Zápal očných spojiviek u detí

Klára Grafová 0

Začervenané, svrbiace oči, z nich vytekajúci hnis sú jasným príznakom konjunktivitídy – alebo zápalu očných spojiviek. U detí sa ľahko šíri nedostatočnou hygienou rúk. Má bakteriálny, vírusový, či alergický pôvod.

Ako sa prejavuje zápal očných spojiviek – konjunktivitída

Symptómy konjunktivitídy u detí môžu byť nasledovné: 

  • sčervenanie sliznice oka,
  • opuch očných viečok,
  • popraskanie drobných ciev v oku,
  • slzenie, niekedy s prímesou hnisu,
  • „zlepenie“ očných viečok, najmä po spánku.

U niektorých detí je zápal očných spojiviek sprevádzaný príznakmi typickými pre iné infekčné ochorenia, napr. bolesť v hrdle, zväčšenie krčných lymfatických uzlín, zvýšená teplota. Dieťa môže byť menej pohyblivé, „akčné“ a nemá ochotu ísť na svetlo, pretože mu to spôsobuje bolesť očí.

Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.

Príčiny zápalu očných spojiviek

Príčin môže byť viacero, nemusí sa jednať len o bakteriálnu, či vírusovú infekciu. V tomto prípade bývajú častým zdrojom nákazy bazény, kúpaliská, jazerá. 

Mohlo by vás zaujímať: Môžu deti nosiť kontaktné šošovky?

Príčinou môže byť aj alergická reakcia na prach, peľ kvetov, srsť domácich miláčikov, ale aj alergia na niektoré lieky, či chemikálie napr. z prášku na riad. Pri alergickej reakcii je jednoduchá pomoc – musíme odstrániť alergén. Ak ho sami neviete identifikovať, mali by ste dieťa vziať k lekárovi. Na úľavu od prejavov ochorenia dobre zaberú antihistaminiká.

Konjunktivitída môže byť aj dôsledkom nedostatočnej hygieny rúk, najmä počas veľmi teplých dní, keď sú ideálne podmienky na množenie rôznych patogénov. Tým najčastejším býva stafylokok, ktorý sa dostane na sliznicu očí rukami, ktorými si dieťa trie očká, spolu s prachom ulice.

Špecifický je zápal očných spojiviek u novorodencov, ktorí sa môžu nakaziť chlamýdiami alebo tzv. gonokokmi počas prechodu pôrodnými cestami. Prvé prejavy konjunktivitídy možno pozorovať už na tretí deň po narodení.

Diagnostika a liečba konjunktivitídy

Pri prvom výskyte zmienených prejavov je vhodné konzultovať s pediatrom, ktorý nastaví liečbu. Niekedy je potrebné aj bakteriologické vyšetrenie a liečba sa stanovuje až po získaní výsledkov.

Liečba je závislá od príčiny. V prípade vírusovej infekcie sa v podstate žiadne liečivá neindikujú. Ak sa jedná o bakteriálnu infekciu, obvykle sú nápomocné očné kvapky opakovane počas dňa a očná masť na noc.

Prevencia zápalu očných spojiviek

V prípade, že príčinou zápalu očí je vírusová infekcia, treba vedieť, že táto sa šíri veľmi rýchlo a choré dieťa by teda malo mať obmedzený kontakt s inými deťmi. Nemalo by chodiť do kolektívu – škôlky, školy, na ihrisko.

Najlepšou prevenciou bakteriálnej infekcie očí je časté umývanie rúk. Pri nádche a prechladnutí je dôležité upozorniť deti, aby sa nedotýkali očí. Nemali by tiež používať cudzie uteráky, vreckovky. Väčšie slečny treba upozorniť na to, aby si s nikým nevymieňali očné špirály či tiene. 

Aj v lete sa môže objaviť: zápal pľúc.

V lete, či v zime treba pri zápale používať okuliare a v lete, keď je suchý vzduch, aj umelé slzy. V bazénoch treba naučiť deti používať plavecké okuliare.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár