Šiesta choroba

Mária Kopčíková 14

Šiesta choroba alebo roseola / exantém subitum, prípadne roseola infantum je vírusové ochorenie.

Je typické niekoľkodňovými vysokými horúčkami, po ktorých nasleduje vyrážka.

Šiesta choroba

Prečo šiesta choroba? Záhadné názvy „piata choroba,“ alebo „šiesta choroba“ – sú označenia pre vírusové ochorenia sprevádzané vyrážkou (v poradí idú najskôr OSÝPKY, ŠARLACH, RUBEOLA, RUBEOLA SCARLATINOSA, nasleduje piata choroba a šiesta choroba).

Šiesta choroba
shutterstock

Čo spôsobuje šiestu chorobu

Za všetko môže všade sa vyskytujúci vírus Herpesvirus (HHV) 6 human, prípadne herpesvirus typ 7. Tieto vírusy patria do rovnakej rodiny ako známejší herpes simplex, (HSV), ale HHV-6 a HHV-7 nespôsobujú opary a genitálne herpetické infekcie.

Šiesta choroba u detí

Objavuje sa v detskom veku, najčastejšie u detí medzi 6. mesiacom a druhým rokom.

Aj keď sa šiesta choroba objavuje najmä u detí, nakaziť sa môže aj dospelý človek, ktorý chorobu neprekonal v detstve (najmä pri oslabenej imunite).

Šiesta choroba príznaky: horúčka a vyrážka

U dieťaťa sa náhle objavuje vysoká teplota, často nad 39,5°C – až na dobu 7 dní. Počas tejto doby môže byť dieťa podráždené, úzkostlivé, môže mať zníženú chuť do jedla.

Vysoká horúčka často náhle končí a približne v rovnakom čase sa objavia ružovo-červené ploché alebo vyvýšené vyrážky na trupe a šíria sa po celom tele. Obvykle sa šíria smerom na krk, tvár, ruky a nohy. Vyrážky majú priemer 2 – 5 mm. Vyrážka nesvrbí a pri zatlačení bledne.

Objaviť sa môže aj zdurenie lymfatických uzlín – krčných a šijových a ľahká laryngitída.

Šiesta choroba vyrážky

Siesta choroba, roseola, Exanthema subitum
Siesta choroba, roseola. Shutterstock

 

Šiesta choroba u dospelých a tehotných

Ochorenie má podobný priebeh ako u detí:

  • začína vysokou horúčkou, po nej sa objaví výsev.
  • okrem toho môže byť prítomná aj nechuť k jedlu, únava, bolesť v krku, zdurené uzliny.

Ochorenie môže trvať aj dlhšie ako týždeň a zle sa diagnostikuje, vzhľadom na to, že sa podobá na mnoho iných infekčných ochorení, napríklad na chrípku.

Šiesta choroba nie je nebezpečná pre dospelého, môže však byť nebezpečná v tehotenstve. Vysoké horúčky predstavujú riziko pre zdravie plodu. Je dôležité, aby tehotná žena konzultovala svoj stav so svojim ošetrujúcim lekárom.

Inkubačná doba šiestej choroby

Inkubačná doba je 6 – 15 dní, najčastejšie 10 dní. Ochorenie sa vyskytuje prevažne v jarných mesiacoch a môže prebiehať v drobných epidémiách.

Je šiesta choroba nákazlivá?

Roseola je vysoko nákazlivá a šíri sa ako kvapôčková infekcia – z tekutiny z nosa a hrdla nakazených ľudí, teda pri smiechu, kýchaní, kašlaní …

Dokedy som infekčný pri šiestej chorobe

Osoba prestáva byť infekčná po vymiznutí výsevu. Vyrážky zmiznú samovoľne v priebehu niekoľkých dní: neurýchlite to natieraním postihnutého miesta, ani iným zvláštnym ošetrovaním.

Kým má dieťa výsev (a teda je infekčné), malo by byť v domácej liečbe, nie je vhodné chodiť s ním do spoločnosti.

Siesta choroba, roseola, roseola infantum, exanthema subitum
Siesta choroba. Shutterstock

 

Šiesta choroba druhýkrát?

Ak dieťa raz ochorelo na túto chorobu, ostane mu na ňu celoživotná imunita.

Ako sa diagnostikuje šiesta choroba

Vzhľadom na to, že sa jedná o ochorenie s krátkym trvaním a jasným klinickým obrazom, pediatri nemajú vo zvyku robiť laboratórne vyšetrenia (tam by sa mohol prejaviť zvýšený výskyt lymfocytov a menej krvných doštičiek).

Pomocným môže byť CRP vyšetrenie. Lekári hovoria, že niektorí rodičia už pri vysokej teplote požadujú pre dieťa antibiotiká – čo pri nízkom CRP naozaj nie je potrebné.

Liečba šiestej choroby

Roseola zvyčajne nevyžaduje medikamentóznu liečbu, len prípadne podávanie liekov pri veľmi vysokej teplote.

Antibiotiká nie sú na mieste, nakoľko sa nejedná o bakteriálny infekt.

V domácej liečbe sa zamerajte na:

  • znižovanie teploty, aj fyzikálnymi prostriedkami – sprchovaním, omývaním špongiou.
  • ak chcete zabrániť dehydratácii z horúčky, dávajte dieťaťu piť tekutiny – čistú vodu, citrónovú limonádu, číry vývar. Tekutiny podávajte v izbovej teplote.
  • pokiaľ ešte dojčíte, prikladajte dieťa čo najčastejšie, pomáhate tak výrazne predchádzať dehydratácii.

Lekára isto vyhľadajte, ak sa jedná o dieťa do 1 roku života, ak dieťa nemočí viac než 6 hodín, má suchý jazyk a začína byť apatické.

Pozor takisto na febrilné kŕče!

Prevencia. Ako predchádzať šiestej chorobe

Neexistuje známy spôsob, ako zabrániť šíreniu tohto ochorenia. A neexistuje ani očkovanie proti šiestej chorobe.

Ak sa chcete pred šiestou chorobou chrániť, platí notoricky známe – rúško, odstup, ruky – dezinfekcia rúk je naozaj dôležitá.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ekzému sa človek nezbaví nikdy (bohužiaľ). Možno ho ale zmierniť na minimum vďaka sprchovaniu vlažnou vodou a potieraniu kvalitným olejom trebárs my argánovým (dr. feelgood)

  2. naša dcéra ma rok a trištvrte a asi ma 6 chorobu, na infekčnom povedali, že je to vírusové, má výsip po celom tele najviac nohy teploty do 39C už tretí deň a začína mať problémy so chôdzou a otáčaním hlavy, na nohách je to teple a začínajú sa sfarbovať do modra, mal niekto taky problém

  3. Tiez mame cerstvo po tom, 4 dni horucky a potom jemny vysyp… Plus nam akurat isiel zubok, tak som najprv nevedela, ci teplotky nie su z toho… Crp aj moc mal maly negativne, ziadne sopliky ani kasel… Takze sme to zvladli s nurofenom a panadolom na striedacku zwinker

  4. Moj 12-rocny syn mal 2 dni 39 stupnov horucku a cela tvar a hlava sa mu vyhadzali , napuchnute mandle – dufam ze to bude mat naozaj iba 1x.

  5. mam dceru, bude mat za dva dni 8 mesiacov. Mala kasel, soplila, na to sa jej zvysila teplota cca dva dni mala teplotu okolo 38 a hned na to sa jej vyhodila vyrazka, tak ako je hore uvedena. Ma vyrazku prvy den a mam pocit, ze jej to ustupuje. Mam navstivit lekara? Teplotu uz nema, uz ani nekasle, nesopli. Prave jej idu zuby, tak som to vsetko pripisovala tomu, az pokial sa nevyhadzala.

  6. To co prave absolvoval moj 12 rocny syn je presne podla tohoto clanku. Je mozne ze mal pubertak takuto detsku chorobu? MAte niekto podobnu skusenost?

  7. 6 chorobu sme už mali, drobec mal ale pol roka alebo niečo viac, mali sme horučky, výsip a niečo na to nam vyšli prvé zubky, teraz bude mať drobec dva a akurat nam skončili teploty a ma na trupe take iste vyražky ako prvý krát, môže mať 6 chorobu aj dva krat?

Pridaj komentár