17 tipov na domácu liečbu laryngitídy

Mária Kopčíková 2

Laryngitída je zápalové ochorenie hrtana.

Laryngitídu spôsobujú 

  • respiračné vírusy (vírus parainfluenzy 1 a 3, vírus influenzy A a B, vírus RS, adenovírusy),
  • črevné vírusy (coxackievírusy a echovírusy),
  • ojedinele aj baktérie (Streptococcus, Haemophilus, Mycoplazma).

Vplyv majú aj dráždivé látky vdychované deťmi v zafajčenom prostredí, prachu a smogu, často prehriate a suché byty.

»»»»»» Prečítajte si aj: V zdravom byte vlhký vzduch

 

Laryngitída – ako zvládnuť liečbu doma

Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi.

Najväčšie riziko dusenie hrozí u detí do šiestich rokov. Neskôr je choroba skôr už len „nepríjemná.“

Shutterstock

Prvá pomoc pri laryngitíde doma

Vlhký vzduch

Rodičia, ktorých deti majú laryngitídy často, sú už naučení, že keď dieťa dostane záchvat v noci a nemôže sa nadýchnuť, ako prvú pomoc sa s ním zatvoria do kúpeľne a pustia horúcu vodu – aby sa v kúpeľni poriadne zvlhčil vzduch. 

Studený vzduch

  • u detí zaberá tiež otvorenie okna a to, keď pustíte na krk studený vzduch. Ideálne je posadiť dieťa do autosedačky, otvoriť okienka na aute a chvíľu jazdiť po okolí. Prúd studeného vzduchu zlepší dýchanie a sipot, zmenší sa opuch, chorému sa lepšie dýcha. Stačí desať minút.
  • pri laryngitíde stále vetrajte.
  • pomôžu aj namočené a vyžmýkané prestieradlá či uteráky prehodené cez stoličky či radiátory, ako rýchly pomocník pri zvýšení vlhkosti vzduchu. Za vyskúšanie stojí, ak do izby, kde dieťa spí, dáte hrnce s horúcou vodou a do nich pridáte kamilku, mätu. Keď sa voda ochladí, musíte proces zopakovať.

Obklady

Vhodné sú aj takzvané Priesnitzove obklady – teda na krk studený mokrý, naň suchý teplý.

Prírodná liečba pri laryngitíde

Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito prostriedkami:

Čaj na laryngitídu

Výborný je čaj zo 6 bylín – 20 g slez nebadaný, 20 g skorocel, 15 g medovka, 10 g divozel, 10 g tymián, 10 g fenikel. Jednu čajovú lyžičku zmesi zalejeme 2,5 dl vriacej vody. Čaj sa pije vlažný, po malých dúškoch.

Olej na laryngitídu

Masážny olej, ktorým natriete dieťaťu chrbát aj hrudník – do 100 ml olivového oleja pridajte 20 kvapiek esenciálneho oleja z eukalyptu, 20 kvapiek oleja z levandule a 10 kvapiek esenciálneho oleja Ravensara.

Ocot na laryngitídu

Jablčný ocot – má silné bakteriálne účinky a pomáha zbaviť telo infekcie. Zmiešajte ¼ šálky jablčného octu a 2 lyžice medu. Podávajte niekoľkokrát denne.

Tip: Môžete pridať ¼ šálky vlažnej vody, aby zmes bola pre dieťa „piteľnejšia“. Prípadne zrieďte jablčný ocot s vodou, v pomere 1:1 a použite na kloktanie 4-5 krát denne.

Slaná voda na laryngitídu

Kloktanie slanou vodou – rozpustite ½ lyžičky soli v pohári vlažnej vody. Kloktať aspoň 4-5 krát denne. Soľ má antibakteriálne vlastnosti. Bude zabíjať baktérie a vírusy a tiež zmierni bolesť a opuch. Po kloktaní sa teba vyhnúť jedlu aspoň na 30 minút.

Domáca liečba laryngitídy
Istock.com

Kurkuma

Rozmiešajte ½ lyžičky kurkumy v pohári mlieka. Podajte chorému 2-3 krát denne. Táto zmes zmierňuje bolesť a zápal v krku.

Med 

Chorý môže dostať lyžičku medu 4 krát denne, v pravidelných intervaloch. Zmierňuje bolesti a zápal v krku. Vzhľadom na to, že má antibakteriálne vlastnosti, pomôže zbaviť sa infekcie. Zároveň pomáha uvoľniť hlien v hrdle.

Škorica

Povarte 1 lyžičku škorice a 3 čajové lyžičky medu vo vriacej vode po dobu 10 minút. Zmes treba konzumovať trikrát denne. Škorica má protizápalové, antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť zápal hrtana.

Citrónová šťava

Citrón vďaka svojej kyslosti pomáha bojovať proti infekcii. Tiež zvyšuje množstvo slín v ústach, ktoré zabezpečia, že hrdlo je hydratované.

Kombinácia medu a citrónovej šťavy s vlažnou vodou pomôže zbaviť sa baktérií a vírusov. Citrónovú šťavu môžete použiť aj na kloktanie. Zmiešajte pár kvapiek citrónovej šťavy vo vlažnej vode.

Harmanček, šalvia a mätový čaj 

Všetky tieto bylinky pomôžu, ak ich bude dieťa piť. Harmanček a šalviu môže aj kloktať.

Istock.com

Zmiešaný džús

Skombinujte pomarančový, brusnicový a grepový džús a dieťa nech ho pije denne. Mix mrkvy, reďkovky a zázvoru je rovnako účinný.

Sladké drievko (lékořice)

Nasekajte sladké drievko na kúsky a dajte ich variť do vody. Sladké drievko má protizápalové účinky a preto je tento odvar vhodný na kloktanie. Ale aj ako čaj na pitie.

Eukalyptus 

Zmierňuje bolesť a upokojuje podráždenie v hrdle. Z čerstvých listov si môžete uvariť čaj alebo éterický eukalyptový olej použite na kloktanie – pár kvapiek do čistej vody.

Cesnak 

Odporúča sa vysať šťavu z cesnaku – dať strúčik či dva do úst, rozdrviť zubami a postupne aj celý cesnak zjesť.

Veľmi efektívne zabíja baktérie, ale pre menšie deti je to asi nepredstaviteľný pokus…

Prípadne môžete rozdrviť strúčiky cesnaku a zmiešať s medom. Túto pastu treba konzumovať 1 lyžičku 3-4 krát denne, poriadne potom piť vodu.

Chutné nápoje zo zázvoru aj pre malé deti >> >>

Zázvor

Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam pomáha zbaviť sa vírusových a bakteriálnych infekcií. Upokojí hrtan a zmierni bolesť a zápal.

Uvarte 2 lyžičky strúhaného zázvoru v 2 šálkach vody dovtedy, až sa pôvodný objem vody zredukuje asi na ½. Potom prefiltrujte a pridajte 2 lyžičky medu. Niekto odporúča aj jesť tenké plátky zázvoru.

Aníz

Uarte 2 čajové lyžičky semien anízu v 2 šálkach vody. Prefiltrujte a užívajte viackrát denne, ale nie viac ako 2 lyžičky za hodinu.

Spracované spoužitím: homeremedyshop.com, earthclinic.com, top10homeremedies.com, roditelji.hr

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár