Detské chorobyKeď to bolí

Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?

 Klára Grafová   18.09.2022   0

Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok. Po  teplom slnečnom lete nastáva jednak obdobie priaznivé pre šírenie rôznych vírusov, ale je to tiež obdobie návratu detí do kolektívov.

V škôlkach a školách si deti často bacily medzi sebou „vymieňajú“.

A potom to už ide, chytá sa na nás kadečo.

ingimage

 

Nádcha – jesenné ochorenie Nr. 1

Takmer každé dieťa dostane na jeseň nádchu. Zapáli sa nosná sliznica, dutiny. Malé deti majú všetko maličké, aj nos a nosné dutiny. Ak sa upchajú, je to výrazne počuť a deti to môže dosť bolieť.

Treba sa s nádchou vôbec zapodievať? >> >>

 

Bolesť hrdla

Dieťa, teda také väčšie, vám povie, že ho bolí hrdielko a vy by ste potom ďalej mali sledovať príznaky, aby ste sa vyhli rozšíreniu infekcie.

U tých najmenších je to ešte zložitejšie, pretože tí nám nepovedia nič a sme odkázaní len na naše pozorovacie schopnosti.

Môžete na kloktanie vyskúšať slanú vodu alebo vodu s pár kvapkami čajovníka, variť čajík, či utekať do lekárne po nejaké zázračné protizápalové tabletky ...

Len aby to nebol streptokokový zápal v hrdle >> >>

 

Zápaly dolných dýchacích ciest

Objavujú sa síce zriedkavejšie než zápaly tých horných ciest, ale aj tak najviac postihujú deti v batolivom a predškolskom veku.

Často súvisia s nástupom detí do kolektívu a asi 90% všetkých akútnych stavov spôsobuje vírusová infekcia.

     Zápal priedušiek >> >>

 

Na jeseň sa zhoršuje aj astma

U  astmatikov je bežné, že sa u nich vyššie spomenuté infekcie vyskytujú častejšie a môžu zhoršiť priebeh ich astmy. Vírusové infekcie sú najčastejším a najzávažnejším spúšťačom astmy u detí a najčastejšou príčinou zhoršenia astmatického stavu u dospelých.

Ak dieťa mladšie ako 5 rokov často sucho a dráždivo kašle a napriek opakovanej liečbe antibiotikami sa kašeľ vracia, je možné pomýšľať aj na astmu.

Ťažkosti deti mávajú často v noci a nadránom, objavia sa neočakávane, často po kontakte s prechladnutím či vírusovým ochorením.

Astma a jej príčiny >> >>

 

Chlamýdie

Chlamydia pneumoniae vyvoláva ochorenia dýchacích ciest.  Šíri sa kvapôčkovou cestou a inkubačná doba môže byť aj niekoľko týždňov.

Chlamýdie žijú vo vnútri bunky hostiteľa, preto sa ťažko diagnostikujú. Často sa ich prítomnosť nedá dokázať v akútnom štádiu infekcie. Ochorenie sa lieči antibiotickou, nezriedka niekoľkotýždňovou kúrou.

Z poradne pediatra o chlamýdiách >> >>

 

Vírusové infekcie tráviaceho traktu

Vyskytujú sa aj v tomto období, pretože vstupnou bránou pre vírusy sú dýchacie cesty, takže rôzne rotavíry či norovíry môžu vaše deti priniesť v tomto čase z kolektívu alebo ihriska.

Viete, čo je to norovírus? >> >>

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

Najčítanejšie
Náš TIP