Pečatenie zúbkov

MikSa 7

Zalievanie zúbkov patrí k výkonom pedostomatológie (detskej stomatológie) a preventívnej stomatológie, je teda vhodné najmä u detí ako forma prevencie pred zubným kazom.

Foto: Ingimage.com

Situácia u našich detí

Stomatologička Eva Kovaľová hodnotí súčasný stav zubov našich detí ako katastrofálny:

V krajinách ako Švajčiarsko či Holandsko pripadá na jedno dieťa jeden kaz, u nás je to približne štyri až päť kazov. A v Škandinávii či vo Švajčiarsku je 80 percent šesťročných detí bez zubných kazov. U nás je to naopak. Bez kazu je 20 percent.

Potom ako padol systém školských zubných ambulancií a prehliadok sa situácia u nás zhoršila, nakoľko rodičia sú malo informovaní, že oni sú povinní zobrať dieťa k zubárovi.

Deti by mali začať chodiť na prehliadky v štyroch – piatich rokoch. Včasnou a pravidelnou starostlivosťou totiž môžu detské zuby zostať bez kazov.

Predchádzať kazu u detí pomáha aj takzvané pečatenie hryzacích plôšok zubov, tie nie sú pri prerezaní ešte úplne mineralizované, a preto sú veľmi náchylné na vznik zubného kazu.

Prerezávanie mliečnych a trvalých zúbkov

Čas prerezávania mliečnych zubov

Prvé rezáky (jednotky)

  6. – 8. mesiac veku

Druhé rezáky (dvojky) 

  9. mesiac

Očné zuby (trojky)

  16. – 20. mesiac

Prvé stoličky (štvorky)

  12. – 16. mesiac

Druhé stoličky (päťky)

  20. – 30. mesiac

O mliečne zúbky sa treba starať, lebo majú významnú úlohu pri žuvaní, fonetike a pri vývoji čeľuste a postavení stálych zubov. Mliečne zuby sa z čeľuste prirodzene uvoľňujú, a to najprv rezáky, potom očné zuby, ako aj stoličky.

Obdobie zmiešaného chrupu, teda mliečnych a stálych zubov, v rôznom štádiu vývoja, ktoré začína okolo piateho až šiesteho roku prerezávaním prvej stálej stoličky, ktorá je hneď za dočasnými stoličkami tzv. “šestka”, sa končí vo veku 12 až 13 rokov, je z hľadiska hygieny ústnej dutiny a prevencie pred kazom veľmi dôležité.

Foto: Ingimage.com

Načo sa zuby pečatia

Zadné zuby, resp. ryhy sa pečatia, pretože žuvacie plochy týchto zubov majú členitý, ryhovaný, ba až porézny povrch. A to je nebezpečné miesto na ukladanie zvyškov potravy, čo následne môže viesť k tvorbe zubného kazu.

Ako zalievanie zubov prebieha

Dôležité je deťom hneď na začiatku povedať, že pečatenie zúbkov nebolí. Zub sa vyčistí špeciálnou pastou a ryhy zuba sa správne pripravia.

Potom zubár stoličky zaleje hmotou (skloionomérne cementy, živicové pečatidlá), ktorá sa podobá bielej plombe a vytvrdí ju ultrafialovým svetlom.

Na záver sa povrch zuba zafluoriduje. Zub teda ostáva hladký a bez rýh.

Komu a kedy sa zuby pečatia

Deťom sa môžu pečatiť aj mliečne zuby, hneď potom ako sa prerežú, hlavne ak majú hlboké ryhy. U detí sa však pečatia predovšetkým trvalé zuby, konkrétne sú to prvé štyri moláre – stoličky šestky, ktoré sa u detí objavia približne vo veku šiestich rokov.

Pečatenie plombovaných zubov je možné, ale musí to posúdiť daný stomatológ. Niektorí plombované zuby vôbec nepečatia.

Dospelým sa tiež dajú zuby zapečatiť, vtedy hovoríme o tzv. záchovnej stomatológii. Ale v dospelosti už kazy vznikajú hlavne v medzizubných priestoroch a nie na plôškach.

Ako dlho pečatenie zubov vydrží

Pečatenie vydrží tri až päť rokov, teda kým sa nezhryzie alebo nepoškodí iným spôsobom. Zhryzené pečate sa dajú zapečatiť nanovo. V praxi sa používajú biele alebo priesvitné pečatidlá.

Biele pečatidlá majú tú výhodu, že umožňujú ľahšiu kontrolu stavu zapečatenia rýh. Zároveň kombinácia pečatenia a fluoridácie zubov zosilňuje efekt preventívnej ochrany pred kazom.

Foto: Ingimage.com

Ako vidia pečatenie zubov rôzni stomatológovia

MUDr. M. Nawaf: „Mnohoročné výsledky pečatenia stomatológmi jednoznačne potvrdili, že pečatenie rýh zadných zubov podstatným spôsobom znižuje tvorbu zubného kazu na týchto miestach.Tiež treba podotknúť, že pečatenie je ekonomicky najvýhodnejšia ochrana pred zubným kazom.“

MUDr. E. Kovaľová: „Treba myslieť na to, že prvý trvalý zub, šestka, sa môže začať dieťaťu prerezať už ako päťročnému. Je to už stály zub, takže si treba dať záležať, aby na ňom hneď nevznikol kaz. Keď šestky vyrastú, je možnosť dať ich čo najskôr zapečatiť. Ide o plastický náter, ktorý sa nanesie na žuvaciu plochu stoličiek, vytvorí na nich ochrannú vrstvu brániacu baktériám a ich potrave vniknúť do rýh a jamiek. Pečatidlo je tekuté, stvrdne pomocou špeciálneho svetla a môže byť priesvitné alebo farebné. Nestojí viac ako plomba. Vydrží aj vyše 10 rokov, treba ho však kontrolovať, či na ňom nie sú praskliny. Nekomplikujme život sebe ani deťom a starajme sa hneď o prvý zúbok nášho potomka. Prejaví sa to na jeho zdraví a časom v dobrom aj na našej peňaženke.“

MUDr. A. Schill: „Pečatenie zubov chráni žuvaciu plôšku. Má to význam, odkedy sa zub prereže, až kým sa začne dotýkať protiľahlého. Kým nedosahuje okluznú rovinu, nedochádza k samoočisťovaniu. Keď sa zub používa a dohryzuje sa naň, dochádza k samoočisteniu. Kým sa tak nestane, je náchylný na to, aby na žuvacej plôške vznikali kazy. V dospelosti už kazy nevznikajú na plôškach, ale v medzizubných priestoroch.“

MUDr. A. Briestenská: „Ak majú deti zuby s hlbokými ryhami, pečať bráni vzniku kazov v ryhách. Zuby, ktoré sú obzvlášť náchylné na kazy, však pečatenie neochráni. A už vôbec nenahrádza ústnu hygienu. Aj o pečatené zuby sa treba starať. Boky zubov sa zapečatiť nedajú, preto hrozí, že pri nedostatočnej hygiene sa kaz objaví v medzizubných priestoroch alebo na bočných stenách. Jediná efektívna ochrana pred kazom je jednoznačne hygiena a rodičia sú v tomto smere pre deti príkladom.“

MUDr. Irena Lacková: „Pečatenie sa robí u detí najneskôr do pol roka po prerezaní zubov. Pokiaľ stoličky majú jamky a ryhy a deti si ich nevedia dobre vyčistiť, resp. oproti stojace zuby nie sú celkom prerezané, tieto jamky a ryhy sa vyčistia, zahladia. V týchto miestach nenastáva skorý kaz zubu, napriek tomu však treba ich umývať, lebo bočné plochy zubov sa nedajú zapečatiť. Keď sa nepokazia zhora, pokazia sa na bočných plochách.“

Foto: Ingimage.com

Koľko stojí pečatenie zúbkov

Cena zapečatenia jedného zuba sa pohybuje v pomerne veľkom rozpätí od 5 € /zub. Je to nadštandardná procedúra, takže poisťovňa ju neprepláca. Naproti tomu fluoridáciu zubov u detí (dvakrát do roka sa deťom potrú zuby tekutým fluoridom) poisťovňa plne hradí.

Pečatenie fisúr – rýh vykonáva väčšina zubných ambulancií. Zuby môže pečatiť zubný lekár alebo dentálny hygienik (starajú sa najmä o prevenciu a informovanie klientov v oblasti stomatológie.  (Viac o náplni práce dentálneho hygienika tu.)

Podľa všetkého je pečatenie zúbkov u detí dobrou investíciou do prevencie pred zubným kazom. Počula som o škôlkach, kde dali rodičia deťom hromadne zapečatiť zúbky.

Keď však pozorujem naše deti, ako si za päť sekúnd umyjú zuby a pritom si dvakrát „naložia“ pastu, napadá ma len jedno: „Škoda, že sa nedajú zapečatiť všetky a celé zuby, aby sme sa kazov a strachu zo zubárov zbavili raz a navždy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Fluor vytvára vždy a rýchle nejaké fluoridy – je veľmi toxický v akejkoľvek zlúčenine a ľudia strácajú zdravý rozum jeho absorbovaním akýmkolvek sposobom. Prejavom neinformovanosti, dezimformovanosti a straty rozumu ho davajú v roznych podobach svojim detom.

    Nepečatit, nefloridovat, … !!!

  2. Je to dalšia vec, ako vytiahnuť z ludí ich tazko zarobene peniaze.

    Keby deti mali kvalitnu potravu, nejedli sladkosti, nemali by problem zo zubami.

    Fluor je nebezpečná a jedovatá látka, vedlajši produkt vyroby hlinika, nemali to kam davať, tak to davaju ludom do zubnych pást a do vody, je to podvod.

    1. Je to nepravda. Fluor nie je vedlajsi produkt pri vyrobe hlinika.
      Ked uz tak HF fo je fluorovodik a aj to v malom mnozstve.
       
      Elementarny fluor je jedovaty to je pravda, ten sa samozrejme na zuby a do ust nedava, je to plyn pri 20 °C
       
      je to len slangovy vyraz fluoridovanej (zdraviu neskodnej) anorganickej zluceninny napr. Natrium Fluoratum. NaF.
       
      VYmen si F za Cl (Chlor) a je to presne to co mas doma v solnicke.
       
      F, Cl, Br, I , At su prvky z jednej skupiny takze maju podobne chem. vlastnosti.

  3. Ahojte tetušky, môžem sa spýtať, kde ste boli pečatiť tie zúbky? Potrebujem nájsť nejakú dobrú detskú zubnú lekárku pre moje princezničky, niekde v okolí Humenného. ďakujem.

  4. Aj naša 7-ročná dcérka má už zapečatené stoličky, stálo to cca 180, -Sk a sme spokojní. Keď prídeme na preventívku, vždy nám povrch trochu opravia.

     

    Na zuby si dávame pozor a vyplatí sa to. A koľko bolesti si človek ušetrí. zwinker

  5. Aj ja som dala dievcatam zapecatit zubky. Jedna mala uz vsetky 4 stolicky von, a druha mala vonku zatial len 3 stolicky. Netrvalo to dlho, a nebolo to bolestive. To bola prva zubna prehliadka a zaroven aj prvy zasah u mojich dievcat. Maju zatial so zubarmi len dobru skusenost. Ked to mali robene mali prave 7 rokov. Doteraz sme sa kazov vyhli a dufam ze nam to vydrzi. Jeden zubok nas vysiel na 150,- Sk.

    Stalo to zato.

Pridaj komentár