Môžete tiež použiť na potieranie krémy obsahujúce zinok.
- Dieťa nenúťte do jedla. Ak jesť chce, podávajte kašovitú či polotekutú stravu – mixované polievky, puding, tvarohový krém.
- Dbajte na vysoký hygienický štandard, umývate ši často ruky, dezinfikujte, zabezpečte, aby choré dieťa nezdieľalo s inými členmi rodiny uteráky, príbory, poháre …
Kedy môže ísť dieťa späť do kolektívu
Ako sme už vyššie uviedli, príznaky by mali do cca 10 dní odoznieť. V tomto čase by dieťa určite nemalo byť v kolektíve. Nemali by ste tiež s deťmi chodiť napr. do nákupných centier, do kina, či na návštevy k príbuzným. Ak má dieťa súrodencov, doma by mali ostať aj oni, nakoľko neviete, či nie sú nakazení. Človek je totiž infekčným už niekoľko dní pred prepuknutím ochorenia – teda aj v čase, keď je absolútne bez príznakov.
Dôsledná rekonvalescencia je dôležitá nielen pre zotavenie z aktuálnej choroby, ale aj preto, aby imunita, pri kontakte s ďalšími baktériami či vírusmi neschytala hneď ďalšiu dávku tvrdej roboty.
Spracované s použitím: mayoclinic.org, webmd.com
Chcem sa opýtať, aký je rozdiel medzi touto chorobou a šarlachom.
U nás v škôlke to totiž tiež bolo a niektorým to diagnostikovali ako chorobu úst-rúk-nôh a niektorým ako šarlach.
Ďakujem
Môj 15ročný syn túto chorobu prekonal spolu s kiahňami. Teraz sa mu šúpu chodidlá ale teda až do živého a bolí ho to a štípe. Čo by bolo dobré na tie chodidlá dať? Ja som to tiež dostala. Nič príjemné.