Koža je najväčší orgán v našom tele – tvorí asi 12 % telesnej hmotnosti. Spolu s vlasmi a nechtami tvorí kožný systém. Ten pokrýva telo, chráni ho pred poškodením, infekciami a vysúšaním. Koža pomáha telu udržiavať stálu teplotu, vylučovať niektoré odpadové látky, vytvárať vitamín D a pomáha zbierať informácie o okolí.
Koža je živá hranica, ktorá oddeľuje telo od ostatného sveta. Je v neustálom kontakte so svojim okolím a je prvou obrannou líniou pred útokom baktérií, chemikálií a iných škodlivín. Pritom je natoľko citlivá, že reaguje často aj na ten najjemnejší dotyk. Koža chráni obsah tela pred trvalo suchším vonkajším prostredím a pomáha udržiavať stále vnútorné prostredie.
Celá koža dospelého človeka má plochu približne 2 metre štvrcové. Je zložená z troch hlavných vrstiev:
1. Pokožka (epiderma)
2. Zamša (derma)
3. Podkožné väzivo s tukovou vrstvou
1. Pokožka
Pokožka čiže epiderma je vrchná vrstva, tvorí ochranný obal celého tela. V závislosti od lokality a namáhania mení aj svoju hrúbku. Najhrubšia je na chodidlách a dlaniach, ktoré sú najnamáhanejšie a kde je veľké trenie. Najtenšia je naopak na očných viečkach, kde musí byť ľahká a pružná. Epiderma umožňuje vznik nechtov, vlasov a chlpov. Pokožka má niekoľko vrstiev. Najvrchnejšiu zrohovatenú vrstvu tvoria ploché odumreté bunky naplnené tuhou vodeodolnou bielkovinou – keratínom. Tieto bunky sa neustále odlučujú a sú nahrádzané novotvoriacimi sa bunkami zo spodnej vrstvy. Denne strácame okolo 2 milióny buniek kože.