Detské chorobyKeď to bolí

Hantavírus

 Mária Kopčíková   16.08.2022   0

Hantavírusy sú vírusy patriace do rodu Hantavirus, RNA vírusy, ktoré vytvárajú prírodné ohniská, šíria sa medzi hlodavcami a môžu nakaziť aj človeka.

Prírodné ohnisko je určitá lokalita, v ktorej sa vyvinie vzájomný a dlhodobý vzťah medzi pôvodcom nákazy a prenášačom nákazy, čo umožňuje prenos nákazy na vnímavých jedincov, ktorí v ohnisku žijú alebo do neho vstupujú.

Shutterstock

 

V Európe boli hantavírusy dokázané vo viacerých krajinách: Holandsko, Francúzsko, Veľká Británia, Bulharsko, Maďarsko, Taliansko, Rusko, Rakúsko atď. V bývalom Československu boli prvé  prípady ochorenia zaznamenané v roku 1953 a 1954.

Ako sa môžeme nakaziť hantavírusom

Hantavírusy prenášajú hlodavce, najmä myši.

Cesta prenosu: Infikované zviera vylučuje vírus močom, stolicou, slinami. Ľudia sa môžu nakaziť, ak sa dostanú do kontaktu napr. s prachom, v ktorom sa nachádzajú zvyšky moču hlodavcov – napr. pri upratovaní domu, garáže alebo pivničných priestorov.

Vstupnou bránou infekcie sú najčastejšie dýchacie cesty. Infikovaný hlodavec z prírody môže byť prameňom nákazy niekoľko mesiacov až 2 roky. Prenos medzi ľuďmi nebol zaznamenaný.

Inkubačná doba kolíše od niekoľkých dní do dvoch mesiacov, v priemere 2 – 4 týždne.

Shutterstock

 

Ako sa prejavuje nakazenie hantavírusom

Ochorenie má rôznu intenzitu. Môže prebiehať bez zjavných príznakov. Ľahké formy ochorenia sú spojené s horúčkou, bolesťami hlavy, s pocitom na zvracanie, s bolesťou svalov – teda typickými chrípkovými príznakmi.

Ostatné príznaky dýchacieho a tráviaceho systému sa vyskytujú nepravidelne. V ťažkých prípadoch sa na koži objavujú petechie /bodkovité krvácanie do kože/, dochádza ku krvácaniu z nosa a ďasien.

Za niekoľko dní dochádza k poklesu teploty, krvného tlaku a zníženému močeniu. Vo veľmi závažných prípadoch dochádza k akútnemu zlyhaniu obličiek, čo je sprevádzané krutými bolesťami v bedrovej oblasti a šokovým stavom. 

Diagnostika a liečba hantavírusovej infekcie

Ľudia s podozrením na hantavírusovú infekciu sú obvykle hospitalizovaní a absolvujú celú sériu vyšetrení:

 • krvné testy na kontrolu príznakov hantavírusu 
 • sérologické vyšetrenie krvi
 • kompletný krvný obraz
 • obličkové a pečeňové testy
 • RTG hrudníka

Pokiaľ sa týka liečby, treba vedieť, že špecifická liečba nie je k dispozícii. Symptomatická liečba závisí od klinického stavu pacienta a môže zahŕňať protišokovú liečbu, rehydratáiu, hemodialýzu, liečbu kyslíkom pri problémoch s dýchaním ... 

Shutterstock

Syndrómy vyvolané hantavírusmi

Hantavírusy spôsobujú aj ďalšie, vážnejšie zdravotné problémy. Patria medzi ne:

 • Hemoragická horúčka s renálnym syndrómom /HFRS/ - hlavnými príznakmi sú horúčka a akútne zlyhanie obličiek s hemoragickými /krvácajúcimi/ príznakmi alebo bez nich. Úmrtnosť je do 10 %.
 • Nephropathia epidemica /NE/ - ochorenie postihujúce obličky, s bolesťami hlavy, brucha, bedrovej oblasti a s horúčkou. Úmrtnosť je nízka – 0,2 %.
 • Hantavírusový pľúcny syndróm /HPS/ - akútne pľúcne zlyhanie s vysokou úmrtnosťou – až 76 %.

Prevencia proti hantavírusom

Jediná prevencia spočíva v dodržiavaní hygienických návykov a dodržiavaní hygienického a protiepidemického režimu pri pobyte a práci v prírode – umývanie rúk pred jedlom, vyhýbať sa pitiu vody z lesných studničiek, ktoré nie sú udržiavané a čistené. 

Možno vás bude zaujímať: Viac o meningitíde.

Pomôcť prevencii môžete aj:

 • zabezpečením chát, stanov, obydlí a skladov potravín pred vniknutím hlodavcov,
 • ochranou jedla, ktoré si nesiete na výlet,
 • pri práci v skladoch krmív, zrna,  sena a slamy si chráňte dýchacie cesty pomocou rúška,
 • používajte ochranné rukavice pri práci v záhrade, na poli,
 • používajte ochranné rukavice a rúšku pri prácach na stavbách,
 • ak sa vo vašom dome, na sídlisku objavili potkany, zabezpečte deratizáciu,
 • nepite z plechovky nikdy bez toho, že by ste si ju predtým umyli (predstavte si, kde v sklade tie plechovky stáli a koľko hlodavcov po nich mohlo behať!

Spracované s použitím: ruvzpo.sk, nlm.nih.gov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised