8 infekcií spôsobených vírusom herpesu

Mária Kopčíková 1

Že okrem herpesu v dutine ústnej iný herpes nepoznáte? V tom prípade – zoznámte sa, prosím.

Zdroj: ingimage.com

Herpes vírus hominis je vírus spôsobujúci akútne infekcie s postihom celkového zdravotného stavu.

Podľa postihnutia jednotlivých častí tela rozoznávame dva typy vírusu:

  • typ 1, ktorý postihuje sliznice na ústnej sliznici, perách a koži hlavy a hornej polovice tela,
  • typ 2, pri ktorom sú lézie lokalizované na sliznici genitálií.

Primárne aj opakujúce sa infekcie sú vysoko nákazlivé. Vírus pretrváva v 70 – 90 % v telových tkanivách nosiča vírusu.

Čo to ten herpes v tele robí

Ak sa raz vírusom herpesu nakazíme, ostávame infekčný celý život. Je len málo pravdepodobné, že sa tak nestane, teda že sa už ako deti nenakazíme.

Vírus sa totiž prenáša kvapôčkovou infekciou, priamym kontaktom s kožou postihnutého, kýchaním, či použitím spoločného uteráka alebo pohára.

Stačí teda, aby rodič, ktorý má aktuálne herpes, pobozkal svoje dieťa alebo mu dal sa napiť zo svojho pohára.

Aktiváciu vírusu potom spôsobí oslabenie organizmu – fyzický či emocionálny stres, horúčka, nedostatok vitamínov, menštruácia, či príliš veľa slniečka alebo stres pred vysvedčením.

Určite si prečítajte: Máte herpes? Nebozkávajte svoje dieťa!

Prvé štádium herpesu – najviac infekčné

Obvyklé pálenie a svrbenie pred objavením sa pľuzgiera spôsobuje zvýšená vnímavosť nervových zakončení pri aktivizovaní sa vírusu. Pľuzgieriky, ktoré sa následne objavia, sa postupne nafúknu, naplnia sa tekutinou, zakalia, prasknú a rana mokvá.

V tomto štádiu je postihnutý najviac infekčný. Prvotnej infekcii odborníci hovoria primoinfekcia a pri víruse herpesu simplex  u väčšiny detí prebehne do 5. roka života.

Vírus, ktorý potrápi i deti

Prvá infekcia vírusom herpesu (HSV) prebehne u väčšiny nakazených bez výraznejších príznakov.

Najbežnejšou primoinfekciou u detí je herpetická gingivostomatitída. Tá sa prejavuje najčastejšie u malých detí vo veku 1 až 4 rokov.

Toto obdobie je charakterizované znížením hladiny pasívneho prenosu protilátok z materského tela, ako aj nástupom detí do detských kolektívov , kde je vyššie riziko prenosu infekcie.

Inkubačná doba pri herpese je 4 až 5 dní, po ktorej nasleduje štádium charakterizované nechutenstvom, únavou, deti nemajú záujem o hry a spontánne sa pýtajú do postieľok.

Po dvoch dňoch začína štádium horúčok (38 – 39°C) trvajúcich 3 – 4 dni.  Po poklese horúčok dôjde k výsevu pľuzgierov v ústach a na perách. Vo vlhkom prostredí ústnej dutiny povrch pľuzgierov rýchlo maceruje, praská a vznikajú početné bolestivé miesta.

Zdroj: ingimage.com

Pre bolesť je často vylúčená ústna hygiena a sťažený príjem jedla. Tieto zápalové zmeny postihujú aj okolité lymfatické uzliny, ktoré sú zväčšené ešte i 2 mesiace po prekonaní ochorenia.  

U adolescentov môže primoinfekcia spôsobiť tonzilofaryngitidu – zápal hltana a mandlí.  

Keď sa infekcia opakuje, prejaví sa ako herpes labialis – teda opar na perách, alebo ako opar nosa, tváre či vonkajšieho ucha.

Herpes na môže prejaviť aj v oblasti očí – ako herpetická keratokonjunktivitída, teda „zápal očnej rohovky a spojovky“, spojená s výsevom pľuzgierikov na viečkach.

S pribúdajúcim vekom detí a ich sexuálnou aktivitou sa primoinfekcia objaví aj ako herpes genitalis je – teda výsevom pľuzgierikov v oblasti genitálií, infekciu tiež sprevádza bolestivosť, teplota, slabosť či nevoľnosť.

Ďalším typom herpetických ochorení je tzv. traumatický herpes, kde vstupnou bránou infekcie je poranená koža, napr. u popálenín alebo drobných poranení (herpetický zápal nechtového lôžka).

Chcete vedieť viac? Zápal nechtového lôžka – ako ho vyliečiť.

Vírus herpes môže postihnúť aj CNS – a môže sa prejaviť ako aseptická meningitída alebo encefalitída.

Herpetické infekcie sa objavia aj u novorodencov, až 75% z nich je vyvolaných HSV 2. typu, ktorý dieťa získa od matky. Riziko prenosu a pravdepodobnosť vzniku ochorenia u novorodenca závisí na tom, či v priebehu tehotenstva matka ochorie HSV primoinfekciou alebo už opakovanou genitálnou infekciou. Pri primoinfekcii matky je riziko infekcie novorodenca až 50%, pri opakovanej infekcie matky len 5%.

Diagnostika a liečba infekcií vyvolaných vírusom herpes simplex (HSV)

Diagnostika pľuzgierov a krúst na koži je jednoznačná. Niekedy treba urobiť diferenciálnu diagnostiku, ak sa pľuzgiere nachádzajú v ústach – či sa nejedná o afty.

Liečba u detí, ktoré nemajú výraznejší problém s imunitou, je obvykle lokálna a symptomatická – teda vzťahuje sa na miesto výskytu pľuzgierov a na riešenie prejavov (horúčky…). Lokálne sa odporúčajú rôzne epitelizačné pasty alebo masti a vysoko efektívna je liečba ozónom.

U detí, ktoré problém s imunitou majú a objavia sa aj závažné celkové prejavy, alebo u detí, kde sa opary objavujú často, liečba parí do rúk lekárov. Používajú sa virostatiká, ktorých úlohou je brániť množeniu herpetických vírusov v nakazených bunkách.

Kým sa pľuzgiere úplne nezahoja, nesmie sa robiť žiadne ošetrenie v ústach, aby sa znížilo riziko prenosu infekcie.

Spracované s použitím: upjs.sk, pediatriepropraxi.cz, kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. syn prekonal okolo jedného roku šiestu chorobu. Zvládal to vcelku dobre. Okrem horúčiek, ktoré trvali dva až tri dni a neskoršieho výsypu nemal žiadne iné problémy. Za štyri dni už bol úplne v pohode.

Pridaj komentár