Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat

Mária Kopčíková 1

Budúci rodičia a rodičia, ktorým sa práve narodilo dieťatko, sa často pýtajú, kedy s ním ísť k lekárovi? Teda v prípade akých problémov už je čas vyhľadať odbornú pomoc.

V prvom rade – pediatra vyhľadajte vždy, keď si nie ste istí.

V druhom rade – k pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.

foto: ingImage

Horúčka je najčastejšou príčinou, kvôli ktorej vyhľadajú rodičia pomoc ambulantného pediatra

Myslí si to MUDr. Martin Mráz, detský lekár. Hovorí, že „v útlom detskom veku je horúčka vždy prejavom závažnej, najčastejšie infekčnej choroby.“  U detí do troch mesiacov života sa môžu objaviť bakteriálne infekcie, ktoré sa prejavia len teplotou. Horúčka u malého dieťaťa si vyžaduje dôkladné vyšetrenie pediatrom a vylúčenie možnej infekcie.

Pediater by mal dôkladne odobrať anamnézu, urobiť odber krvi, moču, dieťa popočúvať (v prípade potreby žiadať RTG hrudníka).

Čo môžu teploty naznačovať? 

Dr. Mráz pripomína, že medzi závažné infekcie objavujúce sa v novorodeneckom období patria bronchopneumónie, meningitídy a sepsa. Príčinou ich vzniku sú mikroorganizmy pochádzajúce z genitálneho traktu matky a dieťa, u ktorého sa niektoré z týchto ochorení zistí, obvykle vyžaduje hospitalizáciu.  

U detí medzi 3 a 12 mesiacom života vyvolávajú horúčky iné patogény. Narastá počet vírusových infekcií, objavujú sa bronchopneumónie, pyelonefritídy a otitídy (zápal stredného ucha).

Liečba horúčky u novorodencov, dojčiat a batoliat 

Po dôkladnej diagnostike príčiny horúčky – sa pochopiteľne musí liečiť aj samotná horúčka.

Pediatrička, s ktorou spolupracujem, má často takú skúsenosť, že rodičia síce vezmú dieťa do ambulancie alebo na pohotovosť, ale proti teplote mu nepodajú žiadne lieky. 

Treba si uvedomiť, že v čakárni môžete stráviť dlhší čas, na pohotovosti aj niekoľko hodín a preto je dôležité, aby dieťaťu s horúčkou boli podané primerané lieky.

MUDr. Mráz pripomína, že „podľa odporúčaní WHO by sa liečba horúčky mala začať pri axilárnej teplote (meranej v podpazuší) nad 38,5 °C, čo zodpovedá rektálnej teplote nad 39 °C u dojčiat a batoliat.“

Horúčka je obranná reakcia organizmu,

zmobilizuje imunitný systém a je tiež ukazovateľom klinického priebehu choroby a úspešnosti jej liečby. Stimulácia imunitného systému je najintenzívnejšia pri teplote 39,5 °C.

Pri zvýšenej teplote sa súčasne spomaľuje i rast mikroorganizmov. Preto by sem nemali deťom podávať lieky proti teplote, ak nie je príliš vysoká. Keď teplota vystúpi nad 41 °C, prestáva plniť svoju fyziologickú úlohu a stáva sa nebezpečnou. 

 

Pri liečbe teploty – kombinujte

Pri liečbe horúčky je vhodná kombinácia režimových, fyzikálnych a medikamentóznych opatrení. Predpokladom úspešnej a bezpečnej liečby je dostatočný príjem tekutín dieťaťa – piť musí dieťa často a v malých objemoch. Dojčené deti prikladajte k prsníku čo najčastejšie!

 Režimové opatrenia

  • odstránenie prebytočného oblečenia,
  • pokoj na lôžku,
  • dopĺňanie tekutinového a energetického nedostatku, ktorý vzniká v dôsledku horúčky (energetická potreba dieťaťa stúpa pri zvýšení telesnej teploty o 1 °C o 10 %, potreba tekutín až o 20 %).

 Fyzikálne metódy

  • Sprchovanie vlažnou vodou (NIE studenou vodou – to môže viesť k „priškrteniu“ kožných ciev a k paradoxnému zvýšeniu telesnej teploty.
  • Trenie vlažnou špongiou – na pokožke sa opakovane vytvára jemný film vlažnej tekutiny (29–33 °C), ktorý jej odoberá prebytočné teplo a následne sa odparuje. Trením sa zvyšuje odvod tepla do okolia sálaním. Odporúča sa začať s ním pri rektálnej teplote nad 39 °C. Najvyššia účinnosť je dokázaná v priebehu prvých 30 minút a podporuje ju súčasné podanie paracetamolu.
  • Vlhké zábaly nezabezpečujú dostatočný odvod tepla do okolia.

 Farmakoterapia

Z liekov sa pri liečbe horúčky používajú lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu, pričom podľa rôznych štúdií je antipyretický efekt ibuprofenu dlhší.

Pri podávaní liekov je potrebné zapisovať si, v akom čase a aký liek dieťa dostalo, aby sme sa vyhli predávkovaniu. Niekedy po ťažkej noci, keď dospelí veľa nenaspia, pretože neustále pozorujú dieťa, zabudnú, v akých časových rozostupoch lieky podali.

 

Ako mám merať teplotu malému dieťaťu?

Telesnú teplotu u malých detí meriame v konečníku. Je vhodné koniec teplomera, ktorý sa zasúva do konečníka natrieť detským olejom alebo krémom. Rektálna teplota (v konečníku) nad 38 °C sa označuje ako horúčka.

U detí starších ako 3 roky sa teplota meria v podpazuší. Hodnota tuná nameranej teploty je o 0,5 °C nižšia oproti konečníku.

Meranie teploty rôznymi cumlíkovými či čelovými teplomermi je nepresné.  Meranie teploty v ústach je ovplyvnené teplotou stravy a frekvenciou dýchania.

Komplikácie horúčky v dojčenskom veku

MUDr. Mráz hovorí, že „priebeh horúčky v útlom detskom veku často komplikuje rozvoj dehydratácie či zjavenie sa febrilných kŕčov.“

Pokiaľ dieťa nemá dostatok tekutín, prípadne sa pridruží zvracanie alebo hnačka, dehydratácia sa podieľa na udržiavaní zvýšenej telesnej teploty.

Inou vekovo viazanou a obávanou komplikáciou horúčky sú febrilné kŕče. Sú špecifikom detského veku, najmä medzi 6 mesiacom a 5 rokom života, najčastejšie sa vyskytujú medzi 12. – 18. mesiacom.

Zvláštnu pozornosť pri výskyte kŕčov u dojčiat a batoliat je potrebné venovať diferenciálnej diagnostike. Ak sa kŕče zjavia spolu so zvýšením telesnej teploty, je potrebné v prvom rade vylúčiť epilepsiu a neuroinfekciu.

Horúčka u malých detí do prvých narodenín môže byť (ale aj nemusí) vážnym problémom. Preto ak vaše dojčiatko bude mať vysokú teplotu, nikdy neváhajte a vezmite ho k lekárovi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. najhoršie je sa tej horúčky zbaviť, ale to meranie tiež nebýva med lízať zvlášť keď dieťa vôbec nepsolupracuje … my sme u našej malej prešli na bezkontaktný teplomer orava a ten zmeria teplotu rýchlo do sekundy a bez dotyku (orava.eu/sk/bezkontaktny-osobny-teplomer-mt-330)

Pridaj komentár