Tuberkulóza

MUDr. Silvia Javorková 2

Tuberkulóza je chronickou infekčnou chorobou, ktorá u človeka prebieha v dvoch štádiách. Z hľadiska vzniku rozlišujeme:

Primárnu tuberkulózu: To sú všetky chorobné prejavy v rámci prvotnej infekcie spôsobenej baktériami tuberkulózy.

Postprimárnu tuberkulózu: Vzniká u detí, ktoré už boli infikované a v minulosti prekonali primárnu tuberkulózu. K recidíve ochorenia môže dôjsť po zhojení primárnej infekcie na základe infekcie z vonkajšieho prostredia alebo reaktiváciou v samotnom organizme. Alebo sa môže jednať o superinfekciu, ak sa primárna tuberkulóza ešte nezahojila. Je charakterizovaná orgánovou tuberkulózou.

Tuberkulóza je rozšírená na celom svete a jej význam v súčasnosti opäť rastie aj v priemyselných štátoch kvôli vírusu HIV, narkománii a imigrácii. Na celom svete zomierajú ročne na následky tuberkulózy 3 milióny ľudí.

Najohrozenejší sú ľudia z nízkych sociálnych pomerov, s oslabeným imunitným systémom a nedostatočnou výživou. Na Slovensku sú to najmä deti z rómskych komunít, u dospelých hlavne bezdomovci. V posledných rokoch zaznamenáva národný register TBC nárast výskytu u novej rizikovej skupiny, ktorou sú migranti. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším výskytom TBC. 

Pôvodca ochorenia

Vo väčšine prípadov je pôvodcom ochorenia baktéria Mycobacterium tuberculosis, zriedkavo (0,1 % všetkých infekcií tuberkulózy) aj Mycobacterium bovis, ktorá je na človeka prenášaná hlavne hovädzím dobytkom (infekcia mliekom). Obe baktérie sú nepohyblivé, acidorezistentné tyčinkovité baktérie. 
Pri neporušenom imunitnom systéme ochorejú na tuberkulózu len cca. 3 % infikovaných, u pacientov s oslabeným imunitným systémom (pacienti s AIDS a imunosuprimovaní pacienti, alkoholici a toxikomani) sa počet drasticky zvyšuje.

Infekcia

Ak sa baktérie dostávajú z organizmu chorého človeka von, hovorí sa o „otvorenej (rozpadovej) tuberkulóze“. Vylučovanie nastáva podľa lokalizácie vykašliavaným hlienom – spútom (tuberkulóza pľúc – 80%), zriedka infikovaným močom (tuberkulóza močových ciest, obličiek), hnisom (tuberkulóza kože, otvorená tuberkulóza kostí a kĺbov) alebo stolicou (tuberkulóza čriev).

Infekcia nastáva väčšinou kontaktom s chorými, ktorí trpia na rozpadovú formu TBC, a síce prevažne prostredníctvom kvapôčkovej infekcie, t. zn. pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní.

Ľudia s aktívnou tuberkulózou musia byť včas zaregistrovaní a izolovaní, aby sa zabránilo rozšíreniu. Obdobie medzi vniknutím mykobaktérií do organizmu a dôkazom primárnej TBC röntgenovým vyšetrením sa označuje ako morfologická doba a trvá 1 až 3 týždne.

Klinický obraz

Primárna pľúcna tuberkulóza sa vyskytuje najčastejšie v detskom veku a v súčasnosti prebieha pomerne často bez klinických príznakov. Môžu sa objaviť necharakteristické príznaky, subfebrility, niekedy horúčky, suchý dráždivý kašeľ, únava, malátnosť a nechutenstvo.

Postprimárna TBC je najčastejšia v puberte a klinický obraz sa líši podľa priebehu a charakteru postihnutia.

Terapia

Každá diagnostikovaná aktívna tuberkulóza sa musí liečiť. Aby sa zabránilo vývoju rezistencie baktérie proti účinnej látke, bojuje sa proti samému pôvodcovi tuberkulózy kombináciou základných a doplňujúcich antituberkulotických liečiv.

Úvodná fáza terapie sa prevádza zásadne v nemocnici alebo špecializovanom ústave po dobu priemerne 8 týždňov. Po tejto fáze nasleduje fáza pokračovacia, ktorá sa vykonáva ambulantne a v nekomplikovaných prípadoch trvá 12 týždňov až 6 mesiacov. Pacienti sa po vyliečení dlhodobo sledujú a kontrolujú, obyčajne po dobu 3 rokov. Kontrolujú sa aj deti pochádzajúce z rodín s nízkou kultúrnou a zdravotnou úrovňou, rodiny alkoholikov a rodiny s HIV pozitívnym rodičom, ako aj deti s hyperreakciou na tuberkulínovú skúšku.

Ako bolo spomínané, môže predčasné prerušenie liečby viesť k vzniku rezistencie pôvodcu na antituberkulotiká. Pri opätovnom prepuknutí choroby nie sú použité lieky už účinné. To platí aj pre osoby, ktoré boli potom touto osobou infikované.

Ku komplexnej liečbe patrí aj liečba príznakov. Môžu sa podávať antitusiká, čiže lieky, ktoré potláčajú dráždenie na kašeľ. Platí zákaz pitia alkoholu a fajčenia, a kvôli posilneniu organizmu sa liečia i sprievodné ochorenia, ktoré ho oslabujú.

Prevencia

Je zameraná v prvom rade na aktívne vyhľadávanie a odstraňovanie zdrojov infekcie. 

Situácia sa v posledných rokoch v európskych krajinách mení a väščina z nich upúšťa od desaťročiami zabehaného systému očkovania, nakoľko štúdie dokazujú, že riziká spojené s očkovaním prevyšujú benefity očkovania. Chorobnosť na tuberkulózu má aj na Slovensku dlhodobo klesajúci trend. V roku 2009 hygienici zaznamenali 296 prípadov tuberkulózy (TBC), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles o vyše 400 prípadov.

Vzhľadom na dlhodobý pokles experti WHO zaradili SR medzi štáty s nízkou incidenciou tuberkulózy. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa očkovanie proti TBC od 1.1.2012 u nás už nerealizuje u novorodencov na 4. deň po pôrode.

Ďaľším preventívnym opatrením je chemoprofylaxia, ktorá spočíva v podávaní antituberkulotík po dobu niekoľkých mesiacov deťom, ktoré boli v kontakte s aktívnou tuberkulózou a taktiež deťom, u ktorých sa zistila hyperreakcia kožných testov aj napriek tomu, že neboli v priamom styku s aktívnou tuberkulózou. Chemoprofylaxia sa zvažuje aj pri niektorých liečebných postupoch, napr. pri liečbe kortikoidmi, imunosupresívami alebo cytostatikami.

Pred každou revakcináciou sa musí previesť tuberkulínový test. Pri tuberkulínovom teste sa do kože v malom množstve injikuje zložka usmrtenej baktérie, tuberkulín. Potom sa odčítava kožná reakcia – veľkosť začervenania a hlavne zdurenia, na základe čoho sa určuje, či organizmus má vytvorené protilátky proti tuberkulóze alebo nie, čiže či je nutné preočkovanie. Týmto sa zabraňuje reaktivizácii ložiska očkovacou látkou pri už infikovaných osobách.

Ak sa v priebehu nasledujúcich 24-72 hodín ukáže opuch so začervenaním a zdurením s priemerom do 6 mm, je test negatívny, reakcia 6 až 10 mm je pravdepodobne reakciou na prevedené ochranné očkovanie BCG. Zdurenie nad 10 mm poukazuje pravdepodobne na infekciu baktériami tuberkulózy. Podozrenie na infekciu existuje aj pri pozitívnom kontrolnom vyšetrení predtým negatívnej testovanej nezaočkovanej osoby a pri každom pozitívnom výsledku testu nezaočkovaného dieťaťa mladšieho než 5 rokov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vdaka tuberkulinovej skuske v 7.roc. ZS mi diagnostikovali TBC .Bola som bez priznakov. Synovej MuDr. som sa na tu skusku pytala (kedze bude siedmak) a zarazilo ma ,ked mi odpovedala,ze taky test sa uz nerobi…

  2. Podľa mňa sa očkovanie proti tbc najneskôr o 10 rokov znova zavedie. Nie je dobré, že sa zničil systém, ktorý dlhé roky fungoval viac než dobre a ktorý nás spomedzi krajín s najvyšším výskytom tbc dostal medzi krajiny s najnižším výskytom tbc. Aspoň podľa WHO, lebo mne sa tomu akosi nechce veriť, veď práve po páde železnej opony a po otvorení hraníc začal výskyt tbc u nás znova stúpať. Nuž, ale poisťovne šetria, kde sa dá a tak sa nás snažia prostredníctvom rôznych organizácií presvedčiť, že očkovanie proti tbc má viac rizík ako benefitov. Nuž, pokiaľ si mám vybrať, radšej nech má moje dieťa teplotu po očkovaní, zvládnem aj keď sa mu miesto po očkovaní zapáli, len aby nemalo tuberkulózu. Môj brat ako dieťa mal tuberkulózu a to nie sme žiaden sociálny prípad, bezdomovci ani rómovia, ako sa to tu v článku uvádza.Brat bol riadne zaočkovaný vďaka čomu mala choroba mierny priebeh a dostala sa mu „iba“ do lymfatických uzlín a nie do pľúc. To, že mu chorobu zistili skoro, keď ešte nemal žiadne príznaky bolo aj vďaka tuberkulínovej skúške, ktorá sa podľa starého systému robila všetkým deťom v 7.ročníku ZŠ. Teraz sa tento systém, ktorý je podľa WHO nepotrebný zničil a ja som zvedavá k čomu to povedie….

Pridaj komentár