Učíme dieťa s poruchou sluchu – zábava v kuchyni

Mgr. Silvia Hovorková 0

Malé deti veľmi radi „pomáhajú“ v kuchyni a preto je to dobré využiť. Ak si varenie a pečenie trošku naplánujete, môžete to byť pre vášho predškoláka zábavný zážitok spojený s hravým rozvojom reči.

Na čo je dobré cvičenie v kuchyni

Deti, ktoré sa učia počúvať rôzne zvuky, majú zvyčajne veľmi radi zvuk mixéra počas toho ako robíte mliečny kokteil alebo mixujete potraviny. Zapnite teda mixér a rozprávajte dieťaťu o tom, čo počujete. Potom ho vypnite a spýtajte sa „Je ticho… kde je zvuk?“. Takto vznikne malá hra spojená s premýšľaním, keď vaše drobča opakovane zapne a vypne gombík mixéra a započúva sa do zvuku. Nakloňte sa blízko k načúvaciemu prístroju, keď mu budete opakovať „zapnuté“, „vypnuté“, pretože váš hlas je rovnako dôležitý ako zvuk mixéra.

Ak sa vaše dieťa učí vokalizovať, pečenie je výborná príležitosť na vokálnu hru. Počas prípravy môžete vokalizovať „Ooooooch“, keď sypete múku, „Mmmm!“, keď vám niečo zachutí, alebo „Aaaach jaj“, keď sa niečo rozleje. Povzbuďte svoje dieťa, aby po vás jednotlivé zvuky opakovalo. Vokálna hra je zábavná a skvelá príležitosť ako používať hlas čo najviac ako sa dá.

Počas varenia a pečenia sa dieťa môže veľa naučiť. Keď si nakreslíte obrázkový postup z krokov, ktoré budete musieť urobiť, aby ste upiekli dobrotu, umožní vám to s dieťaťom hovoriť o  vážení surovín, miskách aj lyžičkách. Na prvom obrázku napríklad môže byť miska a dve vajíčka.

Pozná už vaše dieťa pojem „dva“? Ak nie, tak varenie a pečenie vám poskytne skvelú príležitosť precvičiť si základné počty. Čísla budete potrebovať napríklad pri tom, keď budete počítať správny počet vajíčok, pohárov múky a lyžičiek masla, alebo sledovať ako dlho sa koláč pečie…. a nezabudnite spočítať koláčiky, keď ich budete prekladať z plechu na tanier :- ) Tak a už máte precvičené predmatematické zručnosti.

„Mixuj, miešaj, nalej, utri alebo nasyp“

to všetko sú slová, ktoré sa priamo spájajú s aktivitou – skvelá príležitosť ako precvičovať slovesá. Misky, múka, koláčik, vajíčka, lyžička, voda a mlieko – všetko slová z bežného života. Nehovoriac o všetkých tých farbách a chutiach o ktorých môžete hovoriť počas pečenia.

Otázky sú skvelým spôsobom ako udržať konverzáciu. Dieťa bude nielen prinútene uvažovať aká je ďalšia surovina, koľko vecí ešte potrebujete, alebo aj akej chuti to je a či mu to vôbec chutí.

Čas, ktorý strávite v kuchyni je takisto dôležitý na precvičenie pragmatických zručností. Pragmatika je správne používanie jazyka (hovoreného aj nehovoreného) počas rôznych situácií  a na rôzne účely. Vaše dieťa precvičuje pragmatiku, keď sa pýta na informácie „Čo to je“,  keď si niečo vyberie „Ja chcem toto“, keď samo nadviaže očný kontakt a usmeje sa na vás, ukáže na niečo, čo by chcelo alebo vtedy, keď vám podá vec.

Z hry si rýchlo urobíte zábavu plnú smiechu, keď na dieťa občas vysypete nelogickú vetu typu  „Tak a teraz musíme rozbiť vajíčko o tvoju hlavu“.  Vaše dieťa sa pravdepodobne začne smiať a povie vám, že ste smiešny… veď na rozbíjanie vajíčok sa vždy používa misa.

Dobrý nápad je mať poruke fotoaparát a fotiť jednotlivé aktivity počas varenia alebo pečenia. Zábava bude pokračovať, keď budete neskôr spolu s dieťaťom nalepovať fotky na kus papiera alebo do zošita. Takýto denníček zážitkov je skvelá vec, pretože umožňuje, aby ste s dieťaťom rozprávali a o špeciálnom čase, kedy ste spolu piekli dobroty znova a znova. Nehovoriac o tom, že denníček dieťa môže ukázať príbuzným a priateľom a tak si znova precvičovať pojmy, ktoré sú spojené s varením alebo pečením.

Článok vám prinášame v spolupráci s www.infosluch.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár