Kvasinkové infekcie u detí – kandidózy
16.05.2022 6Kvasinkové infekcie - kandidózy sú choroby plesňového pôvodu.
Kvasinky sú plesne
Kvasinky sú plesne, ktoré sa v teple a vlhku rozmnožujú pučaním. K tomu nevyhnutne potrebujú cukor - sám ich názov napovedá, že spôsobujú "kvasenie".
V okolitom prostredí človeka nie sú vzácnosťou, vyskytujú sa v ústach, v zažívacom trakte, aj na pošvovej sliznici.
- Shutterstock
Pokiaľ je ich množstvo primerané, sú s ostatnou mikroflórou v rovnováhe a nespôsobujú ťažkosti.
Za určitých podmienok však môže dôjsť k ich premnoženiu a potom spôsobujú mnoho nepríjemností od ochorení kože, slizníc až po ťažšie orgánové postihnutia u jedincov so závažným celkovým ochorením alebo s ťažkou poruchou imunity.
Kedy sa kvasinky premnožia
K tomu, že sa kvasinky premnožia, napomáha
- zvýšená vlhkosť kože,
- teplo,
- potenie,
- obezita,
- celkové ochorenia - predovšetkým cukrovka (vyšší obsah cukru na slizniciach a na koži kvasinky milujú),
- ale aj liečba širokospektrálnymi antibiotikami, ktoré narúšajú prirodzenú mikroflóru,
- rovnako tak ako lieky potláčajúce imunitu (používané napríklad po transplantáciách).
Podstatnú úlohu hrá imunitný systém. Jeho nedokonalý vývoj je rizikovým faktorom u novorodencov nedonosených, predčasne narodených a s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
Kvasinky pri pôrode
Dieťatko sa za normálnych okolností s kvasinkami stretáva prvýkrát počas pôrodu, kedy sa pri prechode pošvou usídľujú na sliznici dutiny ústnej, pri prehĺtaní sa dostávajú do zažívacieho ústrojenstva a v malom množstve sa objavia aj v stolici.
Najčastejšími lokalizáciami kvasinkových infekcií u novorodencov sú sliznice (predovšetkým dutiny ústnej), oblasť plienok a kožné záhyby, kde je zvýšená vlhkosť a teplo.
Príznaky kvasinkových infekcii
- Najčastejším kvasinkovým ochorením novorodencov je tzv. soor v ústach.
- Ochorenie je nezávažné, dá sa ľahko liečiť lokálnymi prostriedkami.
- Ďalším často postihnutým miestom je oblasť pod plienkami.
- K premnoženiu kvasinky je táto oblasť priamo predurčená: nepriedušné plienky zvyšujú vlhkosť a teplo kože, trením kože o plienky do kože ľahko vstupuje kvasinka prítomná v stolici.
- Ak dieťa často umývame vodou a mydlom, narúšame kyslý ochranný film na povrchu kože, ktorý zabraňuje množeniu kvasiniek.
- Ochorenie začína podobne ako zaparenina. Rýchlo sa objavujú červené pupienky, postupne pľuzgieriky. Koža je veľmi podráždená a dieťa bolestivo plače.
- Pri prebaľovaní sa dieťa môže dotýkať svrbiacich partií a ak hneď potom strčí prstíky do úst, je cesta k nákaze zažívacieho traktu pripravená.
- Rovnaké príznaky ako pod plienkami môžu byť aj inde v kožných záhyboch - pod krkom, v podpazuší, na stehnách, nebývajú tu ale príliš časté.
- Niekedy sa kvasinky objavia aj na nechtoch.
- Pri škrabaní napadnutých miest sa deťom kvasinky dostanú za nechty a môžu sa tam usadiť.
- Pod napadnutým nechtom sa vytvárajú belavé presvetlenia, sú zhrubnuté, necht sa pomaly uvoľňuje z lôžka a to môže byť zapálené.
- Pri napadnutí čreva patrí k typickým ťažkostiam veľmi časté nadúvanie, najmä po sladkých jedlách.
- Obzvlášť silno sa nadúva bruško pod pupkom a odchádzajú páchnuce vetry.
- Ochorenie kvasinkami v čreve môže zhoršiť zápalové ochorenie kože.
- Pohlavné orgány.
- Ak sú malé deti vyslovene nepokojné, nedokážu pokojne sedieť a neustále sa šúchajú po stoličke sem a tam - najmä po návšteve bazéna alebo po liečení antibiotikami, treba myslieť na kvasinkové ochorenie genitálií, sprevádzané svrbením.
- Túto infekciu je nevyhnutné odborne vyliečiť, skôr ako sa rozšíri či prstami prenesie na iné časti tela.
- Uši a horné cesty dýchacie.
- Pri chronických alebo opakovaných zápaloch uší alebo horných dýchacích ciest treba tiež preveriť možnosť, že príčinou je kvasinka.
S premnožením kvasiniek súvisia aj ďalšie príznaky:
- únava, zhoršená schopnosť sústredenia,
- podráždenosť, depresie, duševný nepokoj,
- bolesti hlavy alebo migréna,
- opakované zápaly močového mechúra,
- kožné vyrážky, bolesť svalov, chronická žihľavka.
Niekedy sa miesto hnačky objavuje skôr zápcha.
Jedným z prejavov môžu byť aj opakované plesňové zápaly pošvy.
Niekedy sa pri premnožení kvasiniek zhoršujú alergické problémy, napríklad astma.
- Shutterstock
Liečba kvasinkových ochorení
Liečba kandidóz patrí do rúk lekára, ktorý určí prostriedok zodpovedajúci veku dieťaťa a vysvetlí spôsob použitia a dĺžku liečenia (Canesten, Imazol).
Zvyčajne sa odporúča liečba ešte týždeň po vymiznutí viditeľných prejavov.
Mamičky môžu ochoreniu aspoň čiastočne predísť.
Hygiena a kvasinky
Prevencia spadá už do obdobia tehotenstva, kedy je oveľa vyššia náklonnosť k vaginálnej kandidóze. Kvasinky môžu preniknúť krčkom maternice a infikovať plodovú vodu. Výtok v čase tehotenstva je potreba dôsledne liečiť.
Nemenej dôležitá je aj hygiena v oblasti plienok - starostlivé odstraňovanie zvyškov stolice najlepšie pod tečúcou vodou, dostatočné vetranie kože, používanie ochranných krémov a častá výmena plienok.
Ak dieťa utriete vlhčenou utierkou a rýchlo zabalíte do „igelitovej“ jednorazovky, tak mu vyrobíte na koži fóliovník – ideálne miesto na šírenie kvasiniek.
Domáca liečba kvasiniek
Z domácich zdrojov môžete na prejavy kvasinky na koži použiť kašičku zo sódy bicarbony a vody, alebo z rozdrveného vitamínu C a vody. Gázovým štvorcom naneste na postihnuté miesta.
Významnou súčasťou liečby je diéta bez cukru a kvasiniek. Táto diéta je veľmi pragmatická. Dôvody pre vynechanie cukru sú jasné - kvasinky v čreve sa ním živia.
Avšak prečo pomáha vynechanie kvasiniek z potravy, jasné nie je. Možno, že táto potrava dodáva črevným kvasinkám niektoré dôležité živiny, ktoré im prospievajú.
spracované s použitím: mamita.cz
ah keď toto je ozaj nepríjemné, nám našťastie vždy pomohol bepanthen :/
Mimo temy, ale neda mi... Neviem, ci ide o preklad z cestiny alebo z ineho jazyka, ale tie chyby mi bili do oci. To sa naozaj nenajde nikto, kto by to po Vas skontroloval?! Prekvapilo ma, ked som sa pozrela na autora, u ktoreho to doteraz nebolo zvykom..
Jazykového korektora naozaj nemáme, snažíme sa o vlastnú korekciu a ja osobne sa musím spoliehať len na to čo, mám v hlave a nie na wordovsku kontrolu pravopisu.Články pripravujem na základe rôznych zdrojov, niekedy je to možno nie uplne hladko prelozené a nie úplne korektné s vetnou skladbou slovencinovskou. Ale pointa je snád pochopitelna, ci?
Maria, nemala som v umysle Vas urazit a myslim, ze sa tak nestalo
Mna to wordovske opravovanie vzdy mylilo. Podla mna pomaha, ked to prejde niekto dalsi, zvlast ak je to prekladane. Slovencina je tazka a naozaj som si myslela, ze toho korektora mate
takze sa dobrovolne hlasim za externeho
A ano, pointa je pochopitelna, ako kazdy clanok od Vas (a to myslim uprimne!)
A ved ja som sa ani neurazila
Teraz vidim, ze su v tom clanku preklepy, tak to opravim. A dakujem za ocenenie.