Svalový tonus

Mária Kopčíková 2

Problémy so svalovým tonusom sa u detí, resp. v komentároch rodičov malých detí objavujú pomerne často. Máme niekoľko diskusií aj u nás vo fóre. Čo to teda je a aké problémy s ním môžu vzniknúť?

Svalový tonus je

svalové napätie. Každý sval má určitý stupeň napätia. Naše telo funguje tak, že aj keď sme v pokoji, keď napr. spíme, tak náš nervový systém vykazuje určitú činnosť. Táto činnosť sa prejavuje istým, minimálnym, svalovým napätím. A napätie sa zvyšuje, keď sme bdelí.

shutterstock

Primerané napätie je jednou z podmienok na uskutočnenie pohybu. Bez svalového napätia nie sme schopní  hýbať sa. To, aby bol svalový tonus správny, zabezpečujú mozog a miecha, a tiež svalová hmota.

Typy svalového tonusu

Svalový tonus sa u detí sleduje od narodenia. Je súčasťou hodnotenia Apgarovej skóre a neskôr, pokiaľ s dieťaťom chodíte na pravidelné prehliadky k pediatrovi, je hodnotenie svalového tonusu súčasťou každej „poradne“.  Sleduje sa preto, lebo informuje o stave centrálneho nervového systému.

Svalový tonus, ako všetko u malých detí, má istý vývinový rozptyl – teda je pomerne široká norma na to, čo ešte je OK a čo už nie. Tonus môže byť:

  • Normálny
  • Zvýšený – hypertonus, hypertonické dieťa
  • Znížený – hypotonus, hypotonické dieťa
shutterstock

Počas vývinu sa tonus môže meniť. Zmena svalového tonusu nie je choroba. Lekári takúto zmenu berú ako príznak činnosti mozgu. Vyšetrením potom zisťujú, či takáto zmena je príznakom poškodeného mozgu, alebo je len výsledkom fyziologického vývinového rozptylu.

Ak je ale svalový tonus zmenený v dôsledku poškodenia mozgu, potom sa nevyhnutne vždy spája s inými, evidentnými a neklamnými prejavmi, ktoré signalizujú poruchu mozgu. Na zistenie problému je potrebné detailné neurologické vyšetrenie.

Potrebuje dieťa s odchýlkou svalového tonusu rehabilitáciu?

Odborníci sa zhodujú v tom, že pokiaľ sa u dieťaťa jedná len o odchýlku a nie je prítomné poškodenie mozgu, potom sa odchýlky v svalovom tonuse dostávajú späť do normy postupom vývinu dieťaťa, aj bez rehabilitácie. Za ako dlho sa stav upraví sa nedá predpovedať. U niektorých detí je to skôr, u niektorých neskôr, po 1. narodeninách, a u iných môže odchýlka pretrvávať viacero rokov, až do dospelosti. Časová úprava sa nedá niekedy presne predpovedať. U niektorých detí to trvá niekoľko mesiacov, u niektorých pretrváva ešte aj po jednom roku. Dokonca môže pretrvávať aj do dospelosti.

Keď hovoríme o tom, že takéto deti nepotrebujú rehabilitáciu, neznamená to, že by nepotrebovali patričné stimuly a cvičenie na podporu správneho vývinu. Niekedy ani nehovoríme o cvičení v pravom význame slova, u malých detí je to napr. o polohovaní, o vytváraní podmienok pre zdravý psychomotorický vývin.

Pokiaľ však lekár pri odbornom neurologickom vyšetrení zistí, že sa jedná o dieťatko s poškodením CNS, začína sa s rehabilitáciou čo najskôr. V dnešnej dobe lekári dokážu zistiť príznaky poškodenia mozgu už veľmi zavčasu, v prvých dňoch alebo týždňoch po narodení dieťaťa. Dokonca prejavy, ktoré vedú k odhaleniu diagnózy často predchádzajú zmeny svalového tonusu. U takýchto detí lekári bezodkladne odporúčajú rehabilitáciu Vojtovou metódou, ktorej cieľom je zmierniť následky, ktoré sú priamym dôsledkom poškodeného mozgu. 

Podľa slov lekárov sa častejšie stretávajú s poruchami svalového tonusu u detí narodených predčasne – čo má vzťah k zvýšenej zraniteľnosti nezrelého mozgu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Výborný článok škoda že takýchto nie je viac na nete lebo všetci len zbohatnúť by na tom chceliSom síce po porážke ale pomohlo mi to pochopiť velmi vela vecí, ďakujem pani kopčíková

Pridaj komentár