ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyKoža

Najčastejšie kožné problémy v detskom veku

 Mária Kopčíková   05.06.2017   0

Pokožka dieťatka v období krátko po narodení je veľmi citlivá. Bezprostredne po pôrode sa neodporúča celkový kúpeľ. Kúpeľ by sa mal vykonávať až po zhojení pupočného pahýľu.

Shutterstock

 

Aby sme sa vyhli možným kožným problémom, je dobré, aby starostlivosť bola primeraná - nepoužívame peny do kúpeľa, rôzne šampóny, len jemné mydlo (aj to nie vždy).

Kožu po očistení neutierame, len opatrne osušíme.  Nezabúdajte na všetky záhyby, kde sa usádzajú zvyšky odlúpenej kože, mázku, potu.

Prečítajte si viac v článku: Všetko okolo kúpania bábätiek

 

Medzi najčastejšie kožné problémy detí patria: 

 

Potničky

Sú najčastejším kožným ochorením novorodencov, spôsobené retenciou - zadržaním potu s následným roztrhnutím potných vývodov.Termoregulácia potných žliaz je znížená, funkcia mazových žliaz naopak zvýšená.

Ak sa dieťa prehreje - buď v horúcom prostredí, alebo nevhodným oblečením, či pri horúčke vznikajú povrchové drobné číre pľuzgieriky (akoby kvapky vody).

Pri liečbe sa treba vyvarovať  pobytu v teple, vysokej vlhkosti, obliecť dieťa do vzdušného bavlneného oblečenia, chladnejší kúpeľ, prípadne hypermangánový kúpeľ.

  Viacej o potničkách si prečítajte tu.

 

 

Impetigo

Impetigo, zdroj: edoctoronline.com

Je bakteriálneho pôvodu a najčastejším pôvodcom jej vzniku je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).

Zvyčajne vytvára pľuzgiere alebo vredy na tvári, krku, rukách a plienkovej oblasti. Ľudové pomenovanie pre impetigo je „sladké chrasty“.

V liečbe sa používa hypermangán a antibiotická masť.

Chcete vedieť viac? Čítajte v článku Impetigo.

 

 

Plienková dermatitída

Je to zápal kože spôsobený zmáčaním pokožky pri kontakte s močom, stolicou, potom a zvyškami mydla a detskej kozmetiky. Pokiaľ k tomu prirátame „fóliovník“, ktorý deťom vyrábame na zadočku pri používaní jednorazových plienok, tak dôsledok môže byť niekedy nepríjemný. Najmä ak rodičia podľahnú klamu reklamy, že ich dieťaťu stačia 4 plienky na deň.

Prevencia a liečba: časté vymieňanie plienok, po každej stolici dieťa umyť od zvyškov, potom jemne osušiť, použiť krém na zadoček, vhodné s obsahom zinku, čo najviac nechať dieťa odbalené, kúpeľ v hypermangáne, ožiarenie biolampou, soluxom. V prípade nezlepšovania protikvasinkové maste – ny výhradné odporúčanie pediatra.

O plienkovej dermatitíde píšeme aj v tomto článku.

 

 

Soor

Soor

Je to kvasinkové ochorenie ústnej dutiny, časté u detí kŕmených cez fľašku, ale aj u dojčených detí. Prejavuje sa belavými povlakmi na jazyku a slizniciach úst. 

Ochorenie sa často spája aj s plienkovou dermatitídou, ktorú zapríčiňuje rovnaká huba - Candida albicans. Candida albicans je parazitická kvasinka, ktorá osídľuje črevá (10 – 15 % črevnej mikroflóry), kožu, ústa, pohlavné orgány. Kvasinky hynú pri zmene pH.

Prevencia: počas dojčenia neumývať bradavky mydlom, len čistou vodou (zmena pH), po dojčení vytlačiť pár kvapiek mlieka na bradavku a rozotrieť ho (len ako prevencia, v prípade aktívnej kvasinkovej infekcie už MM na bradavky nedávame – je sladké).

V liečbe môžeme použiť pri miernej forme použiť sódu bikarbónu alebo použiť C vitamín. Najprv sa snažíme zotrieť povlak a potom vytrieť vybratým prostriedkom. Všetky predmety, ktoré sa dostávajú dieťaťu do úst vyvariť (cumle, hračky). V prípade, že sa nález nelepší, je potrebné podávať protikvasinkové lieky.

Ako sa môžete sooru vyhnúť, čo je najlepšia prevencia?

 

 

 

Seborhoe

Seborhoe, zdroj: medillsb.com

Pri tomto ochorení ide o zvýšenú tvorbu mazu a zmenu mikrobiálneho spektra kože. Seborhoe sa tiež používa na označenie ošupovania kože vo vlasatej časti hlavy (kapilíciu) bez zjavného zápalu. U malých detí má charakter mastných, žltkastých šupín, pevne lipnúcich ku spodine (v angličtine „cradle cap“).

Vzniká obyčajne v prvých 3 mesiacoch veku, koža je začervenaná, nikdy nesvrbí. Najčastejšie sa objavuje na tváričke, vo vlasatej časti, môže sa šíriť na hornú polovicu hrudníka. Nikdy nemokvá. Zhoršuje sa v zimných mesiacoch. Okolo pol roka príznaky miznú.

Pri ľahšom priebehu stačí zmäkčenie nánosov olejom. Olej necháme pôsobiť asi pol hodinu, potom umyjeme vlásky a vyčešeme nánosy. Postup zopakujeme niekoľkokrát. V ťažších prípadoch sa používa salicylová masť s rovnakým postupom.

príčinách vzniku a viac o liečbe seborhoe nájdete aj tu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised