Nikdy som nebola príliš veľký zástanca liekov ako takých, pokiaľ sa čo len trochu dalo, tak som vlastné zdravotné problémy riešila bylinkami a čajíkmi.
Odkedy mám deti, po určitých skúsenostiach (najmä s citlivou detskou kožou, nafúknutým bruškom, rôznymi škrabancami a tiež všami) často siaham po éterických olejoch.
Ak s aromaterapiou nemáte skúsenosti, pokúsime sa stručne zhrnúť výhody a účel použitia jednotlivých silíc.
Aromaterapuetická lekárnička
Aromaterapia ponúka širokú škálu éterických olejov (silíc), ktoré majú liečebné účinky a ešte k tomu aj pekne voňajú.
Základom je vybrať si kvalitné oleje. Aj keď je na obale napísané 100% prírodný, nič to nehovorí o spôsobe získavania tohto oleja. Bolo by vhodné, aby olej bol v kvalite NATURAL.
Na každej silici by malo byť uvedené, či je ju možné používať priamo na kožu, prípadne kvapnutím do nejakého, za studena lisovaného, oleja (olivový, zo pšeničných klíčkov, mandľový, olej z marhuľových jadier) alebo do vody.
Levanduľový olej
– Upokojuje centrálnu nervovú sústavu (v stresových situáciách, nespavosti).
– Skvele čistí vzduch, odstraňuje z neho choroboplodné zárodky, je teda pomocníkom pri prevencii aj liečbe nachladnutia.
– Pomáha dezinfikovať rôzne poranenia, popáleniny, dermatitídy, akné, plesňové ochorenia kože (nanášame priamo na postihnuté miesto na koži).
– Má silné protizápalové účinky a pôsobí i proti svrbeniu – napr. na štípance od komára, miesta, odkiaľ sme vybrali kliešťa, herpesy.
– Je vhodný pri prevoňaní miestnosti, prádla (miesto aviváže kvapneme do pláchania pár kvapiek oleja).
– Levanduľový olej pôsobí i proti bolesti, pretože znižuje prenos nervových signálov informujúcich o bolesti.
Čajovníkový olej
Môj veľmi obľúbený. Je to také prirodzené antibiotikum a antiseptikum – likviduje vírusy a baktérie, môže sa používať priamo na kožu.
– Je vhodný na rôzne hnisavé rany, vredy, popáleniny, tiež na ošetrenie boľavých zubov a ďasien.
– Príjemne čistí vzduch – môžete kombinovať 2 kv. čajovníka, 2 kv. eukalyptu a 1 kv. levandule do aromalampy.
– Je vhodný aj na inhalovanie pri dýchacích problémoch, ja ho používam namiesto sprejov do nosa pri nádche – používam fľaštičku od Vincentky, do ktorej dám čistú vody a 2 kv. čajovníku.
– Používa sa aj pri vaginálnych mykózach – 5 kv. oleja do 1 litra vlažnej vody – toto sa používa na omývanie postihnutých miest.
– Pri chrípke alebo nachladnutí sa odporúča použiť kúpeľ nôh – do 3 litrov teplej vody dáme 5 kv. oleja. Po kúpeli nohy poriadne premasírujeme, najmä chodidlá a zabalíme do uteráku alebo deky.
– Pri všiach, ak sa ich nevieme zbaviť, pomáha, ak na vlásky nanesiete olivový olej a nakvapkáte niekoľko kvapiek čajovníku. Vlasy prekryjete igelitových vreckom a previažete, na to ešte uterák a necháte pôsobiť celú noc. Potom vlasy vyčešete hustým hrebeňom a umyjete normálnym šampónom.
Feniklový olej
– Tento olej má upokojujúce, spazmolytické (protikŕčové), detoxikačné a protiplesňové účinky. Stimuluje laktáciu, vylučovanie žalúdočných štiav a vykašliavanie.
– Používame ho na inhaláciu, obklady, do aromalampy.
– Pri žalúdočných kŕčoch kvapneme 1 kv. tohto oleja do lyžičky medu či javorového sirupu a prehltneme. Ja som deťom, v dojčenskom veku, masírovala bruško tak, že som 2 kv. oleja zmiešala v dlani s troškou olivového oleja, zahriala a v smere hodinových ručičiek masírovala – ako prevenciu nafúknutého bruška, prípadne pri samotných kŕčoch.
– Pri problémoch so zvracaním napomáha inhalácia tohto oleja.
Spracované s použitím knihy Děti a bylinky.
Prečítajte si aj: Je vhodná aromaterapia aj pre bábätká?