Kliešte , ktoré mnohí nesprávne považujú za hmyz, sú roztoče príbuzné pavúkom. Tieto parazity cicajúce krv, sa prebúdzajú v marci, v apríli už naplno útočia. Najviac ich je v máji a v júni, ale obete si nájdu aj v októbri.
Kliešťom vyhovuje vlhké teplé počasie do dvadsať stupňov, počas horúcich suchých dní sa zahrabú do pôdy alebo zalezú pod listy.
Shutterstock Prečo sú kliešte nebezpečné Na svete existuje viac ako 900 druhov kliešťov. Nie všetky kliešte sú pre človeka nebezpečné. V našich podmienkach sa za nebezpečného považuje kliešť obyčajný.
Infikované kliešte, ktoré majú v sebe baktérie alebo vírusy (nakazia sa pri cicaní krvi vtákov, plazov, cicavcov), prenášajú na človeka nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu .
Kliešť, ktorý človeka uštipne, už predtým v rámci svojho vývinového štádia bol prisatý na inom hostiteľovi. Od vajíčka po dospelého kliešťa prechádza dvomi štádiami – larvou a nymfou – a v každej fáze sa potrebuje dostať na hostiteľa, napiť sa jeho krvi, odpadnúť z neho, aby došiel do dospelého štádia.
Po uštipnutí, ktoré nie je bolestivé, zostávajú kliešte prisaté na tele a držia sa na ňom “ako kliešte.” Doslova sa do kože zabetónujú – pri prerezávaní do kože vylučujú v slinách cement, ktorý funguje ako sekundové lepidlo.
Preto je dobré sa pred uštipnutím chrániť. Ak už k uštipnutiu dôjde, je treba kliešťa čím skôr odstrániť.
Pred pobytom vonku použite repelent Shutterstock Repelenty nanášajte najmä na topánky, ponožky, nohavice, pás, golier, aj krátke rukávy.
Nie všetky repelenty sú pre deti vhodné. Repelent bez chémie si však môžete vyrobiť aj doma.
Prečítajte si aj:
https://rodinka.sk/zdravie/medicina/klieste-prichadzaju-vyrobte-si-repelent-doma
Chráňte sa vonku vhodným oblečením Shutterstock Kliešte sa zachytávajú najmä na predkolenie. Pri krátkych nohaviciach bude kliešť putovať po lýtku, stehne, slabinách. Vie sa však vyšplhať aj vyššie, po tričku s krátkym rukávom za golier až na hlavu do vlasovej časti za uchom.
Ak sa chystáte do prírody, oblečte si svetlé veci s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a vhodnú obuv (ideálna je zakrytá obuv a ponožky).
Takto je to najlepšie:
Shutterstock Vyhýbajte sa vysokej tráve a kríkom Kliešť padajúci na svoju obeť zo stromu je mýtus. Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.
Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch, no môžete ich nájsť aj vo výške 1400 metrov. Najväčším nepriateľom kliešťov je sucho, preto v období najväčšieho tepla v júli zaliezajú najmä na juhu Slovenska zase do pôdy. V Tatrách sa im však darí aj počas letných prázdnin a nemajú až takú výraznú pauzu.
Shutterstock Po návrate domov si dôkladne prezrite telo Kliešte čakajú na svoju obeť, ktorá sa ich musí dotknúť – zachytia sa na kožu alebo na šatstvo a reflexne po nej šplhajú nahor.
Kliešť si hľadá teplé miesto s jemnou kožou. Prehľadajte najmä hlavu, krk, podpazušie, pupok, slabiny a nohy. Kliešte sa zvyknú dostať aj do vlasatej časti hlavy a za uši.
Možno sa vám pri hľadaní zíde lupa, lebo kliešte sú naozaj malé (po)tvory. Dospelý kliešť môže mať rôznu farbu – červenkastú, tmavohnedú i čiernu.
Vytraste si šaty Shutterstock Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
Ľudí so studenými nohami a rukami nenapadajú. Kliešte majú radšej mužov, fajčiarov a tých, ktorí si s mierou doprajú alkohol.
Osprchujte sa Shutterstock Ak sa kliešť nestihol zadrapiť do kože, jednoducho ho pošlete do výlevky a máte pokoj.
Ak si nájdete prisatého kliešťa, ihneď ho odstráňte. Shutterstock Takto áno:
Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Kliešťa vyťahujte pomaly kývavým pohybom bez točenia. Miesto hneď dezinfikujte jódovou tinktúrou, prípadne silnejším alkoholom. Akúkoľvek metódu použijete, dôležité je kliešťa čo najskôr odstrániť. A to aj za cenu, že časť kliešťa ostane v koži.
Takto nie:
Na kliešťa nekvapkajte olej, ani ho nepotierajte masťami. Chybou je i vyťahovať ho krúžením pomocou navlhčeného tampónu. Takýmto spôsobom ostane vnútri fixačný orgán – chobôtik. Podobá sa skobe so zúbkami a spolu s klepietkami vytvára kanálik, ktorým kliešť cicia krv. Prečítajte si aj:
https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/koza/vyrasky-a-exemi/ako-vybrat-kliesta-pinzetou-alebo-olejom-ako-stare-mamy