Laryngitída a ako na ňu

MUDr. Daniela Mlčochová 41

Choroby dýchacích ciest sú asi najčastejšími detskými chorobami, najviac postihujú deti medzi tromi mesiacmi a šiestimi rokmi. Mnoho rodičov má praktické skúsenosti s akútnym zápalom hrtana (laryngitídou). Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu… Nočná mora rodičov – laryngitída! 

laryngitida
shutterstock

Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov , ale aj dieťa samotné. K napísaniu článku ma inšpirovala diskutujúca mamička v sekcii alergológ, ktorú zaujímalo toto ochorenia a hlavne poskytnutie prvej pomoci dieťatku. Verím, že sa niečo nové dozviete, aj keď vaše dieťa laryngitídu nikdy neprekonalo.

Laryngitída je zápalové ochorenie hrtana.

Nákazu spôsobujú respiračné vírusy (vírus parainfluenzy 1a 3, vírus influenzy A a B, vírus RS, adenovírusy), črevné vírusy (coxackievírusy a echovírusy), ojedinele aj baktérie (Streptococcus, Haemophilus, Mycoplazma). Vplyv majú aj dráždivé látky vdychované deťmi v zafajčenom prostredí, prachu a smogu, často prehriate a suché byty.

Malí pasívni fajčiari >> >>

Ak deti nesprávne dýchajú ústami, vzduch prechádza priamo do dolných dýchacích ciest neohriaty a zrýchlený. Úzke dýchacie cesty detí takto ľahšie pri zápale opuchnú a úzky priestor sa ešte viac zúži. V extrémnom prípade sa môže stať až hrtan nepriechodným. Zápal hrtana sa vyskytuje najčastejšie u detí od 6 mesiacov do 3 rokov v období od októbra do apríla. Štatisticky častejšie u chlapcov ako u dievčat. U detí s vrodenou alebo dočasnou poruchou imunity sa môže laryngitída opakovať aj niekoľkokrát počas roka. 

Ochorenie sa začína pozvoľna príznakmi infekcie horných dýchacích ciest s horúčkou do 38 stupňov C alebo bez horúčky. Často si rodičia začiatok ochorenia ani nevšimnú. Veď ktoré dieťa v zimnom období občas nemá nádchu, alebo prechodne nekašle? Asi 75% ochorení sa prejaví v noci náhle vzniknutým suchým dráždivým kašľom (štekavým), zachrípnutím, chrapotom alebo chýbaním hlasu, výtokom z nosa, škriabaním v krku. Dieťa býva nepokojné, unavené, neskôr apatické a vyčerpané.

Zdroj: istockphoto.com

U malých detí môže mať laryngitída dramatický priebeh. Opuch uzavrie prúdenie vzduchu v dýchacích cestách (obštrukcia) a môže dôjsť k duseniu dieťaťa. Dieťa vydáva sípavý hlas, je dýchavičné a občas aj premodráva. Tento stav si vyžaduje okamžité privolanie lekára a následnú hospitalizáciu.

Laryngitída trvá priemerne 1až 10 dní

Prebieha samostatne alebo ako súčasť zápalu horných dýchacích ciest. Môže sa komplikovať rozšírením infekcie na priedušky a pľúca. Diagnózu určí lekár na základe charakteristických klinických príznakov. Musí odlíšiť zápal hrtana od zápalu hrtanovej príchlopky (pri prehĺtaní bráni prechodu potravy do priedušnice), čo je závažné a nebezpečné ochorenie vyžadujúce hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Prvá pomoc pri laryngitíde

Panika nie je vhodná. Len rodič s chladnou hlavou zabezpečí vhodnú starostlivosť.

  • Vzduch musíme dostatočne zvlhčiť – zapneme zvlhčovač vzduchu alebo urobíme tzv. vlhký stan (nad postieľku zavesíme vlhké uteráky alebo plachtu).
  • Otvoríme okno a vetráme, aby dieťa dýchalo studený vzduch.
  • Na krk dáme studený olejový obklad.
  • Podávame dostatok vlažných tekutín a počas choroby len ľahké jedlá.
  • Musíme dieťa upokojiť, pretože ak bude plakať, zvýrazní sa opuch hrtana a zníži sa prívod vzduchu. K upokojeniu použijeme obľúbenú hračku, rozprávku alebo hudbu.
  • Dieťa neukladáme do postieľky na rovnú podložku, ale hlavičku podložíme vyššie ako telo.
  • Pri horúčke nad 38,5 stupňa C podáme antipyretiká (lieky znižujúce horúčku).

Ak sa záchvat po týchto opatreniach nezlepší, alebo sa pridruží horúčka nad 39 stupňov C, kašeľ neustáva, dieťa sliní, neprehĺta tekutiny ani vlastné sliny, je premodralé – privoláme pohotovosť alebo ihneď vyhľadáme lekárske ošetrenie.

shutterstock

Liečba laryngitídy

Ľahšie formy sa liečia v domácom prostredí. Vhodný je pokoj na lôžku , hlasová hygiena (dieťa rozpráva čo najmenej, nekričí), dostatok tekutín a ľahká strava obohatená o vitamín C. Lekár pri teplote odporučí antipyretiká a pri kašli aj antitusiká. Pri podozrení na bakteriálny pôvod ochorenia sú potrebné antibiotiká. Zvlhčujeme vzduch, prípadne u väčších detí inhalujeme teplé pary minerálnej vody Vincentky.

Ťažšie formy laryngitídy (asi 2%) vyžadujú pre nebezpečenstvo dusenia hospitalizáciu. Dieťaťu zabezpečíme pokoj na lôžku, tekutiny infúznou formou, inhalačnú liečbu (aerosol, nebulizácia) fyziologickým roztokom, mukolytikami. Pri závažných stavoch nebulizácia adrenalínu a vnútrožilové podanie kortikoidov, inhalácia zvlhčeného a ohriateho kyslíka. Stav môže vyústiť až do nutnosti prechodnej intubácie (trubička v hrtane), pokiaľ opuch ustúpi.

Pri častom výskyte laryngitídy dodržiavame protialergický režim, pretože recidivujúce laryngitídy sú predzvesťou budúcej astmy:
používame zvlhčovače vzduchu, v bytoch nefajčíme, neprekurujeme, odstránime rezervoáre prachu a roztočov – koberce, závesy, plyšové hračky, používame antialergické prikrývky, naučíme dieťa správne dýchať nosom…

Verím, že nabudúce už nebude laryngitída vašou nočnou morou, ale zvládnete toto detské ochorenie bez väčších komplikácií. Odmenou vám bude úsmev vášho zdravého dieťatka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (341 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcela by som sa opýtať, aký obklad treba dávať dieťaťu na hrdlo? Teplý, alebo studený? Tu čítam, že studený, ale v nemocnici nám vždy dávali teplý a tak mi kázali dávať aj doma. Ďakujem za odpoveď

  2. S tým wobenzymom len a len súhlasím, nás vytrhol z najhoršieho. Naša malá s anormálne nevedela nadýchnuť, prežili sme si peklo ale myslím, že aj vďaka enzýmom sa dala znovu dohromady.

  3. Rada by som prispela svojou skúsenosťou, u nás na tieto problémy zabral najlepšie wobenzym, vidím, že viaceré dámy tu o ňom píšu. Vrelo súhlasím, enzýmy sú záchrana, aspoň u nás to bola veľká pomoc.

  4. Dobry den chcela by som sa opytat moj syn 3a pol rocny dostal laryngitidu najprv sme boli u nasej lekarky,ktora videla iba hnisavy zapal hrtanu tak sme dostalo zinok vyt.C a paralen od teploty.druhy den poobede zacal stekavy kasel a zhorsene dychanie,necakali sme a sli sme na pohotovost cestou maly stracal hlas ked sme prisli hned nas brali boli velmy ochotny.pichli nam rectodelt predpisali cipky a sli sme domov.po hodine a pol sme sa vratili ale to uz sme sli lezat na detske tam maly dostal hydrokortizon,dythiaden a este nieco potom sme inhalovali adrenalin a teraz nam nasadili aj ambrobene na inhalacie uz chodime 4den a nic sa nelepsi ja som ako dieta mavala caste laryn. Zachvaty ktore prechadzali do zapalov pluc a priedusiek raz dokonca doslo az k stiahnutiu pluc je mozne ze by sa to mohlo pri mojom synovi opakovat?ako nasledok mi ostala astma mam poziadat o vytery?za odpoved vopred velmi pekne dakujem.

  5. Váš komentár

    Môj syn dostal laryngitídu ako 2 roč. Má ju vždy raz na jeseň alebo v zime, vtedy je to o to lepšia situácia, lebo je studený vzduch , stačí ísť von a dýchať ho,k tomu kalciový sirup a studený obklad na hrdlo , niekedy to zvládneme aj bez Rectodeltu. Kupujem aj Vincentku, tú mu dávam kloktať. Horšie je to na jar ( doteraz to bolo vždy v apríli), vtedy je už väčšinou teplý vzduch , takže nám nepomohol ani Rectodelt čapík. Išla som so synom na pohotovosť do Trenčína, kde som sa ani nemohla dozvoniť ani dobúchať, a keď sa konečne lekárka zobudila a pustila nás do ordinácie, nemala zapnutý ani počítač ani tlačiareň, aby mi vypísala lístok do nemocnice. Nepodala nám dokonca ani žiadne lieky. Prvé čo sa ma opýtali v nemocnici bolo, či mám lístok z pohotovosti!!! Neuveriteľný prístup, keď sa Vám dusí dieťa , je modré , tak úplne najdôležitejší je papier!!! S takýmto pacientom by sa malo ísť automaticky do nemocnice aj bez doporučenky z pohotovosti. Alebo by mala pohotovosť fungovať tak, aby bola pacientovi poskytnutá odborná pomoc rovno tam. Syn už mal 6 rokov tak tichučko dúfam, že už z laryng. vyrastie.

  6. Dobry den.

    Vcera sme sa vratili z nemocnice z rocnou dcerou, ktora prekonala rotavirus , bolo tam neskutocne teplo a sucho a ked sme sa vratili zacala mierne soplit teraz ma viac redsich soplov a zacala vykaslavat, no to este rano, teraz poobede uz ma suchsi kasel.

    Chlapec co bol s nami na izbe ma potvrdenu laryngitidu, mohli sme sa “obrat”? A chcem sa spytat, ja viem z minulosti, este ked bol chory moj brat pred cca 15r, ze sa davali teple obklady a prijimali teple tekutiny, ako to teda je? A rovnako mam davat na vykasliavanie, alebo naopak na zastavenie kaslania. Pokial este nieco vykasliava, nie je to uplne suchy, stekavy kasel.

    DAKUJEM!

  7. My doma používame už roky wobenzym ako podpornú liečbu. Aj naša malá si prešla laryngitídou, samozrejme boli sme u lekára, bola to bakteriálna forma, dal jej antibiotiká, opýtali sme sa ho na wobenzym, povedal, že jej ho môžeme dávať, dokonca poradil aj s dávkovaním. Sú to prírodné enzýmy a pomáhajú urýchliť a zefektívniť liečbu a vynikajúco posilňujú imunitu. Môžu ho užívať aj deti, napríklad je vhodný pri chronických ochoreniach, pri deťoch sa však o dávkovaní poraďte s lekárom.

    1. dobry den, my mame doma tiez skusenosti s wobenzymom – emzymamy. Dodnes je to najucinejsi liek, ktory som nasla. Deti byvali predtym casto chore a spolu vymeskali aj 4-5 tyzdnoch zo skoly za pol roka. Potom nam doktorka odporucila posilnnovat ich imunitu, odporucili nam wobenzym, zacali sme s liecbou a deti zrazu prestali byt chore, dokonca sa im zo skoly, teda z druziny nechce ani chodit domov

      1. dobry den, tiez s Vami suhlasim, ze enzymy vedia pomoct a posilnit imunitu aj u deti, aj u dospelych. Myslim si vsak, ze treba velmi pozorne vyberat ake enzymy kupite, ja som mala odporucania na profizym, no mne ani synovi vobec nepomohol. Vyskusali sme este wobenzym a jeho ucinok bol neporovnatelny. Znovu sa mi potvrdilo ze vyzivovy doplnok nema rovnaku silu ako liek.

  8. Dobry den.ja by som tiez potrebovala radu od pani dokt.mam 5rocneho syna,ktory nastupil v sept.do skolky.nikdy doteraz sme larymg.nemali,ale zaciatkom okt.to priso.sice nebolo to take,ako sa to tu opisuje,ze by sa uplne dusil,ale stale ma ten stekavy kasel.vtedy sa mu podal ditiaden,kalciovy sirup,ale zlepsilo sa to minimalne.potom sme isli znova na kontrolu k nasej dokt.a dostal klacid.ale este aj potom obcas zakaslal stekavo.tak sme isli na imunol.a odvedy mame flixotide 125 2*2vstreky.urobili sa odbery,imun.nema znizenu,chlamidie negat.vo vyteroch nic.suchy vzdvch doma nemame,od rana do 22.00mam otvorene okna.ked uz medzitym boli dni ked to bolo dobre,dala som ho do skolky a do troch dni sme mali znova stekavy kasel.od vcera to mame zase a pomalicky sa to zhorsuje.lebo “steka”viac a viac.stale uzivame aj zenaro,singulair.cize od zaciatku okt.sa da povedat ze maly nekaslal tak 2tyzdne,inak stale stekavy kasel.uz som zufala,poradte!dakujem

    1. Štekavý kašeľ je príznakom ochorenia hlasiviek a priedušnice. Nepíšete, či bol syn na RTG hrudníka, či mal funkčné vyš. pľúc- spirometriu a či bol vyšetrený u ORL lekára, ktorý by sa vyjadril k zápalu horných aj dolných dýchacích ciest – hlavne hlasiviek. Niekedy kašeľ spôsobuje zatekanie hlienov z dutín a hlasivky sa reflexne zatvárajú, aby sa hlien nedostal nižšie. Postačí pravidelne čistiť nos prípravkami morskej vody….a druhá príčina môže byť aj v gastroezofageálnom refluxe a to potrebujete vyš. 24 hod pH metriu alebo aspoň USG brušných orgánov. Zrejme imunolog stanovil dg. asthmy bronchiale, pretože lieky na toto ochorenie už dieťa užíva. Nedá sa takto na diaľku hodnotiť zdravotný stav trvajúci 3 mesiace…Prajem Vám v budúcom roku 2013 pevné zdravie.

  9. Moja dcera bude mat v septembri 5 rokov.S laryngitídov sme bojovali uz viac krat.(5krat za 8 mesiacov)Zacalo to v septembri a trvalo to skoro do jari.Prave dnes sme boli na pohotovosti a opat tato diagnoza.Mali sme teraz sice take 3-4mesiace pokoj iba sme pokaslavali.Brali sme 2 mes.aerius,a costi.Bol pokoj.Vcera vecer sme vsetko dobrali a mame to tu opat.Tiez bezne postupy ako sa tu pisu robime aj my.Len som sa chcela opytat pani doktorky ci by sme nemali zajst aj na alergo-imunologiu.Imunoglukan uz berieme 7 mesiacov.Dakujem !

    1. Dobrý deň, myslím si, že Vaša dcéra by mala mať po doliečení infektu ORL vyšetrenie, GIT vyš.- to asi máte ak berie na reflux Costi a potom aj imunoalergologické vyšetrenie so zameraním na vylúčenie alergie a zníženej imunity…

  10. Včera mi na pohotovosti povedali, že pri laringytíde netreba dávať mukolitikum / Sinupret, Mucosolvan a iné … / , lebo rozpúšťajú hlieny a tie stekajú do hrdla a dráždia na kašeľ, netreba dávať teplé obklady na hrdlo a ani studené, nič teplé, žiadne nahrievanie, naparovanie – teplé, skôr studené inhalovanie, to čo robíme my s tým inhalátorom, ale ani to, že nie je nevyhnutné. Radšej , keď je záchvat , otvoriť mrazničku a vdychovať studený vzduch, vetrať, vpustiť studený vzduch, neprekurovať priestor / je to suchý vzduch /, toto som vedela. Prekvapila ma s tým mukolitikom a , že nedávať teplý olejový obklad, lebo doteraz mi všetky doktorky toto odporúčali. Táto mi jasne povedala :

    – dithiaden / účinkuje do 10 minút /,

    – calcium chloratum / sirup /

    – rectodelt / pól čapíku v prípade ťažkostí ,teplota, záchvat,dusenie – raz denne max. 1,2-3 dni /.

