Poruchy vnímania farieb
V prípadoch porušeného farbocitu rozlišujeme či sa jedná o poruchu vrodenú alebo získanú. Poruchy farebného videnia delíme podľa toho, ktorá z troch farieb (červená, modrá, zelená) sa vníma chybne alebo nevníma vôbec.
Chybné vnímanie farieb sa často zamieňa s farbosleposťou. U človeka, ktorý chybne vníma farby, fungujú všetky receptory farieb, u farboslepého nefunguje žiadny. Až 95 percent ľudí s poruchou farbocitu si farby mýli. Polovica problémov prináleží poruche vnímania zelenej farby, štvrtina postihnutých má problém s rozoznávaním červenej. Menej časté je nesprávne rozlišovania modrej,
Monochromázia: porucha, pri ktorej človek nerozlišuje žiadnu farbu – úplná farbosleposť. Väčšinou sa jedná o poruchu čapíkov, ktoré nemusia byť v sietnici prítomné. Tento typ poruchy farbocitu je veľmi vzácny a je spojený s ďalšími poruchami zraku.
Dichromázia: najčastejšia vrodená porucha farebného videnia. Dichromat má len dva z troch funkčných typov čapíkov a preto nie je jedna z troch základných farieb rozlišovaná. Z informácií z dvoch správne fungujúcich typov čapíkov dichromati vytvárajú alebo lepšie povedané sa pokúšajú vytvárať všetky farby. Niektoré farby však vidia len ako odtiene hnedej farby a iné dokážu rozlíšiť správne a bez problémov. Dichromati sa vo farbách neorientujú podľa tónov farieb, ale podľa jasu jednotlivých farebných odtieňov. Ľudí trpiacich dichromáziou rozdeľujeme podľa toho, ktorá z troch základných farieb je postihnutá. Človek, nevidiaci červenú je protanop, nevidiaci zelenú je deuteranop a tritanop nevidí modrú farbu.
Anomálna trichomázia: dochádza k zníženiu vnímania jednej zo základných farieb. V sietnici oka sa nachádzajú všetky tri typy čapíkov, ale jeden z nich zaostáva, a tak je vytvorený farebný vnem v inom pomere, než ako je to v prípade u normálneho trichromata.
Určite je možné dať sa vyšetriť na farbosleposť – otestovať svoj farbocit na očnej klinike Xcelens. Manželovi tam navrhli aj korekciu použitím špeciálnych okuliarov a na naše prekvapenie zaberajú krásne. Takže v Bratislave na Hradskej v očnom centre excelens to ide
Poprosim o bližšie info,kde sa to da vyšetriť a korigovať v SNV.Dakujem.
Vyšetrenie sme absolvovali v Spišskej Novej Vsi v jednej súkromnej očnej optike,kde pracujú veľmi milí ľudia.Pri vyšetrení sme boli celá rodina a trvalo asi 2 hodiny.Najskôr zisťovali stupeň poruchy farbocitu a potom dali synovi testovacie okuliare pre jeho konkrétnu poruchu a testy zamerané na farby opakoval.Bolo to ako keby mu dali dioptrie a skúšal čítať.S okuliarmi na mieste už rozoznával oveľa vačšie spektrum farieb.Na jeho okuliare sme čakali asi 1 mesiac.Podľa vyjadrení pracovníkov v očnej optike aj podľa reprodukovaných skúseností od syna si na okuliare treba zvyknúť to je farby budú viac rozoznateľné pri dlhšom nosení.
Budeme radi, ked date vediet, kde ste vysetrenie absolvovali. Na webe je to sice najditelne, len som si nei ista, co to vsade, kde to proklamuju, robia naozaj zodpovedne a vstriecne k rodicom deti 🙂 kiez by ano. Vdaka.
My sme sa stretli s poruchou farbocitu u syna asi pred 10 mesiacmi.V tom čase bol druhák na ZŠ.Cez internet sme si o nej prečítali pomerne dosť aj o možnosti korekčných šošoviek.Poruchu sme šli konzultovať s jednou pani doktorkou.Mysleli sme si naivne,že nám určí stupeň poruchy to je ktoré z troch druhov čapíkov sú menej funkčné alebo nefunkčné.Synovi ukázala tri obrázky skonštatovala,že má poruchu v červeno-zelenej dala papier do školy aby na to prihliadali a bol koniec.O možnosti korekcie počula prvý krát od nás.
Ako každý nespokojný rodič,keď ide o vlastné dieťa sme sa objednali u druhej doktorky.Druhá mladá doktorka dieťa ani nevyšetrila ale z pozície doktorky ma začala zosmiešňovať prečo chcem dať synovi urobiť okuliare či chcem aby sa mu všetci v škole smiali.Citujem:”aj tak tým nič nevyriešite je to neliečiteľné”.Hovorila to rovno pred synom a dcérou.Syn vôbec nechápal prečo doktorka takto rozpráva on tie okuliare sam chcel.Tešil sa že bude vidieť viac farieb. Ja som si urobila po svojom.Ako a kde prebiehalo vyšetrenie možno nabudúce.Syn nosí okuliare asi od januára.V triede ho prijali super ,starší žiaci divne pozerali asi týždeň.Synovi sme hovorili,že robí novú módu na škole.Po 5 mesiacoch ma syn prosil,či môže nosiť okuliare celý deň a nie len na vyučovaní.Vidí oveľa viac farieb napríklad na chodník pri dome pred dvoma týždňami povedal”mamka tu je aj červená aj sivá aj ružová,ja som si myslel,že je jednofarebný”A to po ňom chodí denno denne dva roky.Syn sa už teší na jeseň,pretože mu všetci vravíme aká je krásne farebná.Ešte jeden postreh vidí viac detailov,kontrolky na elektronike červená zelená rozozná a testy farebné bodky z 30 /28 správne,predtým 30/4-5 správne.