Astmatik a šport

Mária Kopčíková 0

Keby ste dostali otázku, či dieťa s diagnózou astmy môže športovať, ako by ste odpovedali? Je to k jeho prospechu, či mu šport rozhodne uškodí? Ako sa na tento problém pozerajú odborníci?

Astma – čo to je?

Bronchiálna (priedušková) astma je zápalové ochorenie dýchacích ciest. Spôsobuje stiahnutie dýchacieho svalstva s opuchom dýchacích ciest, čo značne znižuje kvalitu života človeka s touto diagnózou. Ochorenie sa môže prejaviť kedykoľvek počas ľudského života.

Jedným z príznakov ochorenia je kašeľ.  Kašeľ po telesnej námahe alebo dlhodobý kašeľ, ktorý sa opakovane lieči antibiotikami. Astma sa tiež môže prejaviť ako ťažkosti s dýchaním po námahe alebo po infekcii dýchacích ciest. Pri astme v začiatočnom štádiu môže byť prejavom suchý, dráždivý dlhodobý kašeľ.

Malý astmatici a športové aktivity

Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Deti boli vyraďované z pravidelnej školskej telesnej výchovy a tiež odrádzané od aktívneho športovania. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie nielen pomáha astmatikom ostať fit, udržať si primeranú hmotnosť, ale aj posilňuje ich dýchacie svaly a pomáha pľúcam lepšie pracovať. Je však dôležité, aby bolo ochorenie správne diagnostikované a dieťa malo vhodne nastavenú liečbu. Športová lekárka, MUDr. Katarína Bergendiová popisuje súvislosti:

Dieťa absolvuje všetky primerané bežné vyšetrenia – alergo-imunolgické a pneumologické. Inými, špecifickými vyšetreniami sú provokačné testy, kedy sa pacientovi podajú látky napodobňujúce alergén. Alebo je jeho telo zaťažené fyzickou námahou, na základe čoho lekári zistia, či nastala zmena typická pre bronchiálnu astmu.

  • Protizápalové lieky – zväčša kortikoidy podávané v spreji, či novší liek Singulair podávaný v tabletkách. Nie sú efektívne tesne pred fyzickou záťažou.
  • Uvoľňujúce lieky – pri ťažkostiach pri športovom výkone sa tesne pred záťažou môže podávať inhalačná dávka tzv. uvoľňovačov, ktoré zvyšujú prietok vzduchu prieduškami. Tieto lieky však musia byť prísne ordinované odborníkom pre liečbu bronchiálnej astmy.

Pri ponámahovej bronchiálnej astme sa odporúča intenzívnejšie športovať po predchádzajúcej dychovej rozcvičke.

Šport teda aj k astmatickým deťom patrí. Dušan Meško z Kliniky telovýchovného lekárstva UK JLF v Martine uvádza, že po stabilizácii ochorenia môžeme hovoriť o všeobecných odporúčaniach k pohybovej aktivite astmatikov. A to v rozmedzí 30 – 40 minút 3 – 5 x do týždňa. Rozhoduje individuálny prístup a „fungovanie“ organizmu konkrétneho človeka. Meško pripomína, že nie je nezvyčajné, ak po 6 týžoch dochádza k výraznému zlepšeniu fyzickej výkonnosti človeka.

Športy vhodné pre astmatikov

športy, ktoré malým astmatikom odporúčajú viacej, iné menej. Za tie vhodné sa považujú:

  • vodné športy – plávanie, veslovanie, vodné pólo,
  • zimné športy – lyžovanie, hokej, krasokorčuľovanie (výhodou je vlhkosť a čistota vzduchu a záťaž všetkých svalových skupín – hrudník i horné končatiny),
  • zriedkavejšie sa odporúčajú ihriskové športy – futbal (kvôli prašnosti na ihrisku) alebo beh, no aj bicyklovanie. Bicyklovanie napriek jeho všeobecnej obľube sa s ohľadom za astmu považuje za otázne, a to kvôli zvýšenej záťaži dolných končatín, inhalácii znečisteného vzduchu na cestách. U behov sa ich vhodnosť zvažuje s ohľadom na kvalitu tréningu a celkovú prípravu.

Zaujíma vás astma ako téma? Čo to je a prečo vzniká?

Detskí astmatici a šport v škole

V škole existuje pre astmatikov viacero rizikových faktorov. Alergény, ktoré môžu byť spúšťačom astmatického záchvatu, sa objavujú takmer všade:

  • Prach – najväčšiu prašnosť majú telocvične a priľahlé priestory.
  • Srsť domácich zvierat – alergény prinášajú spolužiaci na odeve do školskej triedy. Vysoké koncentrácie týchto alergénov boli zistené na steroch zo školských lavíc a najmä stoličiek. Zdrojom alergénov môžu byť aj preparované zvieratá.
  • Pomôcky – zdrojom alergénov môžu byť pomôcky na pracovné vyučovanie alebo výtvarnú výchovu (dekoratívne kvety, trávy, resp. iné prírodné materiály).
  • Kriedový prach či tabakový dym

Ako sme už povedali, fyzická aktivita je pre astmatikov dôležitá, a to aj v rámci školskej telesnej výchovy. To, čo treba riešiť, je vhodné prostredie, v ktorom dieťa športuje a typy aktivít. Napríklad, dieťa alergické na roztoče z prachu nemusí mať pri behu vonku žiadne ťažkosti, ale pri fyzickej aktivite v telocvični sa dostavia akútne astmatické príznaky v dôsledku roztočového alergénu.

Naopak – peľový alergik bez problémov športuje vnútri, ale počas peľovej sezóny sa vonku dusí.

Rizikovým samozrejme ostáva astmatický záchvat, ktorého manažment by mali mať učitelia zvládnutý. V prípade astmatického žiaka je nevyhnutná spolupráca rodiny a školy:

  • Rodičia musia oboznámiť učiteľa telesnej výchovy o stave dieťaťa, o spúšťačoch a o postupe pri objavení sa prvých ťažkostí.
  • Dieťa by malo mať v škole pri sebe základné lieky, malo by ich vedieť používať.
  • Rodičia musia oboznámiť učiteľa s inhalačnými pomôckami, ktoré dieťa používa pri liečbe.
  • Je vhodné, ak rodičia pripravia dieťaťu písomne pohotovostný plán – postup pre prípad akútneho záchvatu, pretože v prostredí spolužiakov resp. v strese dieťa nemusí dodržať postup.

Čo riešia rodičia detí s astmou?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár