Hypertonus u detí

Mária Kopčíková 1

Svalový tonus je reflexne udržiavané napätie svalov, je predpokladom akéhokoľvek pohybu a pre udržanie vzpriamenej polohy. Pojmom hypertonus sa označuje zvýšené svalové napätie.

Príčiny vzniku hypertonusu

Jednou z príčin je poškodenie mozgu. K tomu mohlo dôjsť kvôli nedostatku kyslíka (pri komplikovanom pôrode) alebo napr. krvácaním do mozgu.

Trojmesačné dieťa robí “lietadielko”. Zdroj: pediatriepropraxi.cz

Ďalšími príčinami môžu byť napr. vrodené metabolické poruchy, vrodené chyby srdca, infekcie počas vnútromaternicového vývinu dieťatka.

Hypertonus sa ale prejavuje aj u detí, ktoré sú neurologicky v poriadku. Veľmi často sa za dôvody vedúce k týmto prejavom u novorodeniatka považujú najmä psychika matky počas tehotnosti – stres, strach z pôrodu, obavy o dieťa a podobne. Ďalším dôvodom môže byť nesprávna manipulácia s dieťaťom, nesprávne nosenie a držanie dieťaťa, a tiež sa hypertonus môže prejaviť u detí s gastroezofageálnym refluxom.

Viac o refluxe? >> >>

Vyšetrenie a prejavy zvýšeného svalového napätia

Prvé príznaky identifikuje pediater, vyšetrenie svalového tonusu je súčasťou vyšetrenia na pravidelných dojčenských poradniach. Pri podozrení na problém odošle pediater dieťa na odborné neurologické vyšetrenie.   

Pre rodičov niekoľko signálov, ktoré môžu značiť, že dieťatko je hypertonické (od novorodeneckého veku):

  • V polohe na chrbátiku dieťatko neleží uvoľnene, dýcha zrýchlene a povrchovo.
  • Ramená má vytiahnuté k hlavičke, dieťa zviera rúčky v päsť, pričom ruky sú napäté do strany alebo skrčené k hrudníčku.
  • Hlavu dieťatko stáča do záklonu alebo ju drží trvale k jednej strane.
  • Dieťa zle znáša polohu na brušku. V tejto polohe prehlbuje záklon hlavy, ruky napína do strán a robí „lietadielko“.

Treba dieťa polohovať na bruško? >> >>

  • Pomerne často sa dieťa javí ako nepokojné, plačlivé, rýchle a nekoordinovane pohybuje rukami i nohami.
  • Sprievodným prejavom bývajú dojčenské koliky. Čo ale môže fungovať aj naopak – teda kolika je príčinou hypertonusu.

Riziká hypertonusu a jeho liečba

U dieťatka s hypertonusom, okrem vyššie uvedeného, sa začínajú vytvárať patologické pohybové vzorce a oneskoruje sa vývin pohybu. Tým, že dieťa nemá rado polohu na brušku, rodičia ho tam nedávajú, viazne opora v predlaktiach – neskôr nezvládne plazenie a lezenie. Neskôr, keď sa dieťa postaví, stojí na špičkách alebo extrémne vytáča nožičky do strán.

Predpokladom riešenia problému hypertonického dieťaťa je vždy správna diferenciálna diagnóza. Odborníci sa zhodujú v názore, že liečba nie je presne vymedzená a rovnaká pre všetky deti. Využívajú sa techniky, ktoré celkovo tlmia motorický systém a techniky pracujúce s telovou schémou – správne polohovanie, handling (zaobchádzanie), využíva sa Bobathov koncept, masáž dojčiat, respiračná fyzioterapia, a iné. Ak sa začnú rozvíjať známky centrálnej tonusovej a koordinačnej poruchy, obvykle sa odporúča cvičenie podľa Vojtu.

