- Haló… Katka?
- Počuj ten môj malý sa ešte stále sem-tam v noci pociká… Myslíš, že je to na doktora?
- Hm. A koľko má? Tri roky! Jémine, veď ten môj má 5 a tiež sa mu to stáva… keď on tak hlboko spí… Asi sme teda na doktora my!…
- Len to nikde nehovor – taká hanba! A dokedy je to vlastne „normálne“…???
Tušili ste, koľko detičiek a rodičov rieši takéto situácie?
Kontrola moču
Každé dieťa sa vyvíja postupne a vlastným tempom. Kontrolovať výdaj moču najprv počas dňa je však väčšina z nich schopná okolo 2. – 3. roku života. Neskôr to dokážu aj v noci. Ak však dochádza u dieťaťa staršieho ako 5 rokov k nekontrolovateľnému úniku moču počas spánku, hovoríme o nočnom pomočovaní (odborne primárnej nočnej enuréze – PNE).
Problémom až po 5. roku
Je to po alergii druhý najčastejší problém v detskom veku. Odbornú pomoc zvyčajne vyhľadajú rodičia 6-7 ročných detí v období pred nástupom do školy. V noci sa pomočuje ešte asi 15% 7-ročných chlapcov a asi 10% 7-ročných dievčat. U chlapcov je teda tento problém častejší.
Zo 100 dospelých ľudí majú problém s nočným pomočovaním dvaja.
Prečo tento problém vzniká?
Príčina vzniku nočného pomočovania je opradená dávnym mýtom. Veľa rodičov si myslí, že sa objavuje iba u detí, ktoré žijú v akejkoľvek psychickej nepohode (nezhody v rodine, zlá atmosféra v školských zariadeniach a iné). Opak je však pravdou. Častokrát sa objaví u detí, ktoré prežívajú šťastné detstvo.
„Príčina vzniku nočného pomočovania je fyziologická – ide o nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme (vazopresín). V noci sa jej tvorí viac, a tým sa paradoxne zmenší objem vyprodukovaného moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť.
U detí s nočným pomočovaním je často v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu. Následne sa u takýchto detí vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa nie je schopné rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou,“
vysvetľuje príčiny vzniku primárnej nočnej enurézy MUDr. Andrea Černianska, MPH, detská nefrologička, 1. detská klinika DFNsP v Bratislave.
„Nedostatok tejto látky u detí starších ako 5 rokov vie lekár liečiť a dodať ju vo forme dezmopresínu na prekrytie obdobia, kedy si ju dieťa bude vedieť vytvoriť samo,“ dodáva MUDr. Andrea Černianska.