Pečatenie zubov – priebeh

MikSa 0

Zaujíma vás téma pečatenie zubov? Zubnú hygienička vám vysvetlí, ako to celé prebieha.

Shutterstock

Pečatenie zubov sa u nás (pozn. red.: v USA) robí bežne a odporúča sa deťom, len čo im narastú trvalé zuby. Robí sa to väčšinou postupne: okolo 6. -7. roka sa zapečatia prvé trvalé stoličky, okolo 12. roku rastú druhé stoličky a zuby múdrosti okolo 17.-18. roku.

Zubár skontroluje zuby a odporučí (alebo nedoporučí) ich zapečatenie. Záleží to od povrchu zubov – musí byť dostatočne „vráskavý“, s hlbokými ryhami.

Potom má na to ešte vplyv to, či je ten zub ešte úplne zdravý alebo už má nábeh na kaz. Ak tam je nejaká dierka, tak už sa zapečatiť neodporúča. Na to sa používa prístroj, ktorý meria hustotu zubu a ten dokáže určiť či je povrch poškodený natoľko, že sa pečatiť nedá.

Keď už je jasné, že sa môžu zuby zapečatiť, tak to môžu spraviť zubní hygienici. Väčšinou sa pečatia tie časti zubu, kde hryzieme. Iba na prvej dolnej stoličke sa pečatí aj jamka z lícnej strany, kde často vznikajú kazy.

Prečítajte si aj: Čo vás zaujíma o pečatení – zalievaní zúbkov

Proces pečatenia

1. Najprv sa zub vyčistí pastou a rotačnou kefkou.

2. Povrch zubu sa pripraví malým množstvom kyseliny fosforečnej (nanáša sa jemným štetcom a potrie sa iba tá plocha, ktorá sa bude pečatiť).  Takto sa zničia mikroorganizmy a vytvoria sa mikrónové priehlbinky v zubnom povrchu tak, aby sa tmeliaca látka (sealant) uchytila na čo najväčšej ploche, tj. vo všetkých tých priehlbinkách.

3. Tmel sa nanáša  štetcom alebo malou injekčnou striekačkou so zahnutým koncom. Je  to v podstate plast, látka podobná bielej plombe. Vyzerá ako biele lepidlo (hustotou a belosťou).

4. Takto „zapečatené“ miesto sa následne ožiari špeciálnym modrým svetlom, ktoré spôsobí, že tmel sa za 20 sekúnd premení na úplne tvrdú hmotu.

Povrch zubu vyzerá tak, ako by na ňom bola jemná sklenená vrstva a hlboké ryhy – tie, ktoré idú anatomicky do hĺbky zubu – sú zahladené (zaliate). Tým pádom sa tam nemôžu dostávať baktérie, ktoré začnú proces kazenia zubu. 

Aký zmysel má pečatenie zubov

Životnosť zuba sa predĺži. Dokazujú to výsledky viacerých vedeckých štúdií. Dokonca aj ľudia v dospelom veku (30 – 40 rokov), nemusia mať ani jeden zubný kaz, ak majú zapečatené všetky stoličky.

Zapečatenie však nie je všeliek na kazy. Nikde nie je zaručené, že kaz na zube nevznikne, a zuby sa musia preto čistiť každý deň.

Zubár alebo hygienička by mali zaliate zuby skontrolovať raz za pol roka, či je všetko tak, ako má byť. Ak sú anatomické ryhy veľmi malé, môže tmel vypadnúť, a treba ho nahradiť novým.

Časom (3-6 rokov) sa postupne zošúcha a treba ho obnoviť. Takže nie je to vec, ktorá sa urobí raz a hotovo. Kontrola je dôležitá. Ale vo všeobecnosti pečatenie napomáha zachovaniu zdravých vlastných zubov.

Pečatenie (krátka animácia)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár