Detské chorobyKeď to bolí

5 opatrení, ako bábätká chrániť pred prechladnutím

 Mária Kopčíková   08.11.2018   0

Malé deti so soplíkmi rastú, vďaka nim si budujú imunitu. V zásade sa ich netreba báť. No občas aj obyčajná nádcha môže byť nepríjemnou epizódou.

iStock

 

Nepríjemnou preto, lebo upchatý nos bábätká znervózňuje, sú plačlivé a podráždené. Nevedia totiž dýchať ústami. Dojčenie sa stáva obtiažnym. Dieťa sa v noci viac budí, je nevyspaté, podráždené...

Preto, ak sa dá, myslime na prevenciu. Vhodné je pridržiavať sa týchto odporúčaní:

V byte dobre a často vetrajte. Ideálne, ak dieťa práve nie je vo vetranej miestnosti.

Zabezpečte dostatočne vlhký vzduch v byte. Príliš suchý vzduch. Najmä vo vykurovacej sezóne, spôsobí oslabenie slizníc v nose, kde sa potom skorej rozvinie infekcia. Ideálna vlhkosť je okolo 50%.

S dieťatkom choďte pravidelne von. Jeden denný spánok môže spať na balkóne a druhý vonku, na prechádzke. Vonkajší vzduch bude pre sliznice oveľa príjemnejší a pomáha tiež uvoľniť upchatý nos.

Vyhýbajte sa priestranstvám, kde sa ľahko šíria vírusy, napr. nákupné centrá, materské centrá. S kamarátkami sa radšej stretnite na prechádzke vonku.

Nestretávajte sa vnútri s chorými, či nie úplne zdravými ľuďmi. Ak sa na návštevu ohlás niekto, pripomeňte, že ich radi uvidíte, ak sú úplne zdraví.

Ten kto príde ku vám a má „len tak trochu sopeľ“, o hodinu – dve odíde. Ale vaše dieťa sa môže nakaziť, o deň – dva sa objaví nádcha a vy budete mať týždeň problém s dojčením, pretože vaše bábätko nebude vedieť pri dojčení dýchať. No potrebujte to?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised