Mumps

Mária Kopčíková 2

Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy (preto sa tomuto ochoreniu hovorí aj príušnice). Sú to žľazy, ktoré produkujú sliny  v ústach a nachádzajú sa smerom k zadnej strane tváre, v oblasti medzi uchom a čeľusťou.  Ak dieťa ochorie na mumps, obvykle sa zväčšia a bolia.

Mumps je choroba, ktorú ľudstvo pozná mnoho storočí. Kým bola objavená vakcína proti mumpsu, bolo v USA každoročne viac než 200.000 prípadov, po začatí očkovania toto číslo kleslo na menej než 1000. Mumps sa objavuje u detí vo veku 5 – 14 rokov, veľmi zriedka sa objaví u dieťaťa mladšieho než rok.

Na mumps ochorieme zvyčajne len raz, nakoľko počas tejto jednej epizódy si anše telo vytvorí dostatok ochranných látok na celý život.

shutterstock

Príznaky ochorenia

Mumps často začína vysokou horúčkou – okolo 39 °C, môžu sa objaviť bolesti hlavy a strata chuti do jedla. Typický príznak  je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami. Opuch trvá obvykle 1 až 3 dni. Bolesť sa zvýrazňuje pri prehĺtaní. Opuch sa môže objaviť aj jednostranne a na druhej strane sa opuch objaví po ďalších 1 – 3 dňoch. Popritom je charakteristický zápal sliznice ústnej dutiny.

V zriedkavých prípadoch mumps postihne iné skupiny slinných žliaz. Ak sa to stane, môže byť opuch viditeľný pod jazykom alebo čeľusťou.

Ochorenie trvá bez komplikácií 5-8 dní.

Komplikácie

Mumps môže spôsobiť zápal a opuch mozgu a ďalších orgánov, aj keď to nie je príliš časté. Encefalitída (zápal mozgu) a meningitída (zápal mozgových blán a miechy) sú zriedkavé komplikácie mumpsu. Príznaky sa objavujú v prvom týždni po tom, ako príušné žľazy začnú zväčšovať svoj objem a môžu zahŕňať: vysokú horúčku, stuhnutosť krku, bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie, ospalosť, kŕče a ďalšie príznaky mozgového postihnutia.

Mumps u dospievajúcich chlapcov môže viesť k zápalu semenníkov. Obvykle je jeden semenník opuchnutý a bolestivý a tento stav je sprevádzaný vysokou horúčkou, zimnicou, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, vracaním a bolesťami brucha.

Ako sa vírus mumpsu prenáša

Vírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou z úst a nosa nakazenej osoby, teda kýchaním, kašľaním, pri smiechu, použitím toho istého riadu, príborom alebo bezprostredným kontaktom, ako napr. bozkávaním.

Ľudia, ktorí sú nosičmi vírusu, sú najviac nákazliví 2 dni pre prejavením sa príznakov a do 6 dní po príznakoch. Inkubačná doba sa uvádza 17 – 25 dní od infikácie.

Diagnostika a liečba

Ochorenie lekár diagnostikuje na základe typických klinických príznakov a môže byť podporené sérologickým vyšetrením.  

Vzhľadom k tomu, mumps je spôsobený vírusom, nie je možné liečiť antibiotikami. Dieťa by malo ostať doma minimálne týždeň po opuchnutí žliaz a dospelí by mali sledovať jeho teplotu a celkový stav. Pri vysokej teplote je možné použiť antipyretiká, ktoré zároveň môžu pomôcť zmierniť bolesť v opuchnutých príušných žľazách. Pri teplote treba dieťaťu dať dostatok tekutín.

Opuch môžete zmierňovať chladivým obkladom. Dieťaťu treba podávať ľahkú, kašovitú stravu, ktorá nevyžaduje žuvanie. Tiež sa vyhnite kyslým jedlám a nápojom (džúsom), pretože pri ich trávení musia slinné žľazy viacej pracovať.

Dôležitá je aj ústna hygiena – čistenie zubov a kloktanie dezinfekčnými prípravkami. Dieťa s mumpsom nemusí nutne zostať v posteli, ale môže sa doma pokojne hrať. O tom, kedy sa dieťa bude môcť vrátiť do kolektívu, musí rozhodnúť lekár.

Spracované s použitím: kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň ,diagnostikovali mi mumps ,bol som aj hospitalizovaný no hneď na druhý deň my nič v podstate nebol akurát má ešte trochu bolelo keď som jedol ,za cely čas ochorenia som nemal horúčku ani nič podobne ,som už doma cítim sa dobre ako pred tým nič mi nieje v podstate inkubačnú dobu mi dali 2tyzdne má význam sedieť doma keď mi od začiatku nič nieje.? V podstate bolo mi 2dni trvalo to že mal som len opuch a cítil som miernu bolesť pri jedení toto všetko aj opuch prešlo po 3 dňoch od vypuknutia preto sa chcem spytat či už môžem normálne ďalej fungovať keď mi nič nieje ďakujem pekne .

  2. Tak ja som s tymto “beznym detskym ochorenim” skoncila na infekcnom oddeleni pred cca 22 rokmi. dodnes si pamatam tu neuveritelnu bolest Cry a nenavidim octanovu mast…

Pridaj komentár