Oko a zrak

MUDr. Zuzana Pitoňáková 6

Zrak je najbohatší a najkomplikovanejší zo všetkých našich zmyslov – prináša až tri štvrtiny vnemov z vonkajšieho sveta. Oko pripomína filmovú kameru – vpredu je systém šošoviek, ktoré hromažďujú a sústreďujú svetelné lúče, dúhovka pôsobí ako clona a napokon sietnica plní funkciu filmu, na ktorý sa obrazy premietajú a zachycujú.

Šošovky očí majú dokonca aj svoje kryty – očné viečka. Lenže na rozdiel od filmu môžeme sietnicu využívať stále znova a znova a zachytávať na nej po celý život každú sekundu aspoň desať rôznych obrazov.

Zdroj: ingimage.com

Strážené ako oko v hlave

Pozrite koľkými spôsobmi je oko v našej hlave chránené bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali:

  1. Kvôli bezpečnosti sú oči čiastočne zanorené do kostných jamiek v lebke. Očnicové jamky sú vystlané tukovou vrstvou, ktorá tlmí otrasy a vytvára výrazne zvlhčený povrch, v ktorom sa očná guľa ľahko obracia.
  2. Obranné reflexy. Prudké pohyby v blízkosti očí, náhle hlasné zvuky, záblesky intenzívneho svetla, čiastočky prachu – to všetko má za následok okamžité a automatické prudké zatvorenie očných viečok, čím vzniká pre samotné oko vodotesný aj vzduchotesný kryt.
  3. Slzy. Akékoľvek podráždenie, cudzie teleso v oku, bolesť, veľký smútok alebo iná silná emócia vyvolá zvýšenú produkciu sĺz. Slzy sú produkované slznými žľazami nad okom a sú roznášané po povrchu oka žmurkajúcimi viečkami. V slzách je navyše aj špeciálna látka (lyzozým) s miernymi protibakteriálnymi účinkami.
  4.  

    Anatómia oka zrozumiteľne (aspoň dúfam)

    Vonkajšia vrstva očnej gule je biela, tzv. bielko (skléra). V prednej časti oka je však v sklére vypuklina, ktorou dovnútra očnej gule preniká svetlo. Touto vypuklinou je rohovka (cornea), ktorá sústreďuje dopadajúce svetelné lúče a usmerňuje ich do centra oka. Očná rohovka má veľmi presné zakrivenie.

    Zvonka sa skléra zdá byť nepriesvitná, biela a matná, na jej vnútornom povrchu sa však rozprestiera veľké množstvo krvných ciev, tzv. cievovka. Tou do oka prúdia takmer všetky potrebné živiny. Cievovka obsahuje aj vrstvu tmavého pigmentu – melanínu, ktorý absorbuje nadbytočné svetlo dopadajúce do vnútra oka. Rohovka je živým tkanivom, takže k svojmu životu a na dobré fungovanie potrebuje trvalý prísun kyslíka a živín. Ostatným telesným aktivitám sa oboje dostáva prostredníctvom krvi. Lenže v rohovke by prítomnosť krvných ciev bránila vo videní, a tak si rohovka väščinu kyslíka získava sama z okolitého vzduchu a živiny k nej prichádzajú z komorového moku, priesvitnej tekutiny vypĺňajúcej priestor za ňou.

    Bezprostredne za rohovkou sa nachádza dúhovka (iris) – sfarbená svalová clona, obklopujúca čiernu centrálnu zrenicu (pupilu). Dúhovka sa môže sťahovať či rozťahovať, čím zužuje alebo rozširuje zrenicu (od 1 mm vo veľkom svetle po 8 mm v šere až tme). Určuje tak množstvo svetla vstupujúceho dovnútra oka. Celá táto aktivita prebieha úplne automaticky a môže ju vyvolať nielen intenzita dopadajúceho svetla, ale aj silné emócie či niektoré lieky.

    Zrenica, vyzerá byť vždy čierna, pretože je to vlastne otvor vedúci dovnútra oka. Ďalšou dôležitou štruktúrou oka je šošovka. Tá umožňuje oku zaostriť na želaný objekt a to tým, že sa dokáže oploštiť a vyklenúť, a tak meniť pružne svoje zakrivenie. Tento proces sa nazýva akomodácia. Najbližšie miesto v priestore, na ktoré dokáže šošovka svojim vyklenutím zaostriť je asi 15 cm, vekom stráca šošovka svoju pružnosť, a preto sa táto vzdialenosť zväčšuje.

    Svetelný lúč napokon predsa len dopadne na sietnicu, miesto, kde sa svetelná energia mení na elektrické nervové impulzy. Sietnica je bohato prekrvená a má niekoľko vrstiev nervových buniek. Najdôležitejšie z nich sú tyčinky a čapíky.

    Ako to, že vidíme

    Lúč prechádza z vonkajšieho prostredia cez viacero optických systémov: cez rohovku, prednú očnú komoru (nachádza sa pred dúhovkou), zadnú očnú komoru (za dúhovkou), šošovku, sklovec, až dopadne na najkomplikovanejšiu štruktúru oka – na sietnicu (retinu). Zmyslový orgán zraku tvoria bunky na sietnici (tyčinky a čapíky) vybavené špeciálnymi schopnosťami.

    Vďaka nim sa svetelná energia mení na elektrické nervové impulzy, ktoré sú ďalej vedené zrakovým nervom a následnými nervovými dráhami do zrakového centra mozgu, kde dochádza k uvedomeniu si zrakového vnemu (aha, tohto človeka som už videl – to je predsa mama…, fuj, toto zelené mi minule nechutilo…).

    Zdroj: ingimage.com

    Niekoľko faktov o očiach

  • Tyčinky – špeciálne bunky sietnice, vysoko citlivé na svetlo (umožňujú vidieť za šera a za tmy), nedokážu však vytvoriť jasný a zreteľný obraz.
  • Čapíky – tiež špeciálne bunky sietnice, dokážu rozlišovať jemné detaily. Vytvárajú ostrý a jasný obraz, k svojej práci však potrebujú dostatočné svetlo.
  • Žltá škvrna – miesto najostrejšieho videnia na sietnici – je doslova prepchaná čapíkmi.
  • Slepá škvrna – miesto na sietnici, kde zrakový nerv vystupuje s oka do mozgu, tu sa nenachádzajú ani tyčinky, ani čapíky, preto lúče dopadajúce do tejto časti sietnice sú pre človeka neviditeľné.
  • O pohyby oka sa stará šesť svalov, ktoré ho bezpečne udržujú na správnom mieste.
  • Akej farby máme oči určuje len rôzne množstvo jediného pigmentu – melanínu v dúhovke. V modrých a zelených očiach je malé množstvo melanínu, v očiach ostatných farieb je ho viac.
  • Každý dvadsiaty človek je farboslepý. V najčastejšej podobe je to neschopmosť vnímať červenú a zelenú farbu v dôsledku absencie čapíkov, určených práve pre tieto farby na sietnici oka.

Zaujíma vás porucha farbocitu – farbosleposť? Čítajte viacej tu.

  • Nezabudnite, stará pravda Malého princa platí: to hlavné je očiam neviditeľné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. dobrý den. prosím Vás o názor mám 20mes syna,ktorý si často šúcha s rukami očká a nie je pritom unavený,lebo si ich brhlí aj ked vstane a je vyspinkaný,može to znamenat dáky problém s očkami?vidí dobre a iné príznaky nemáme.dakujem Vám.

  2. dobry den nas syn ma osem rokov je po dvoch operaciach.robili mu cryopexiu spojovky.zaroven je vyrazne svetloplachy.momentalne mu zistili defekt 2krat2mm na rohovke.je vobec neaka sanca ze tie problemy vobec niekedy prestanu.dakujem

    1. Dobry den, chapem vase obavy, je vsak tazke radit zodpovedne cez internet. Obratte sa preto , prosim, radsej na svojho (alebo aj iného) oftalmologa (viac hlav viac rozumu).

  3. Dobry den prajem,

     

    rada by som sa s Vami poradila ohladom “zlozvyku” u mojho 4,5 rocneho syna. Od augusta 2008 si taha viecko na ociach, az pocut ako sa viecko odlepi od bielka. Nestazuje si na bolest, ani ze by ho nieco svrbelo, ale nevieme ho od toho oducit. Snazim sa mu odviest pozornost zamestnanim ruk, ale niekedy zacne zmurkat a opat si viecko potiahne. Boli sme aj na ocnom vysetreni, Dr. mu nerozkvapkala oci, lebo dobre nespolupracoval a co sa tyka vysetrenia s pismenom – dopadlo vraj 50/50%, t.j. male pismenka uz neotacal spravne. Skusame to po dobrom i po zlom, pribehmi alebo aj nevsimanim, ale o par dni ma opat na boku oci cerveny flak, pretoze si kozu potahuje dalej. Bojim sa, aby si tam nezaniesol nejaku infekciu, ale neviem ako dalej.

    Prosim, poradte, je vhodne ist este inemu ocnemu lekarovi na vysetrenie alebo radsej na radu k psychologovi….?

    Dakujem pekne za radu.

    S pozdravom

    Elise

    1. Dobry den, odporucam vam obratiť sa vasou otazkou na nasu PORADNU PEDIATRA (Rodinka.sk/Zdrave dieta) na MUDr. Mraza. Je velmi sikovny…
      S pozdravom, Zuzana Pitonakova(redakcia)

  4. Dobry den,

    Moja dcerka ma 2a pol roka. pred tromi tyzdnami zacala ´zmurkat ockami”, myslim tym to ze hocikedy zacne tak zrychlene zmurkat asi 5krat za sebou akoby jej prave nieco spadlo do ocka. Stava sa to hocikedy pocas dna,nema to suvis s tym ze je unavena, alebo pri pozerani TV, proste hocikedy, asi 4krat denne.Boli sme dnes na vysetreni, ocna lekarka povedala ze to bude asi na slabe okuliarky,ale zatial nam dala kvapkyKROMOLYN SODNY 2%. o dva tyzdne mame ist na kontrolu.Moja otazka znie: su tie kvapky bezpecne pre 2apol rocnu?na nich sa pise ze podavat od 4 rokov. Proste by som rada vedela nazor druheho odbornika na tento problem. Pocula som uz aj taky nazor ze detske ocko sa do 3 rokov vyvija a preto ho treba nechat tak . ak je problem po 3 rokoch , potom to treba riesit. skor to netreba riesit. tak neviem. dakujem za vas nazor.pekny den.

Pridaj komentár