    No a trebalo by od alergológa nech mu na obdobie, keď sa mu to môže vyskytnúť / september – apríl /, predpísal antihistaminikum / ariel, xyzal, zodac alebo iné … / na prevenciu, aby nemal laryngitídu. Tieto antihistaminiká začínajú mať preventívny účinok asi až tak po týždni, keď ich beriete pravidelne, denne.

    1. No len vysledok je, ze stopes do dietata lieky hlava nehlava, v podstate polrok. Dost si ma prekvapila s tym, ze ani olejove zabaly.
      U nas samozrejme vzdy fungovalo najviac vetrat, vyjst na chladny vzduch, odparovat vodu…
      Ale v ramci prevencie sme v prvom rade prali casto postelne pradlo, vypalovala som spalnu horskym slnkom a vysavala aj postele.
      V skolke vlastny vankus a perina a kazdy tyzden domov oprat.
      Proste aktiny boj s roztocmi, otuzovanie, more, kopce….

  11. Môj syn, má akurát teraz laryngitídu už tretí deň, ťahá sa to s ním už od roku a pól. Moje skúsenosti sú také ako sa tu píše, podať dithiaden, calcium chloratum – sirup na odpuchnutie, nejaké mukolitikum / mucosolvan, alebo sinupret, ambrobene … /, celaskon/ rozdrobený, aby to prehĺtol, keď je opuchnutý /, pri silnom záchvate a dusení podať rectodel – čipok, ak je teplota aj liek na teplotu / najlepšie sirup /, a inhalovať roztok z morskej soli / sú také stroje napr. značky Sanitas, kúpila som v lídli – inhalátor s rozprašovaním s technológiou stlačeného vzduchu z kompresora – s náustkom a aj s maskou pre deti / , môj syn si pridržiava náustok cca. 10 cm od úst a vdychuje ústami. Toto všetko mu dám a za hodinku sa mu to postupne zlepší a môže ísť spať. Samozrejme keď je najhoršie idem k lekárke. Ale pri tých ľahších laryng. sme doma a liečime sa. Prvýkrát sme boli v nemocnici, ale mňa to trochu odradilo to prostredie, tak sa snažíme to doma liečiť, ale ako vravím , pri väčších ťažkostiach treba ísť k lekárovi, najmä ak niekto nemá skúsenosti s touto chorobou a nevie pohotovo reagovať. A veľmi dôležité – žiadna panika, pustiť mu pri tom rozprávku, alebo ho rečami zaujať odpútať pozornosť, nech je v kľude. A ešte pri teplote sa mi nechcel ísť sprchovať vo vlažnej vode, tak som mu dala na hruď na pyžamko gélový chladivý obklad z mrazničky zabalený v utierke a prekladala som mu ho po minútke na chrbátik, čielko a zbili sme teplotu dole. Syn má 8 a pól roka. Predebatujte s lekárkou u mladších detí. A vyfúkať noštek, lebo hlieny tečú do hrdla a dráždia ho,ale nie nasilu. Ak nechce jesť nenúťte ho, stačí mu niečo kašovité, roztlačený banánik s postrúhaným jabĺčkom a tak, vlažné polievky … .

  12. dobry den chcem sa opytat ci je mozne aby rectodelt100mg nedokazal znizit teplotu u 3,5rocneho chlapca,mal 39,5 a celu noc ta teplota pretrvala celu noc,dostal aj 250mg paralenu a teplota sa vzdy drzala.dakujem za odpoved

  13. Dobrý deň, naša 2,5 ročná dcérka má podľa všetkého príznaky laryngitídy, prvý deň mala teplotu 37,4°C, druhý deň už jej tiekly soplíky a začala pokašliavať, tretí deň v noci už mala štekotavý kašel tak sme okamžite vyrazili na pohotovosť, tam dostala rectodelt čipku, fenistil kvapky a následne ešte inhalovala adrenalin a ešte nejaký liek, ale nevzpomínam si názov. Postupne príznaky ustúpili, aj teraz sa javí v poriadku, len stále kašle, hlavne ked spí a ťažko vykašliava hlieny. Na doporučenie lekára sme kúpili fenistil, calciový sirup a necháme si predpísať aj tie čipky, no nevieme ako dieťa zbaviť tých hlienov, snažíme sa stále vetrať a udržovať chlad v miestnosti. Môže nám niekto poradiť ako ďalej.

    Ďakujem

  14. Zdraviim..mam 16 rokov..zacal som s pociatku normalne kaslat..doktor mi dal Erdomed a triprim nieco na priedusky..o dva dni na to som zacal mavat v noci..nad ranom tak o 4:00 strasne zachvaty dusenia..nemohol som dychat iba akysi zvuk z hrdla vychadzal..myslel som ze sa zadusiim..umieram..nikto u mna nebol vsetci spali..bezal som navon na chladny vzduch jedina zachrana..konecne som chytil dych..ked som bol v martine v nemocnici tak mi pneumologicka diagnostikovala infekcny zapal hrtana..to co tu vsetci popisujete ale nechapal som preco ja ked ma 16..mam antibiotika Zinnat..dalej calcium..inhalator Flixotide diskus a akesi tablety z pagastanu konskeho na opuch hrtana..chcem povedat len tolko ze obdivujem male deti ako to zvladaju..teda ak mavaju rovnake stavy v noci ako ja..je to brutal ked neviete ci sa dozijete rana alebo nie..tie panicke zachvaty ked neviete co spravit aby ste sa mohli aspon s casti nadychnut su strasnee…fakt nikomu neprajem..a nikdy nepodcenujte klasicke prechladnuti..skrabanie v hrdle..tym to u mna zacalo..a este jedna vec: pneumologicka vravela ze tie pre lieky hlavne Erdomed som nemal uzivat pretoze to podporuje vykasliavanie a tym aj sposobene dusenie…urcite treba nasadit lieky na tlmenie kasla v obdobi opuchu a az po jeho skonceni nasadit ,,vykasliavacie,, sirupy a lieky..asi tolko..smile moze sa to stat aj starsiim a nikdy neviete ci sa raano zobudite..strasne neprijemnaa choroba..:(

  15. Dobrý deň, moja dcera dostala zrazu teploty 38,5-38,9 C. Nemala žiadne ine priznaky choroby. Myslela som, že to moze byt zapal mocovych ciest, lebo to uz raz mala, a tak sme sli k pediatricke. Moč bol v poriadku, hrdielko maličko červené. Slabá nadcha. Žiadala som o crp. Bolo 62. Dostali sme ATB Zinnat. Na treti deň teplota klesla, prišlo zachripnutie aj silnejšia nadcha. Sem tam kašel. Davam jej aj Flixotide spray, Calcium. Chcem sa opytat ci pri laryngitide moze byt take vysoke crp? Ci su nutne ATB? Moje deti maju asi pri kazdej chorobe take vysoke crp. Mozte mi poradit?

    DAkujem vopred.

    1. Liečba bola správna, antibiotiká boli určite nutné, pretože CRP nad 50 je stredne zvýšené a svedčí o bakteriálnej infekcii. Choroba dieťaťa sa nezačala ako laryngitída typicky z plneho zdravia v noci, ale u Vášho dieťaťa postupne ako komplikácia zápalového ochorenia horných dýchacích ciest. Doporučujem sa do budúcnosti oprieť aj o kultivačné vyšetrenie z nosa a hrdla. Prajem skoré uzdravenie.

  16. otazka pre MUDr. Danielu Mlčochovú. dobry den, nasa 11 mesacna dcera mala vcera vecer prvy krat laryngitidu, je to uz nase 3. dieta a chvala bohu som uz co to o laryng mala nastudovane, tak sme hned konali a jej sa ulavilo. chcem sa len opytat, ci moze mat laryng nejaky suvis so zvracanim? ona cely den pred tou vecernou laryng zvracala. vo vasom clanku sa pise, ze laryn. je sposobovana aj crevnymi virusmi, coxackievírusy a echovírusy. z toho som usudila, ze tam nejaka ta suvislost moze byt. dakujem za odpoved a prajem pekny den.

    1. Máte pravdu, môže ochorenie súvisieť so zvracaním, ktoré mohlo byť vyvolané vírusmi, alebo mohlo ísť aj o mikroaspiráciu žalúdočného obsahu….malé množstvo žalúdočnej šťavy sa mohlo vdýchnuť do dýchacích ciest. Tie sa bránia pred cudzím obsahom prirodzene tak, že uzatvoria hlasivkovú štrbinu a tak sa mohli kyselinou hlasivky podráždiť, ak Vám toto ochorenie tak rýchlo ustúpilo. Prajem skoré uzdravenie.

      1. dakujem velmi pekne za odpoved. laryng nam ustupila, ale so zvracaniem bojujeme este aj dnes. prajem pekny vikend.

  17. Pekný deň. Očkovanie proti pneumokokom zabráni komplikáciám pri laryngitíde..hlavne superinfekcii pneumokokmi a následnému možnému zápalu pľúc. Najčastejšie je laryngitída spôsobená vírusmi…

  18. Pekný deň. Myslím, že častosť laryngitíd s vysokou pravdepodobnosťou môže súvisieť s refluxom 4. stupňa, kedy sa žalúdočná šťava vracia do pažeráka a môže preniknúť aj do priedušnice, kde chemicky podráždi a vyvolá zápal…laryngitídu na chemickom podklade…nutné preliečiť obe choroby, aj reflux aj laryngitídu.

  19. Zdravím. Slavo, ked som si prečítala váš komentár, mala som dojem, že je to o nás 🙁

    S jediným rozdielom, že naša malá má necelé 2 roky a nám sa laryngytídy už pravidelne opakujú..

    KOnkrétne dnes to zase prišlo… prišla som z práce- všetko OK, vzala malú von- na nákup… V obchode to začalo.. hnusný, štekavý kašeľ… A pokračuje to… Od Vianoc už vybrala dvoje antibiotiká… A týžden bol klud a dnes už zase… 🙁

    Nemúže to byť nejaká alergia???

    Nedá sa tomu nejak predísť???

    Múže podľa vás laryngitída súvisieť s refluxom? Diagnostikovali nám ho- 4. stupeň, pokiaľ brala COSTI, tak bolo OK (cez leto)… Teraz sa nám upravil,COSTI sme vysadili, malej sa zhhoršilo jedenie a prišiel kašel..

    Je to hrozné a ako píšete aj ostatní, sme už veľmi nešťastný z toho :((((

  20. Môj syn má 2,5 roka. Ma presne tie príznaky o ktorých tu píšete, no zatiaľ sa nedusí. Problém je však v tom, že nám naša doktorka nevie pomôcť. Som z toho nešťastný. Trvá to už 7 týždeň a malému to neustupuje.Už už to prechádza a vtom to opäť začne. Podával som mu calcium, samozrejme po hŕbe liekov ktoré mu predtým predpísala jeho doktorka a to celkom pomohlo. V príbalovom letáku však píšu, že ho nesmie brať dlhšie ako 10 dní. Ja už neviem čo ďalej. Napchávať ho liekmi už nechcem no často krát je to jediná nadej.Poraďte, prosím.

  21. Mala ma laryng. uz od roka teraz ma 5r. a v tento rok ju uz ma 5krat a to oktob.novemb.decemb.vzdy po 20tom.Sme uz zuf.spravime presne vsetko co treba vzdy sa objavy ako posledný kasel ktorý nejde prejst aj 2tyzd.nasa doktorka nereaguje nijak len dieta a zmena stravy nemava teplotu pri prepuknutí len zriedka kedy chcem is na alergologiu neviem ci to pomoze prepchavat dieta liekmy!???EXISTUJE niekto kto sa zaobera touto chorobou v okolí Zvolena alebo aj celom slovensku???????????????????????????????????????Dakujem.

    1. môj syn má tento rok 18 rokov, užila som si s ním svoje vďaka laryngitíde. Mal ju prvý krát ani nie ročný, moja mama pracovala v detskom domove a mala skúsenosť s touto chorobou. Prvé čo bolo keď sa objavil štekavý kašeľ bolo jej “okamžite do nemocnice”, myslela som si tak toto už viac prežiť nechcem, a verte mi musela s om a nie raz.Keď mi detská lekárka oznámila, že to môže trvať dovtedy kým nepôjde do školy tak som jej v duchu vysmiala. Bolo to presne tak asi 6-10 krát ročne do 6-tich rokov.Vyhodila som koberce, záclony, periny. Večer nič a v noci okolo 11 to peklo začalo, nikde som si s ním nechodila bála som sa. V noci sme spávali pri zapnutom svetle. Keď ho brávali odomňa v nemocnici plakal on a ja. Niekoľko krát som podpísala na vlastnú zodpovednosť. ale aj som sa vrátila lebo už len sypel. Nezávidím rodičom, ktorí majú takto choré dieťa. Nám pomohol len hydrokortizon do žily a do rána v nemocnici keď som ráno prišla tváril sa ako keby sme neprežili hroznú noc a to som nemala auto a už ani manžela. Bolo to hrozné obdobie. Vždy som mala strach.

  22. Naša malá dcérka dostala laryngitídu prvý krát ked mala 22mesiacov.Bol akurát 23december.Malinká sa mi zdala celý den unavená a uplakaná na zaspinkala mi o pol piatej podvečer a ked sa prebudila pre mna sa začalo peklo.Malinká sa mi normálne nevedela nadýchnut počula som ako jej hlások odchádza a nakoniec ju začalo vystierat čo sa chcela nadýchnut.Na pohotovosti bola diagnoza laryngitída bolo to strašné ked sa vám to malé telíčko hodí okolo krku a pevne vás drží čo má strach lebo nevie čo sa deje pevne verím,že sa u nás už neobjaví.

  23. Váš komentár

    rectodelt čipok 100 mg môžete dieťaťu podať v pripade akutneho ohrozenia…dusenie sa , výrazný štekavý kašeľ v noci. dávkovanie je tam podľa hmotnosti vyššie ako u Prednisonu , dávkuje sa aj 5-10 mg / kg hmotnosti, takže v prípade Vášho syna je vhodný a bezpečný. Rectodelt podáte v stave, ked už pre kašeľ nedokáže prehltať Prednison, je to aj náhrada hydrocortisonovej injekcie, ktorú podávaju pediatri na LSPP v noci , a ušetrí dieťa bolesti. Aj dobrý rodinný pediater Vám v tejto otázke poradí.

  24. Môj syn bude mať v júni 4 roky. Laryngitídu sme prvýkrát dostali v 10tich mesiacoch a takisto sme boli zúfalí! Odvtedy pravidelne skončíme 2 až 3krát do roka v nemocnici. Niekedy pomáha okamžité podanie liekov ako prednison, dithiaden a calcium. Naposledy som si dala u pediatra predpísať rectodelt 100. Ale neviem v akých prípadoch mám podať synovi čípok a kedy stačí prednison. Syn váži 30 kg a viem že čípok je dosť silný. Má rovnako dlhodobý účinok ako prednison? Čo je preňho vhodnejšie? Má dosť veľkú nadváhu a tak by som to nechcela preháňať. Pravidelne užívame aj lieky od alergológa ako flixotide a singulair.

    1. Odporúčam vám obrátiť sa s vašou otázkou na rodinkovskú PORADNU PEDIATRA – MUDr. Martina Mráza (nájdete na nasom Zelenom webe – Zdrave dieta).

  25. Váš komentár

    Hoci som už v zvládaní laryngitídy celkom dobrý “odborník” dobrá rada vždy poteší . Môj prvý syn teraz má 7,5r. dostal prvý krát laryngitídu ako 6mes a bola to hrôza vôbec som nevedela čo mám robit nakoniec sme skončili na pohotovosti na krčnom.Odvtedy sa táto choroba opakovala pravidelne až do jeho 6r Teraz je to už lepšie máme ju iba 2-3krát do roka .No aby sa nám to nezdalo málo narodili sa mi pred dvoma rokmi dvojčata a ako “natruc” jedno z dvojčiat má takisto laryngitídu.

    Nám dosť pomáha pri takom jemnejšom záchvate laryng. natierať priedušky a hrdlo tymiánovou masťou a olejové obklady na hrdlo.

Pridaj komentár