Ako pomôcť hypertonickému dieťatku

Čím je dieťa nepokojnejšie, tým má väčšie svalové napätie a rýchlejšie dýcha. Prvá vec teda je, že dieťa potrebujeme upokojiť. Veľmi dôležité je s dieťaťom správane narábať, nosiť ho, dotýkať sa ho. Všetko robíme pomaly a pokojne. Neobávajte sa, že nosením dieťa rozmaznáte. Nosenie a kontakt s dieťatkom (handling) je dôležitý, najmä v prvých troch mesiacoch života dieťaťa. Dieťa nerozumie našej reči, ale reaguje na náš hlas a dotyky.

Správne nosenie, jemné hladenie, monotónne pohupovanie – to všetko uvoľňuje svalové napätie, prehlbuje dych a upokojuje dieťa.

  • Dieťa, ktoré leží na chrbátiku, najlepšie upokojíme takto:
    • Pokrčíme mu nožičky,
    • Nepokojné rúčky uvoľníme a položíme vedľa tela,
    • Svoju ruku položíme na hrudník dieťaťa a druhú ruku dáme pod jeho hlavičku. Vytvoríme tak ohraničený priestor, ktorý dieťaťu pripomína pobyt v maternici, v ktorom sa cítilo bezpečne.
  • Pokrčíme mu nožičky,
  • Nepokojné rúčky uvoľníme a položíme vedľa tela,
  • Svoju ruku položíme na hrudník dieťaťa a druhú ruku dáme pod jeho hlavičku. Vytvoríme tak ohraničený priestor, ktorý dieťaťu pripomína pobyt v maternici, v ktorom sa cítilo bezpečne.
  • Pokrčíme mu nožičky,
  • Nepokojné rúčky uvoľníme a položíme vedľa tela,
  • Svoju ruku položíme na hrudník dieťaťa a druhú ruku dáme pod jeho hlavičku. Vytvoríme tak ohraničený priestor, ktorý dieťaťu pripomína pobyt v maternici, v ktorom sa cítilo bezpečne.
Nesprávne držanie dieťaťa, podporujúce hypertonus, zdroj, pediatriepropraxi.cz
  • V polohe na brušku je u hypertonického dieťaťa zjavný veľký záklon hlavy a dieťa sa neopiera o lakte. Prechodne dieťatko na bruško nedávajte, pretože záklon hlavy stav ešte zhoršuje. Skôr dieťa uvoľňujte podľa vyššie spomenutého postupu. Polohovanie na bruško skúšajte, až u dieťaťa tonus troška povolí.
  • Ak má dieťa ruky zovreté v päsť, snažte sa uvoľniť prsty. Jemným hladením prstíkov by sa dlaň mala otvoriť.

Ako vyzerá aktívny pohyb dieťaťa? >> >>

Cca v treťom mesiaci života začína aktívny pohyb dieťaťa a dospelí ho na toto obdobie musia pripraviť. Ak bude mať dieťa uvoľnené ruky, bude si v tomto čase priťahovať kolienka k brušku, čo mu následne pomôže pri obrátení sa z chrbátika na bruško.

Správne držanie dieťaťa, zdroj: pediatriepropraxi.cz

Ak toto zvládne, bude v polohe na brušku spokojné. Ak bude na brušku spokojné, dokáže sa plaziť a následne loziť po štyroch. Vždy dieťa najprv musí zvládnuť jeden vývinový míľnik a na ten môže nadviazať ďalší.

Dieťaťu s hypertonusom treba venovať veľa času, trpezlivosti, láskavosti. Problém sa nedá odstrániť za pár týždňov, skôr je to otázka mesiacov.

Spracované s použitím: pediatriepropraxi.cz, dumrodin.cz, kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 3,75 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, či je možné, že by malo dieťatko hyper aj hypotoniu súčasne. Napr. pri zákonoch silný chrbatik a slabé bruško…

    Ďakujem pekne za odpoveď.

Pridaj komentár