V letných mesiacoch sa pomerne často musíme vysporiadať s rôznymi štípancami od hmyzu, komárov, prípadne vyťahujeme kliešťov zavŕtaných do niektorých častí nášho tela. Ako má vyzerať prvá pomoc?
Uštipnutie hmyzom – kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?
Kliešť
Nájsť prisatého kliešťa, ktorý sa „drží ako kliešť“, nie je nič neobvyklé. Napriek tomu, že väčšinou nie je nutné lekárske ošetrenie, existujú viaceré situácie, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.
Choroby od kliešťa
Nie všetky kliešte sú pre človeka nebezpečné. No infikované kliešte, ktoré majú v sebe baktérie alebo vírusy (nakazia sa pri cicaní krvi vtákov, plazov, cicavcov), prenášajú na človeka nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.
Nákazu prenáša kliešť slinami pri zahryznutí, ktoré vypúšťa do rany, aby v mieste vpichu obmedzil zrážanlivosť krvi. Sliny obsahujú tiež látky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď napadnutého organizmu, ako na kliešťa, tak aj na pôvodcu nákazy, ktorú prenášajú. Na prenose sa môže podieľať aj črevný obsah kliešťa.
Pinzeta na kliešťa
Prichyteného kliešťa treba odstrániť pinzetou (vhodná je pinzeta pre psov – zakúpiť ju môžete v chovateľských potrebách).
Ako na to:
- zachyťte telo kliešťa, čo najbližšie pri koži.
- pevne, ale opatrne ťahajte kliešťa priamo z kože von – už sa neodporúča kliešťom točiť, ani kývať zo strany na stranu.
»»»» Prečítajte si aj: Ako vybrať kliešťa – pinzetou alebo ako nám radili staré mamy?
Bodnutie hmyzom
Bodavý hmyz cicajúci krv, napríklad komáre, alebo ovady, spôsobí malú, páliacu ranku, ktorá neskôr silno svrbí. Žihadlá včiel, ôs a sršňov mávajú horšie následky, pretože obsahujú jed.
Alergická reakcia na sliny, alebo jed hmyzu zapríčiňuje bolesť, svrbenie, sčervenanie a opuch na mieste vpichu, alebo uhryznutia.
Alergia na bodnutie hmyzom a anafylaktický šok
Hoci bodnutie hmyzom, napr. včelou, osou, sršňom je bolestivé, väčšinou nevyžaduje lekárske ošetrenie. Niektorí ľudia však môžu na žihadlo reagovať opuchnutím dýchacích ciest až ťažkým šokom, ktorý bezprostredne ohrozuje ich život.
Nebezpečenstvo hrozí deťom, ktoré sú na bodnutie hmyzom alergické a môže u nich vyvolať anafylaktický šok.
Taktiež vysoko nebezpečné je bodnutie v ústach a v hrdle, kde opuch môže spôsobiť udusenie (pozor na pitie priamo zo sosáka čajníka, kde sa môže skrývať zatúlaná osa).
Príznaky alergickej reakcie
Príznaky závažnej alergickej reakcie na uštipnutie hmyzom:
- opuch tváre či ústnej dutiny,
- ťažkosti s prehĺtaním alebo s hovorením,
- ťažkosti s dýchaním, pískanie pri dýchaní,
- bolesti brucha, napínanie na zvracanie, zvracanie, hnačka,
- závrate, mdloby, bezvedomie.
Pre tieto účely je fajn vedieť poskytnúť prvú pomoc pri anafylaktickom šoku.
Komáre
Tento „milý“ bzučiak sa stal našim spoločníkom počas letných večerov. Najmä v miestach pri vode, ale aj v mestách, najmä keď podvečer zabudnete zavrieť okno a necháte zasvietené svetlo – máte o spoločnosť postarané.
nám zaberá na štípance fenistil gél a následne, keď už pupáky nesvrbia natieram bepanthenom care. Ukľudní pokožku a zmierni začervenanie.