Detské chorobyHlava

Môžu deti nosiť kontaktné šošovky?

 Mária Kopčíková   07.09.2020   1

Už takmer tri desaťročia potrebujem nejaké dioptrie, aby som dobre videla. Spočiatku som samozrejme vyfasovala okuliare, o kontaktných šošovkách sme v časoch môjho detstva nechyrovali.

Postupom času, už ako dospelej, mi okuliare začali dosť vadiť a začala som používať kontaktné šošovky, ktoré mne osobne vyhovujú viacej ako okuliare.

Zdroj: istock.com

 

U dospelých ľudí je to jasné, zvolí si každý podľa svojej vôle. No ako sú na tom deti? Môžu vôbec používať šošovky? Riadi sa ich používanie v detskom veku nejakými podmienkami?

Kontaktné šošovky môže nosiť každý

Teda takmer každý. Deťom a starším ľuďom treba venovať zvýšenú starostlivosť. Teda aj deti môžu nosiť kontaktné šošovky. Odborníci hovoria, že u malých detí sa k aplikácii kontaktných šošoviek pristupuje najmä z dôvodov komplikovaných očných chýb, napr. u detskej afakie (vrodená choroba - chýbajúca očná šošovka) alebo pri liečbe tupozrakosti (amblyopia).

Čo je pri rozhodovaní o nosení, či nenosení kontaktných šošoviek dôležité, je nielen vek dieťaťa, ale aj jeho schopnosť porozumieť významu hygieny a rizikám nedostatočnej starostlivosti o šošovky. Zo skúseností aplikačných centier vyplýva, že už deti od 8 rokov sú schopné nosiť kontaktné šošovky a starať sa o ne samostatne.

Význam šošoviek pre dieťa

Okrem samotnej korekcie zraku sa pridružuje tiež význam psychologický. Veľa rodičov začína zvažovať šošovky pre dieťa v čase zaškolenia, kedy okrem toho, aby dieťa zvládlo náročné vyučovanie, snaží sa častokrát zaradiť do nového kolektívu rovesníkov. Chce sa s nimi hrať, blázniť, behať. V týchto aktivitách ho okuliare môžu obmedzovať.

Motivácia detí na nosenie kontaktných šošoviek je rôzna. U chalanov prevažujú výhody nosenia kontaktných šošoviek pri športoch, malé slečny sú motivované skôr vzhľadom. Veľa odborníkov sa zhoduje na tom, že použitie kontaktných šošoviek môže napomôcť dieťaťu zdvihnúť jeho sebavedomie. Ideálny vek k prvému nasadeniu šošoviek neexistuje.

Sú pre deti určené špeciálne kontaktné šošovky?

Nie, nie sú. Predajcovia však vnímajú dva trendy, čo sa týka výberu šošoviek pre deti. Uprednostňované sú jednodenné kontaktné šošovky a potom silikón-hydrogélové, ktoré sú výhodné z hľadiska priepustnosti kyslíka kontaktnou šošovkou k rohovke oka.

Väčšina detí chce nosiť kontaktné šošovky len občas, napríklad pri športe. Dobrým variantom preto pre ne sú jednodenné šošovky. V prípade, že by dieťa či teenager chcel nosiť šošovky dlhodobo, viac než 12 hodín vkuse, vhodnejšie sú spomenuté silikón hydrogélové šošovky.

Foto: firsteyecarehurst.com

Kam sa obrátiť, keď zvažujete šošovky pre dieťa

Aplikovať šošovky a vyšetrovať detské oči môže len detský očný lekár. Dôležité je, aby dieťa absolvovalo pravidelné kontroly. Vyhľadajte preto očného lekára vo vašom okolí a spýtajte sa na najbližšie centrum, kde aplikujú kontaktné šošovky.

Ak dieťa začne nosiť šošovky, musí sa naučiť s nimi zaobchádzať a venovať im dostatočnú pozornosť. Aj keď sa o nasadzovanie a udržiavanie šošoviek malým školákom starajú prevažne rodičia, dieťa by malo byť účastné a postupne prevziať starostlivosť do svojich rúk.

S týmto procesom je možné začať už v predškolskom veku.

Kontaktológ (človek, ktorý sa zaoberá aplikáciou kontaktných šošoviek) vysvetlí rodičovi, ako aj dieťaťu ako sa o šošovky starať, ako ich nasadzovať či vyberať. Ale ďalej doma musia tento proces dosledovať rodičia, pretože prevažná väčšina problémov, ktoré pri nosení šošoviek nastávajú, sa týka nesprávnej manipulácie s nimi.

Na čo dať pozor pri nosení šošoviek u detí

Napriek tomu, že sa šošovky dobre nosia, treba byť opatrní v istých situáciách:

  • Pocit unavených očí – kedy nastáva, ako sa prejavuje (začervenanie, slzenie).
  • Koľko hodín je pre dieťa v pohode – ako dlho po nasadení šošoviek je dieťa v pohode a kedy začína mať problém.
  • Nesťažuje sa dieťa na problém v škole – dovidieť na tabuľu, rozmazané videnie ....

Spracované s použitím: allaboutvision.com, kontaktne-sosovky.sk, sosovky-kontaktne.sk, yagereyeinstitute.com


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Aneta napísané 01.02.2019 07:49

Tak náš syn ich začal nosiť asi keď mal 10 rokov. U nás v rodine nikto nemá so šošovkami skúsenosť nakoľko okuliare mám len ja ale k šošovkám som sa neodvážila. Pani bola milá keď sme ich v Grandopticale kupovali a aj synovy povedala ako si ich nasadiť kedže ja by som mu asi neporadila. Celkom si na ne zvykol rýchlo a nosí ich častejšie ako okuliare.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Aneta napísané 01.02.2019 07:49

Tak náš syn ich začal nosiť asi keď mal 10 rokov. U nás v rodine nikto nemá so šošovkami skúsenosť nakoľko okuliare mám len ja ale k šošovkám som sa neodvážila. Pani bola milá keď sme ich v Grandopticale kupovali a aj synovy povedala ako si ich nasadiť kedže ja by som mu asi neporadila. Celkom si na ne zvykol rýchlo a nosí ich častejšie ako okuliare.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised