Bezpečnosť pri vode

Mária Kopčíková 0

Bazény, jazerá či pláže prinášajú v lete zábavu i ochladenie počas horúcich dní. Voda však môže byť aj nebezpečná a ostražitosti pri nej nie je nikdy dosť.

Štatistiky hovoria, že utopenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí vo veku 5 – 24 rokov. Čísla nepustia a akokoľvek je to nepríjemná predstava – pokúsme sa spoločne pozrieť na to, čo môžeme urobiť ako prevenciu, ak sa s deťmi vyberieme v lete k vode.

zdroj: Freeimages.com

Ako zaistiť bezpečnosť detí pri vode

Pri vode deti potrebujú neustálu pozornosť – kontrolu. Či už je to voda vo vani, bazéne, rybníku, plavárni či na pláži. Malé deti sú obzvlášť zraniteľné – môžu mať problém vo vode, ktorá má len 6 cm hĺbku.

Najneskôr vo veku 4 roky by sa dieťa malo začať učiť plávať. Obvykle je to aj skôr, ak dieťaťu vytvoríme vhodné príležitosti. Avšak aj keď dieťa plávať vie, nemali by ste ho pri vode spúšťať z očí. Malé deti, batoľatá a slabí plavci potrebujú určite dospelého ako sprievod do vody.

Investujte do dobre sadnúcej plávacej vesty, rukávnikov či kolesa. Dieťa by niečo z toho malo mať na sebe vždy, keď sa priblížite k vodnej ploche.

Bezpečnosť detí zabezpečujú aj také triviálne veci ako používanie opaľovacích prostriedkov, pokrývok hlavy a dobrý pitný režim. Predídete tak dehydratácii.

Dôležité je tiež sledovať teplotu vody a postupne pripraviť telo na ponorenie do nej. Vchádzajte s deťmi do vody pomaly a sledujte, ako je dieťa spokojné. Teplota vody pod 20°C je pre väčšinu ľudí chladná. Pre deti sa odporúča voda okolo 28 – 30°C.

>> >>   Ako predísť dehydratácii?

Pri jazerách, na rybníkoch a plážach

Ako prvé – naučte deti, že by nikdy nemali plávať samé. Deti by tiež postupom času mali pochopiť, že plávať v bazéne je iné, ako plávať na voľnej vodnej ploche. Každé prináša iné riziko.

Ponúkame niekoľko užitočných tipov:

Jazerá a rybníky

  • Vysvetlite deťom, že v týchto vodách je pri brehu plytko a potom môže dno prudko klesať.
  • Na dne sa môžu objaviť ostré skaly, rozbité sklo alebo iné odpadky. Deti by preto mali nosiť vhodnú obuv do vody.
  • Dávajte tiež pozor na vodné trávy, do ktorých sa ľahko zamotajú nohy.

Pláž

  • Oproti pokojným vodám plavárne majú pláže a more o nebezpečenstvo navyše – morské prúdy a vlny. Vždy sledujte aktuálne podmienky, až keď viete, že sú vhodné, dovoľte deťom kúpať sa.
  • Nepúšťajte deti do veľkých vĺn a upozornite ich, že by nikdy nemali stáť chrbtom k vode, pretože prudká vlna ich poľahky zrazí k zemi.
  • Naučte deti, že ak by ich strhol spodný prúd, mali by plávať paralelne s pobrežím alebo začať „šliapať vodu“. A volať o pomoc.
  • Rizikom sú medúzy, ktoré vedia spáliť kožu a vyrobiť pomerne veľký problém. Povedzte deťom, aby sa im vo vode určite vyhli. A keby došlo ku kontaktu s kožou, aby hneď informovali niekoho dospelého.

A je jedno, či sa vaše dieťa kúpe na jazere alebo v mori, v každom prípade by malo opustiť vodu, keď nastane zlé počasie, najmä keď sa blýska.

>>  >>  Ako rozoznať, že sa niekto topí.

 Vodné choroby

Alebo čo na deti striehne pri vode a vo vode?

Choroby spojené s rekreačným plávaním sa objavia po kontakte s kontaminovanou vodou – pri prehĺtaní, vdychovaní.

To, čo sa objaví najčastejšie, je hnačka. Ďalšie infekcie sa môžu týkať očí, kože a dýchacích ciest. „Obľúbeným“ spoločníkom detí v lete je aj plavecké ucho.

Niekoľko tipov, ako sa vyhnúť chorobám z kúpania:

  • Deti s hnačkou by sa nemali kúpať.
  • Ak beriete do vody dieťa, ktoré ešte neudrží moč či stolicu, určite použite plienku na kúpanie.
  • Malé deti, ktoré nosia plienky, berte často „na prestávku“ a meňte kúpacie plienky či nohavičky – ale nie v blízkosti vody.
  • Vždy po vyjdení z akejkoľvek vody, či po osobnej hygiene si poriadne umyte ruky.
  • Vysvetlite deťom, že voda z bazéna či vodnej nádrže sa neprehĺta. Ak sa mu do úst naberie, malo by ju vypľuť.
  • Aj vy pomáhajte udržiavať čistú vodu v bazénoch tým, že sa pred kúpaním v ňom osprchujete.
  • Po kúpaní poriadne vysušte uši a oči. Nech si dieťa poskacká na jednej nohe a poriadne povytriasa vodu z ušného kanála. Je to prevencia pred ušnými infekciami – pred spomínaným plaveckým uchom.

Tak, nech sa vám dobre kúpe, čvachtá, vystrája vo vode a nech vás nepostretnú žiadne zo spomínaných nástrah.

Spracované s použitím: kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár