Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali.
Kašeľ je v skutočnosti zdravý , pretože dieťaťu pomáha vyčistiť priedušky, či pľúca a vylúčiť to, čo tam nepatrí – vdýchnutý kúsok jedla, hračky, alebo baktérie a vírusy. Vašou úlohou nie je kašeľ potláčať, ale zistiť jeho príčinu a následne ho liečiť.
Akútny kašeľ by mal spontánne ustúpiť do 1 – 3 týždňov. Ak trvá dlhšie, je potrebné vyhľadať lekára. Kašeľ vyvolaný vírusmi, či chlamýdiami môže trvať až 3 – 8 týždňov.
Ak je ale kašeľ neliečený , prechádza až do chronického stavu a ten niekedy neustáva ani po 3 mesiacoch. Preto je dôležité kašeľ nepodceňovať.
Pri prechladnutí a infekciách je kašeľ sprievodným prejavom ochorenia dýchacieho systému.
Na začiatku ochorenia je zvyčajne suchý a dráždivý – vírusy usadené v prieduškách dráždia sliznicu. Charakterizuje ho nedostatočná tvorba hlienu optimálnej konzistencie – čistiaca funkcia dýchacích ciest hlienom je preto nedostatočná.
Asi po 2-3 dňoch sa tento kašeľ premení na produktívny s tvorbou hlienu. Riasinky však často bývajú zlepené hustým hlienom a nie sú schopné odvádzať z dýchacích ciest hlien spolu s choroboplodnými látkami. Nie je preto správne potláčať dráždenie na kašeľ , ale podporiť vykašliavanie, a tak spolu s hlienom odstrániť z dýchacích ciest aj vírusy a baktérie.
Skôr ako zbehnete do lekárne pre “niečo na kašel”, zorientujte sa. Aký tip kašla práve máte?
Aké lieky by som mala hľadať?
Kedy ísť s kašlom k lekárovi?
Loading...