Čierny kašeľ – prudko nákazlivé ochorenie

Zuzana Janotová 0

Obávaný čierny kašeľ, ktorý pre našich starých rodičov znamenal smrť, je opäť aktuálnym zdravotným problémom. Pôvodcom vysoko nákazlivého ochorenia je baktéria Bodretella partussis.

Ľahko sa šíri vzduchom nielen pri kýchaní a kašľaní, ale už pri hlasnom hovore alebo výdychu. Nebezpečné je, že baktéria v aktívnom akútnom štádiu, ktoré sa prejavuje zvyčajne ako bežné prechladnutie, produkuje toxín. 

Keď sa už u  pacienta diagnostikuje čierny kašeľ, baktérie už v tele zvyčajne nie sú aktívne a pre pacienta je nebezpečné množstvo toxínov, ktoré v tele vyprodukovala. A na tie, bohužiaľ, ani dnešná moderná medicína nemá a nepozná liek.

Vysoko infekčné ochorenie

Jed spôsobí ochrnutie až rozpad riasinkovej výstelky dýchacích ciest. Najčastejšou komplikáciou je zápal pľúc a zápal mozgu. Najťažší priebeh je u detí v prvom roku života, kedy väčšina 70 až 80 % chorých vyžaduje hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti. V minulosti zomieralo až 80 % chorých v prvom roku života, v súčasnosti, napriek intenzívnej liečbe, nemožno vylúčiť úmrtie ani u dieťaťa, ani u dospelých. 

Výskyt 

Dnes čierny kašeľ patrí k najčastejším ochoreniam na svete bez ohľadu na rasu. Ročne naň ochorie 20 až 40 miliónov ľudí a na jeho následky ich dokonca zomrie 200 až 300-tisíc ľudí. 

Čierny kašeľ je jediné infekčné ochorenie, proti ktorému sa u nás povinne očkuje od roku 1958. Dovtedy sa ochorenie vyskytovalo najviac medzi deťmi, ktoré boli aj najčastejším zdrojom nákazy pre ďalšie deti. Hrozivé čísla však v súčasnosti stúpajú. 

Smrteľný prípad

Lekári varujú, že infekcia čiernym kašľom je  smrťeľná pre novorodencov . Novorodenec ešte nie je chránený, ak nemá protilátky od matky.   Epidémia čierneho kašľa, ktorá sa aktuálne šíri Európou zabíjala aj v rakúskom Grazi. Infekcia zabila len mesačného novorodenca.

 

 

Fázy ochorenia

Čierny kašeľ je akútne respiračné a vysoko infekčné ochorenie. Prenáša sa kvapôčkovým spôsobom od už infikovaného pacienta, pričom inkubačná doba je od 7 do 21 dní. Už 3 až 4 dni pred prvými príznakmi je chorý človek infekčný a tak môže chorobu roznášať ďalej. Všeobecne platí, že čierny kašeľ sa prejaví v priebehu 6 až 15 dní od kontaktu s chorým.

Ochorenie má typické fázy: 

 » Inkubačné štádium – trvá 6 až 20 dní.

 » Katarálne štádium – trvá 10 až 15 dní, prejavuje sa typickými prejavmi zápalu horných dýchacích ciest.

 » Štádium záchvatov kašľa – trvá 2 až 6 týždňov, prejavuje sa práve úporným dávivým kašľom.

 » Štádium rekonvalescencie – trvá 1 – 3 mesiace 

Detskí pacienti by mali byť liečení v nemocnici, najmä z toho dôvodu, že nie sú schopní dobre vykašliavať hlien. Okrem antibiotík je súčasťou liečby aj tlmenie príznakov, najmä záchvatov kašľa. 

Účinná prevencia

Zatiaľ jedinou formou účinnej prevencie je okrem vlastnej imunity organizmu očkovanie, ktoré sa aplikuje už malým deťom. Práve tie sú spolu s tínedžermi najohrozenejšou skupinou. Ochrana po prekonaní ochorenia ani po očkovaní nie je doživotná a pretrváva približne 7 až 10 rokov. Slovensko preto zaviedlo roku 2010 preočkovanie detí proti čiernemu kašľu v 13. roku života.

Vo veku od 25 rokov sa odporúča preočkovanie každých 15 rokov. V týchto prípadoch je očkovanie dobrovoľné, a preto by si ho mal každý dospelí vyžiadať u svojho ošetrujúceho lekára. Keďže je čierny kašeľ rizikový najmä pre novorodencov a preto sa odporúča očkovanie tehotných v treťom trimestri. Očkuje sa neživou očkovacou látkou optimálne medzi 28. a 32. týždňom tehotenstva po morfologickej kontrole plodu ultrazvukom. Protilátky, ktoré sa tvoria 2. týždeň po očkovaní chránia matku a nakoľko prechádzajú placentou, chránia aj dieťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 2,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár