Detské chorobyKeď to bolí

Keď chlapcov bolia prsia

 Andrea Biela   08.07.2021   0

Ako áno, ako nie, vyskytlo sa u nás doma chlapča na prahu puberty. Neviem, kde sa tu vzalo a kde nám ubehlo tých 12 rokov ... ale za posledného polroka sledujeme s napätím všetky tie zmeny.

shutterstock

 

Na povrchu sú najviac vidno tie zmeny psychologické, najmä to, ako mu ako rodičia lezieme na nervy. No „spoza“ dverí sledujeme aj tie zmeny telesné. Už to nie je pre nás také zjavné, okrem kde tu sa vyskytujúceho akné na tvári. Pretože sa chlapček začal zatvárať v izbe, keď sa oblieka, pretože máme zakázaný vstup do kúpeľne, keď sa sprchuje. Čo ako rodičia plne rešpektujeme – len potom niektoré zmeny sú pre nás zrazu v rovine, že WAU. Tak napr. že už sa objavilo ochlpenie v „dolných“ partiách.

V puberte sa mení všeličo, aj prsia

Ako dospelí máme tento fakt pomerne jasne spojený s dievčatami. A neprekvapí nás, keď vidíme že dcére sa prsia zväčšujú a ak sa – niekedy s príchodom menštruácie – dcéra posťažuje, že ju prsia aj bolia. Mamy to dcéram dokážu obvykle vysvetliť a zbaviť ich obáv.

Ale čo, ak zistíme, že prsia rastú aj synovi, prípadne sa posťažuje na bolestivosť, či citlivosť? V puberte je pomerne normálne, že chlapci majú prsia citlivé vďaka hormonálnym zmenám, prípadne že zaznamenajú  zdurenie v prsiach, najčastejšie v oblasti bradaviek. Pochopiteľne, môže ich to zaskočiť, preto je dobré s nimi o tom hovoriť, že niečo podobné sa môže stať.

» Mohlo by vás zaujímať aj:

Tanner scale - Tannerova stupnicia - postupný vývoj primárnych i sekundárnych pohlavných znakov počas dospievania. »

Ako sa vyvíjajú prsia?

Už novorodenec má nejaké základné prsné tkanivo. Do puberty sú prsia chlapcov i dievčat v zásade rovnaké – sú tvorené z tenkých rozvetvených „rúrok“ obalených v tkanive. Žľazy, ktoré tvoria mlieko, sa ešte nevytvorili. V puberte sa začnú zvyšovať hladiny hormónov. U dievčat je to estrogén, ktorý spôsobí množenie, predlžovanie a ešte väčšie rozvetvovanie „rúrok“ v prsnom tkanive a tiež rast lalokov mliečnej žľazy.

Zdroj: ingimage.com

 

U chlapcov je to testosterón, ktorého hladina v puberte u chlapcov vzrastie asi 30násobne. Chlapci tiež majú isté malé množstvo estrogénu, jeho hladina sa v puberte u chlapcov zvýši len asi 3x. Práve tento hormón spôsobuje mierny rast prsného tkaniva u mladých mužov. Testosterón by mal zabezpečiť, aby estrogén nemal žiadny ďalší vplyv na vývin chlapčenského tela, vrátane pŕs. Preto sa u chlapcov netvoria laloky mliečnej žľazy.

Rast pŕs u pubertálnych chlapcov – prečo sa to deje?

Ak chlapec zistí, že mu rastú prsia alebo že sú zrazu citlivé (na dotyk, na oter odevom), je to v zásade normálne. Tieto pocity sa môžu objaviť kedykoľvek po 10. roku  života. Stav sa začne upravovať cca okolo 13. – 14. rokov a do 18. – 19. rokov by sa prsia znova mali zmenšiť. Rôzne prieskumy ukazujú, že cca 40% amerických chlapcov vo veku 10 – 16 rokov má zväčšené a citlivé prsia. Tento jav sa odborne nazýva gynekomastia.

V puberte hladina testosterónu kolíše, najmä počas prvých rokov puberty. Tieto poklesy hladiny testosterónu dovolia tomu malému množstvu estrogénu, ktorý koluje v chlapčenskom tele, ovplyvniť jeho prsia a tie sa zväčšia. Prsné tkanivo je na rovnováhu medzi estrogénom a testosterónom veľmi citlivé. Ak testosterón poklesne a estrogén vzrastie, prsia budú rásť.

Ďalším dôvodom, prečo sa rast pŕs u chlapcov v puberte objaví, je obezita. Tuk podporuje produkciu estrogénu ...

Rast pŕs podporuje aj užívanie niektorých liekov, prípadne u starších chlapcov užívanie drog (anabolické steroidy, marihuana) či pitie alkoholu.

Zdroj: ingimage.com

 

Zmätok, či zahanbenie

Napriek tomu, že tento „problém“ je u chlapcov v puberte pomerne bežný, niektorí sa cítia rozpačito, či nepríjemne, čo sa týka ich vzhľadu – keď sa napr. prezliekajú na telesnej výchove, či v lete na kúpalisku.

Veľa mamín, ktoré sa stretnú u svojich synov s podobnou situáciou, sa vystraší. Treba však zachovať pokoj, bolestivosť, či citlivosť prsníkov v tomto veku málokedy znamená vážnejší problém. V prípade akýchkoľvek pochybností sa obráťte na pediatra vášho syna.

Čo môže pomôcť je, aby ste so svojim synom hovorili, aby sa nebál prísť za vami s akoukoľvek svojou pochybnosťou či obavou čo je jeho zdravia týka. Pri zväčšených a citlivých prsiach môže pomôcť, ak chlapec nosí len oblečenie z prírodných materiálov a nie príliš tesné. To môže zbytočne dráždiť.

Prečítajte si tiež: „Pomojkaj ma mami,“ povedal puberťák.

Ak je chlapec športovec, má často tréningy, resp. často má fyzickú záťaž, odporúča sa, aby pri tejto činnosti boli prsia – bradavky chránené (prelepené leukoplastom). Ak je koža akoby vysušená a preto citlivá, môžete synovi ponúknuť čistý lanolín alebo iný ochranný krém na bradavky.

Zdroj:  kidshealth.org,  embarrassingproblems.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised