Koža a kožný systém

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Koža je najväčší orgán v našom tele – tvorí asi 12 % telesnej hmotnosti. Spolu s vlasmi nechtami tvorí kožný systém.  Ten pokrýva telo, chráni ho pred poškodením, infekciami a vysúšaním.  Koža pomáha telu udržiavať stálu teplotu, vylučovať niektoré odpadové látky, vytvárať vitamín D a pomáha zbierať informácie o okolí.

Koža je živá hranica, ktorá oddeľuje telo od ostatného sveta. Je v neustálom kontakte so svojim okolím a je prvou obrannou líniou pred útokom baktérií, chemikálií a iných škodlivín. Pritom je natoľko citlivá, že reaguje často aj na ten najjemnejší dotyk. Koža chráni obsah tela pred trvalo suchším vonkajším prostredím a pomáha udržiavať stále vnútorné prostredie.

 

Celá koža dospelého človeka má plochu približne 2 metre štvrcové. Je zložená z troch hlavných vrstiev:

1. Pokožka (epiderma)

2. Zamša (derma)

3. Podkožné väzivo s tukovou vrstvou

 

1. Pokožka 

Pokožka čiže epiderma je vrchná vrstva, tvorí ochranný obal celého tela. V závislosti od lokality a namáhania mení aj svoju hrúbku. Najhrubšia je na chodidlách a dlaniach, ktoré sú najnamáhanejšie a  kde je veľké trenie. Najtenšia je naopak na očných viečkach, kde musí  byť ľahká a pružná. Epiderma umožňuje vznik nechtov, vlasov a chlpov. Pokožka má niekoľko vrstiev. Najvrchnejšiu zrohovatenú vrstvu tvoria ploché odumreté bunky naplnené tuhou vodeodolnou bielkovinou – keratínom. Tieto bunky sa neustále odlučujú a sú nahrádzané novotvoriacimi sa bunkami zo spodnej vrstvy. Denne strácame okolo 2 milióny buniek kože.

Zamša – derma – vnútro kože

Je štyrikrát hrubšia ako pokožka. Obsahuje veľa kolagénu, ktorý pomáha hojiť akékoľvek poranenie. Každý štvorcový centimeter obsahuje asi 1 meter krvných vlásočníc. Okrem mnohých týchto krvných ciev ( kvôli prehľadnosti obrázka v ňom nie sú znázornené) obsahuje aj ďalšie útvary, ktoré vykonávajú v koži rôznorodé funkcie:

  1. Dotykové receptory (Meissnerove telieska) vysielajú impulzy do mozgu, keď sa niečoho dotkneme.
  2. Mazové žľazy vytvárajú tuk, ktorý sa nazýva maz. Pomáha udržiavať vlasy a kožu vodevzdornými a pružnými.
  3. Potné žľazy vylučujú pot.
  4. Vzpriamovače chlpov – malé svaly, ktoré napriamujú chĺpky, keď je nám zima ( urobí sa nám „husia koža“).
  5. Nervové pletence – skupina zakončenia nervových vláken. Každé vytvára sieť okolo korienkov chlpov a posiela impulzy do mozgu, keď sa chlp ohne.
  6. Receptory bolesti vysielajú impulzy do mozgu, keď sa akýkoľvek podnet, ako sú teplo, alebo tlak, stane príliš silným. Mozog tieto impulzy prečíta ako bolesť.
  7. Pod zamšou sa ukladajú tukové bunky do podkožného väziva. Pomáhajú udržiavať telu stálu teplotu.

    Nechty

    Nechty nám pomáhajú dotýkať sa a cítiť predmety utvorením pevných doštičiek, ktoré poskytujú oporu citlivým bruškám prstov. Nechty tvorí rovnako ako hornú vrstvu kože keratín. Vyrastajú z nechtového lôžka. Na rukách rastú nechty 3-4 krát rýchlejšie ako na nohách. Pri vyšších teplotách rastú rýchlejšie. Necht na ruke vyrastie zo základu lôžka ku končeku prsta približne za 6 mesiacov.

    Vlasy

    Vlasy a chlpy vyrastajú z hlbokých jamiek v koži, ktoré sa nazývajú folikuly. Bunky v korienku každého vlasu sa množia a vytláčajú vlas nahor folikulom. Časť vlasu, ktorú možno vidieť sa nazýva driek a tvoria ju odumreté bunky. Preto strihanie vlasov nebolí. Na hlave rastie približne 100 000 vlasov. Vlasy vyrastú každé tri dni približne o milimeter. Najrýchlejšie z celého tela rastú pánske chlpy na brade.

    Budú vlasy hustejšie, keď ich ostriháme?

    Nie. Strihanie nemá na počet vlasov žiadny vplyv. Akurát dosiahneme zarovnanie všetkých vlasov na podobnú úroveň, čo opticky môže vyvolať dojem zhustnutia.

    Farba kože

    Koža obsahuje bunky, ktoré sa nazývajú melanocyty a produkujú hnedú látku – melanín. Ten absorbuje časť škodlivého slnečného ultrafialového žiarenia a pomáha tak chrániť kožu. Množstvo vytvoreného melanínu ovplyvňuje farbu kože.

    Ľudia so svetlou pleťou majú melanín len v spodných vrstvách pokožky, ale ľudia s tmavšou pleťou ho majú väčšie množstvo vo všetkých vrstvách. Pehy sú malé škvrny na koži, ktoré obsahujú viac melanínu, než je v ich okolí.

    Farbu vlasov tiež ovplyvňuje melanín. Tmavé vlasy väčšinou obsahujú čistý melanín. Blond vlasy obsahujú druh melanínu so sírou a ryšavé vlasy obsahujú melanín so železom.

    Obyvatelia kože

    Množstvo živých organizmov, nachádzajúcich sa na ľudskej pokožke, sa približne rovná počtu ľudí na našej zemeguli. Prevažná väčšina obyvateľov na povrchu nášho tela je za bežných okolností našťastie neškodná. Osídlenie kože sa však v rôznych častiach tela líši, lebo rôzne populácie baktérií a kvasiniek sa prispôsobili špecifickým podmienkam svojho okolia – nosová sliznica, vlasy, podpazušie…

    Riadenie teploty

    Koža hrá životne dôležitú  úlohu pri udržiavaní stálej teploty tela.

    Ochladzovanie

    Naše pocity: je nám teplo horúco. Ruky a nohy máme teplé. Krvné cievky v koži sa rozšíria (vazodilatácia), takže sa môže viac tepla strácať cez kožu. Chlpy sa ukladajú k pokožke, takže zadržiavajú len málo teplého vzduchu. Vytvára sa pot. Vylučuje sa otvormi, ktoré sa nazývajú póry. Ako pot zasychá, spotrebúva sa teplo z kože a tým sa telo ochladzuje. (Príklad: keď klesá horúčka.)

    Zohrievanie

    Naše pocity: je nám zima, môžme sa triasť. Ruky a nohy máme studené. Krvné cievky v koži sa zúžia (vazokonstrikcia), takže sa kožou stráca menej tepla. Vzpriamovače chlpov sa stiahnu, napriamia chlpy a tým zadržia teplý vzduch. Potné žľazy vytvárajú menej potu.  Zimnica: telo sa zohrieva aj chvením. Svaly sa automaticky začnú triasť a tým vytvárajú teplo. (Príklad: keď stúpa horúčka.)

    Ilustrácie: rodinka.sk a www.usborne-quicklinks.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár