ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyKeď to bolí

Aj vy máte chrípkové prázdniny?

 Mária Kopčíková   13.02.2018   0

Aj u vás vyhlásili školy chrípkové prázdniny? Mňa s týmto faktom „potešili“ minulý týždeň po prvý raz, a v pondelok po druhý raz – takže mám obe deti, aj keď zdravé, doma. 

 

Viete ale, za akých podmienok a v akom postupe sa k tomu vyhláseniu chrípkových prázdnin dopracovať môžete aj vy?

Kto, kedy a ako vyhlasuje „chrípkové“ prázdniny

Opatrenia pre prípad pandémie chrípky pre naše základné a stredné školy sa riadia usmernením č. 15/2005-R. To hovorí v zásade o tom, že v období medzi 15. novembrom a 15.aprílom riaditeľ školy sleduje chorobnosť žiakov na škole. V prípade, že táto dosiahne 10%, je jeho povinnosťou zistiť, či príčinou neprítomnosti žiakov v škole je ochorenie na chrípku. Informácie by mali podať ako triedny učitelia, tak pediatri v obvode.

Následne by sa vo zvýšenej miere mali realizovať hygienické opatrenie, zabraňujúce šíreniu chrípkového vírusu:

  • Každé dieťa by malo mať v triede vlastný uterák, mydlo, vreckovky,
  • V triede by sa malo vetrať po každej vyučovacej hodine,
  • Riaditeľ školy zabezpečí umývanie podláh najmenej 2x denne,
  • Mala by sa vo zvýšenej miere kontrolovať hygiena detí pri šk. stravovaní – teda umývanie rúk pred jedlom ...

Nuž – opatrenia, ktoré by sa mali realizovať a v prípade, že sa aj realizujú, ešte nie je istota, že to do nejakej miery riziko vzniku pandémie zníži. V záujme zníženia rizika by vedenie školy malo zverejniť informáciu o zvýšenej chorobnosti tak, aby bola dostupná rodičom detí – aby sa vedeli zariadiť a prípadným príznakom ochorenia venovali zvýšenú pozornosť.

Ak chorobnosť žiakov na škole dosiahne 20%, je riaditeľ školy povinný informovať o tejto skutočnosti regionálny úrad verejného zdravotníctva a konzultovať s ním ďalší postup. Mal by zároveň zrušiť všetku krúžkovú činnosť, ktorá sa v priestoroch školy realizuje.

K prerušeniu výchovno-vzdelávacieho procesu – teda k udeleniu „chrípkových“ prázdnin – obvykle dôjde, ak chorobnosť žiakov dosiahne 30% v troch, po sebe nasledujúcich dňoch. Je vždy ale na základe rozhodnutia príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Ak pominú dôvody prerušenia VVP, regionálny úrad VZ opätovne musí vydať rozhodnutie o ukončení prerušenia prevádzky školy. Dĺžka prerušenia býva rôzna, od 3 do 7 dní, prípadne aj dlhšie. Prerušenie činnosti školy sa týka žiakov, nie učiteľov. Tí by mali byť v škole s tým, že riaditeľ školy im určí činnosť.

Ošetrovné v čase „chrípkových“ prázdnin

Pokiaľ je vaše dieťa zdravé, ale musí ostať doma, pretože školy bola zatvorená, máte nárok na ošetrovné – teda na známu „OČR-ku“. Ak ho teda nemáte komu zveriť.

Sociálna poisťovňa na svojej stránke o nároku na vznik ošetrovného píše: „Nárok na ošetrovné vzniká aj poistencovi, ktorý sa stará o zdravé dieťa do 10 rokov veku, ktorému bolo nariadené karanténne opatrenie, alebo v prípade ak predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa dieťaťu poskytuje starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, bolo rozhodnutím príslušných orgánov (napr. rozhodnutím zriaďovateľa na podnet regionálneho úradu verejného zdravotníctva) uzavreté ...“

Príslušný dokument vám vypíše a potvrdí pediater vášho dieťaťa a vy ho odovzdáte zamestnávateľovi alebo príslušnej sociálnej poisťovni.

Čo s učivom, ktoré sa malo v čase trvania „chrípkových“ prázdnin prebrať

Toto je tiež individuálne. Na niektorých školách deti dostanú konkrétne úlohy, ktoré si majú samostatne vypracovať. Inde dostanú len okruhy učiva, ktoré treba preopakovať – možno najmä v nižších ročníkoch. U dcéry prváčky sme napr. dostali mail od pani učiteľky s info, že je vhodné preopakovať niekoľko konkrétnych vecí z čítania, písania, matematiky.

U syna v triede sme nedostali tentoraz nič. Ale je zrejme na rodičovi, aby aj v takomto prípade zvážil, či dieťa nepotrebuje niečo precvičiť – napr. vybrané slová a násobilku :-)

K tomuto jednoznačné usmernenie neexistuje a je potom na komunikácií rodičov a pedagógov, aby spoločne „dohnali“, čo bude potrebné.

Nuž, držme si palce, aby naše deti boli zdravé a počkali si až na nejaký iný typ prázdnin.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised