V septembri nastúpi fyziologická chorobnosť. Čo môžeme proti nej podniknúť už teraz?

Mária Kopčíková 1

Za fyziologickú chorobnosť pre deti  do 5 rokov veku sa považuje 6 – 8 prípadov infekcií dýchacích ciest v priebehu jesene a zimy. V prípade školákov do 12 rokov sú to 2 – 4 epizódy.

shutterstock

Nástup do detského kolektívu automaticky znamená vyšší výskyt infekcií. Do istej miery je to prirodzené, najmä u predškolákov. Hovorí sa tomu fyziologická chorobnosť veľkých zmien. Pobyt v kolektíve detí v uzatvorených priestoroch tried často znamená nástup rôznych infekcií, ktoré si následne aj rodinní príslušníci „podávajú ako štafetu“.

Prirodzená chorobnosť

„Začne sa škola a dvoch týždňov tu máme nával najmä malých pacientov“, hovorí MUDr. Katarína Šimovičová z Bratislavy. Tento scenár sa opakuje každoročne. Deti idú do škôlky, do školy, prídu do kolektívu a do dvoch týždňov sú doma s pokašliavaním, nádchou a niekedy aj s horúčkou. Kritický je najmä predškolský vek.

Za prirodzenú chorobnosť pre mladšie deti v období do 5 rokov veku sa považuje 6 – 8 prípadov infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom a dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesene a zimy. V prípade školákov do 12 rokov sú to 2 – 4 epizódy infekcií dýchacích ciest.

Najznámejšou funkciou imunity je ochrana pred rôznymi mikroorganizmami a infekciami. Vplýva na ňu genetika, nezanedbateľnú úlohu zohráva dojčenie, ďalej zdravá výživa, otužovanie dieťaťa a životný štýl rodiny. Vo všeobecnosti platí, že ak sú chorľavejší rodičia, býva chorľavejšie aj dieťa. Dieťa do piatich rokov si ešte len buduje obranyschopnosť, preto deti v tomto veku bývajú častejšie choré (najmä, ak navštevujú jasle a v období po prvom nástupe do škôlky.

Medzi základné spôsoby prevencie týchto ochorení patrí správna životospráva – dostatočný pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu s obmedzením tukov, korenín a cukrov.

Zdroj: isifa.com

Dôležitá je tiež primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku a pobyt na čerstvom vzduchu. Ďalšou zo základných zásad je dostatočné vetranie bytu, primeraná vlhkosť v ňom, minimalizácia prašnosti a pasívneho fajčenia.

Ako podporiť imunitu prírodnými cestami

Okrem spomenutého pohybu a otužovania to môžete skúsiť aj s rôznymi bylinkami, potravinami, čajíkmi. Nech sa páči, niekoľko inšpirácií:

Rakytník –  je výborným zdrojom vitamínov A, C, E a ďalších cenných látok. Dostanete ho vo forme sirupu i v lekárňach, ale zoženiete ho i v jeho prirodzenej podobe. Prípadne si ho môžete dopestovať.

Echinacea purpurová – vhodná vo forme čaju alebo tinktúry. Osvedčuje sa v kombinácii s betaglukánmi a mali by sa spoločne užívať nepretržite počas 4 mesiacov.

Tinktúra z echinacey – 1 lyžicu sušenej echinacey alebo 2 lyžice čerstvej (kvety, listy, korene) zalejete 3 dl 40-percentného liehu. Všetko necháte 14 dní na teplom mieste lúhovať, nesmiete zabudnúť 2x denne pretrepávať. Potom tinktúru precedíte a nalejete do sklenenej fľaše. Uskladníte v chlade a tme.

  • Deti od 2 do 5 rokov užívajú 2x denne 4 kvapky tinktúry, rozpustené v 1 dl vody.
  • Deti od 5 do 8 rokov 2x denne 5 kvapiek tinktúry, rozpustené v 1 dl vody.

Zázvor (ďumbier)-  naše prababky a staré mamy ho s obľubou používali pri tráviacich ťažkostiach, plynatosti, reume, zápaloch, kašli a nachladnutiach. Zázvor zabraňuje vzniku krvných zrazenín, pretože podporuje krvný obeh.

Zázvorový čaj na posilnenie imunity – potrebujete cca 10 gramov čerstvo nastrúhaného zázvoru, ktorý spolu so škoricou a klinčekmi vložíte do vriacej vody. Varíte niekoľko minút. Čaj nechajte mierne vychladnúť, preceďte a dochuťte citrónom a medom. Čaj pite vždy teplý!

Dyňové semienka – sú najbohatším zdrojom prírodného zinku. Ten je dôležitý pre fungovanie rôznych orgánov, je však závislý od dostatku vitamínu A, pretože bez neho sa neaktivuje – to platí aj v opačnom prípade.

!!! Pozor: uvádza sa, že medzi konzumáciou produktov z rakytníka a dyňového oleja či semiačok by mala byť 12-hodinová pauza. Rakytník obsahuje veľa vitamínu E a dyňové semienka zase železo, ktoré tento vitamín úplne ničí.

Medová mrkva – 1 liter mrkvovej šťavy a 250 g kvalitného medu (v prípade alergie na včelie produkty možno nahradiť sirupom z agáve, jačmenným či ryžovým sladom) zmiešajte. Nalejte do pohára a skladujte v chlade. Deťom podávajte 2x denne 1 lyžičku pred jedlom počas 8 týždňov.

Jogurt so živými kultúrami – sú to živé „dobré“ baktérie, ktoré pomáhajú udržať tráviaci trakt v bezpečí od tých „zlých“ baktérií. Nezabúdajte, že črevo je veľký imunitný orgán.

Sladké zemiaky – bataty – málokto pri téme o podpore imunity myslí na svoju kožu. Koža pritom pokrýva celé naše telo, je akoby „prvá línia“ pri strete s infekciami, baktériami. Na to, aby bol koža silná a zdravá, potrebuje veľa vitamínu A. Sladké zemiaky obsahujú veľa beta-karoténu – teda vitamínu A.

shutterstock

Cesnak – klasický bojovník proti vírusom a baktériám, no deti ho prijímajú pomerne ťažko. Disponuje dôležitými vitamínmi A, C a skupiny B. Pomôže proti kašľu, nádche, chrípke a celému radu ochorení dýchacieho aparátu.

PR

TIP z lekárne:

vasezdravie.com

Viusid je výživový doplnok podporujúci imunitu.

Je určený pre deti (od 3. rokov) a dospelých. Zvyšuje obranyschopnosť a stabilizuje organizmus.

Extrakt zo sladkého drievka (glycyrhizín)je hlavnou antivirotickou zložkou VIUSIDu a zároveň pôsobí ako imunomodulátor. Sťažuje vírusu pripojenie na hostiteľskú bunku a eliminuje tak chorobu už na jej začiatku, resp. zníži jej intenzitu (vírusy sa ťažšie dostanú na hostiteľské bunky). Zároveň zastavuje množenie vírusov.

Obsahuje antivirotické zložky, kyselinu listovú, vitamíny B12 a B6, glukozamín, zinok. To všetko sú prírodné zložky, ktoré podporujú správne fungovanie imunity.

Aktuálne v akcii 3+1 zdarma na www.vasezdravie.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Comments are closed.