Ako na vši prírodnou cestou

Mária Kopčíková 7

Ak máte doma škôlkara, pravdepodobne vám tieto „milé“ domáce zvieratká budú z času na čas „spríjemňovať“ život.

O tom, čo to vši sú a ako by mali rodičia pristupovať k ich likvidovaniu, máme obsiahly článok. Nájdete v ňom podrobná postup, čo by ste mali robiť. Pokiaľ uprednostňujete prírodné prostriedky aj v tomto smere, nech sa páči – tu je niekoľko odporúčaní Simony Procházkovej.

shutterstock

Vši a aromaterapia

Pri odstraňovaní vší si môžete pomôcť aj silicami z rastlín. Éterické oleje eukalyptový, rozmarínový, levanduľový, čajovníkový či citrónový sú vynikajúcim prostriedkom, ktorý hubí vši a zároveň zmierňuje svrbenie. Zároveň dieťa upokojujú.

Za týmto účelom je vhodné zmiešať:

  • 4 lyžice panenského olivového oleja,
  • 2 kv eukalyptového oleja
  • 2 kv levanduľového oleja
  • 2 kv čajovníkového oleja.

Zmes vmasírujeme do vlasovej pokožky, zabalíme do potravinárskej fólie a necháme pôsobiť najmenej dve hodiny (ideálne cez noc). Pred umytím vlasy dobre prečešeme hustým hrebeňom. PO umytí vlasy ešte opláchneme octovým roztokom (na 0,5 litra vlažnej vody dáme 3 lyžice octu). Tento postup opakujeme každý deň po dobu 10 nasledujúcich dní.

Ak nemáme po ruke aromaterapiu

Môžeme si rýchle pomôcť olejovým zábalom či majonézou. Vlasy potrieme olejom alebo majonézou, prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme pôsobiť dve hodiny. Vši sa zadusia, ale tieto prostriedky nezničia hnidy, tie treba potom dôsledne vyčesať.

A tiež sú dôležité všetky „všivavé“ opatrenia – oprať všetko prádlo, oblečenie, uteráky, hračky ..

Shutterstock

Vši sa v detských kolektívoch objavujú pomerne často, no niekedy až pričasto, pretože daná inštitúcia problém nerieši dôsledne. Pokiaľ vás zaujíma, čo na riešenie situácie so všami v kolektívoch hovorí Úrad verejného zdravotníctva, tu je odpoveď MUDr. Gabriela Šimka, MPH – hlavného hygienika SR.

“Vyhláška MZ SR č. 527/2007 Z. z. v § 10 stanovuje náležitosti prevádzkového poriadku s tým, že podľa ods. 1 písm. c) bodu č. 1 tohto paragrafu musí byť v prevádzkovom poriadku zariadenia pre deti a mládež (v tomto prípade materskej školy) uvedený o. i. aj postup, ak sa u dieťaťa počas pobytu v materskej škole prejavia príznaky prenosného parazitárneho ochorenia. Prevádzkový poriadok je povinný vypracovať prevádzkovateľ materskej školy a predložiť ho na schválenie príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (§ 24 ods. 5 písm. f) zákona č. 355/2007 Z. z.). Povinnosť dodržiavania prevádzkového poriadku ukladá fyzickým osobám-podnikateľom a právnickým osobám zákon č. 355/2007 Z. z. v § 52 ods. 1 písm. g). Za nedodržanie prevádzkového poriadku uloží príslušný orgán verejného zdravotníctva pokutu vo výške od 165 do 16 596 eur (§ 57 ods. 47 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z.).

Z uvedeného vyplýva, že prevádzkovateľ materskej školy, ako zodpovedná osoba pri každodennom prijímaní detí do materskej školy zistí u dieťaťa výskyt vší (vrátane hníd), nesmie takéto dieťa prijať. Je povinná zákonného zástupcu dieťaťa informovať, že jeho dieťa bude prijaté do materskej školy až na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom. Ak sa u dieťaťa zistia vši (hnidy) počas jeho pobytu v materskej škole, dieťa musí byť izolované od ostatných detí, musí mať zabezpečený dohľad a musí byť informovaný zákonný zástupca dieťaťa. Jeho opätovné prijatie do materskej školy je možný až po vyjadrení jeho ošetrujúceho lekára, z ktorého vyplýva, že zdravotný stav umožňuje dieťaťu návrat do kolektívu detí materskej školy.

Ak prevádzkovateľ materskej školy dôsledne dodržiava povinnosti stanovené legislatívou, je vytvorený dostatočný predpoklad na to, aby sa v kolektíve detí nešírili prenosné ochorenia, vrátane pedikulózy. Na druhej strane však treba tiež zdôrazniť, že pri dodržiavaní týchto povinností musia byť v maximálne možnej miere nápomocní samotní rodičia a nezľahčovať situáciu tým, že sa budú dožadovať prijatia ich dieťaťa do materskej školy aj pri výskyte podľa nich „banálnych“ zdravotných problémov. Ak existuje podozrenie na nedodržiavanie uvedených povinností, je potrebné obrátiť sa na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva s podnetom na vykonanie štátneho zdravotného dozoru zameraného na kontrolu zdravotného stavu detí personálom materskej školy pri ich každodennom prijímaní do zariadenia.”   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. u nás taktiež príroda pri zbavovaní sa vši nezažiarila, ale zabral nám okamžite nyda prípravok – nyda.sk/pripravky-nyda#plus – cca 10 minút ako sme ho dali na vlasy a vši aj hnidy sa udusili a bol pokoj

  2. prirodna cesta je slaba, vsi su proti nej odolne, pomaha orthosan ocot a liquido duo, ked nie samostatne tak kombinovane

  3. Ja som dcérke nechcela farbiť vlasy, pretože dostala vši, keď mala len 4 roky v školke, prišlo mi to na jej jemné vlásky príliš toxické… Ten octový zábal som skúšala len jemný ten bol dobrý, naozaj pomáhal. Každý deň sme ich pracne vyčesávali a v lekárni som kúpila liquido duo, je vhodný už pre malé detičky, nie je taký dráždivý k pokožke. Malú som nechala dva týždne aspoň doma a zbavili sme sa toho ako tak, potom sa vrátila do školky a o dva mesiace sme ich mali doma zas smile tak história sa opakovala

  4. Dostala som vši zo školy nikdy pred tým som ich ešte nemala.Mala som ich 2 mesiace.Nič nepomáhalo.Nakoniec som sa dočítala že pomáha octový zábal,tak som ho skúsila a pomohlo to. Som rada že som sa tej hávede konečne zbavila. Big Grins

  5. pridávam ešte jednu radu…………. farba na vlasy……… normalne zafarbíte vlasy aj ked nemusíte meniť odtieň big greenDD a zničí to aj hnidy….

  6. Moje dcéry mali vši zo škôlky 2x a obidva razy som im vlasy najprv umyla šampónom proti všiam a potom vyžehlila pramienok po pramienku mojou žehličkou na vlasy. Keďže vši sa držia na vlasoch a nie na pokožke tak sa nám ich takto podarilo zbaviť takmer hneď. Samozrejme sme tiež všetko oprali. Baby z toho mali zábavu a za jeden krát sa im vlasy žehličkou nezničia. Odporúčam smile

Pridaj komentár