Máte malé dieťa s poruchou sluchu? Neviete na koho sa obrátiť?

Mgr. Silvia Hovorková 0

Máte pocit, že so sluchom vášho dieťaťa nie je niečo v poriadku? Spí hlboko aj keď vedľa neho hlasito rozprávate? Prestalo bľabotať (po 9 mesiaci)? 

Ak si myslíte, že vaše dieťa má poruchu sluchu, porozprávajte sa so svojím lekárom, prípadne sa obráťte na iných odborníkov.

shutterstock

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pre deti s poruchou sluchu na Hrdličkovej ulici 17 v Bratislave vytvorilo úsek ranej intervencie práve pre Vás.

O poruchách sluchu

V poslednom období sme toho už veľa popísali o poruche sluchu a o tom, že je skutočne dôležité začať s intervenciou čo najskôr… a keď povieme ČO NAJSKÔR, tak tým myslíme v prvom roku života. Už ste pravdepodobne počuli, že prvé roky dieťaťa sú mimoriadne dôležité pre celkový vývin dieťaťa, obzvlášť to však platí pre komunikáciu a sluchové vnímanie.

Výskum ukázal, že deti, ktoré začnú so špeciálno pedagogickou intervenciou pred 6 mesiacom života a používajú kvalitné načúvacie prístroje, majú lepší základ pre komunikáciu a vývin hovorenej reči ako iné deti. Napriek tomu sa nám opakovane stáva, že sa do Centra špeciálno pedagogického poradenstva dostávajú deti s poruchou sluchu až vo veku 4-5 rokov, prípadne deti, ktoré začnú zlyhávať v základnej škole. 

Prečítajte si aj: Ste si istí, že vaše dieťa počuje?

Dôvodov prečo sa tak deje je hneď niekoľko – širšia rodina, ktorá vás rodičov presviedča, že dieťa z „toho“ ešte vyrastie (veď aj iné deti v rodine začali hovoriť neskôr), lekári, ktorí majú pocit, že deti so strednou stratou sluchu alebo s jednostrannou stratou sluchu nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, veď na to druhé uško dieťa počuje (bohužiaľ aj tieto deti môžu neskôr zlyhávať v prostredí, ktoré je hlučné – napr. v školskej triede), systém starostlivosti na Slovensku, ktorý vás často v pôrodnici neupozorní na to, že existujú Centrá špeciálno-pedagogického poradenstva, ktoré ponúkajú pomoc rodinám ako ste vy.

Čo v Centre ponúkame?

Intervencia v rodine

Vďaka Nadácii Pontis dochádza odborník na ranú intervenciu s deťmi s poruchou sluchu do domáceho prostredia rodiny. Jej cieľom je pomôcť rodičom budovať komunikáciou s dieťaťom pomocou reči a (alebo) posunkov, zlepšovať sluchové vnímanie a rozvíjať vývin dieťaťa v oblasti myslenia, sociálnych vzťahov, motoriky a sebaobsluhy. Špeciálne sa zameriavame na spoločné čítanie rodičov s deťmi, pretože čítaním sa prirodzene rozvíja slovná zásoba, ktorá často zaostáva práve u detí s ťažkou poruchou sluchu.

Intervencia v poradni zahŕňa

  • špeciálno pedagogickú a psychologickú diagnostiku a intervenciu, tvorbu individuálneho vzdelávacie programu,
  • emocionálnu podporu rodiny v náročných životných situáciách – psychologické poradenstvo,
  • informácie o vyšetreniach sluchu, načúvacích prístrojoch a kochleárnom implantáte, metódach komunikácie, vývine jazyka, kultúre a komunite nepočujúcich,
  • podporu rodinám a učiteľom pri integrácii detí s poruchou sluchu medzi počujúcich rovesníkov,
  • sprostredkovanie kontaktov na odborníkov a mnoho iného.
shutterstock

Podporné rodičovské skupiny

Priestor, kde sa môžete učiť zo vzájomných skúseností, hovoriť o svojich pocitoch, starostiach aj očakávaniach. Na skupinku môžeme prizvať dospelé osoby s poruchou sluchu od ktorých sa dozviete, aké to je žiť s poruchou sluchu.

Požičovňa kníh a didaktických pomôcok

Vďaka finančnej podpore ČSOB nadácie a Nadácie VÚB sme zriadili miestnosť pre ranú intervenciu a zakúpili publikácie a DVD o poruche sluchu a pomôcky pre deti raného veku, ktoré si môžu rodičia na určitú dobu zapožičať.

Ako vidíte, na rodinách s deťmi s poruchou sluchu nám záleží a snažíme sa v rámci našich personálnych a technických možností pomôcť každému, kto o pomoc prejaví záujem.

Ak máte záujem prísť sa do Centra špeciálno-pedagogického poradenstva na Hrdličkovej 17 v Bratislave pozrieť, kontaktujte Mgr. Silviu Hovorkovú, PhD. poradnahovorkova(at)gmail.com v prípade detí vo veku od 0-6 rokov a Mgr. Klaudiu Guštafíkovú kgustafikova(at)gmail.com v prípade školských detí a mládeže s poruchou sluchu.

Inšpirujte sa: 14 tipov pri bolesti uší.

Ak nie ste z okolia Bratislavy a dochádzať do našej poradne je pre vás náročné, určite sa obráťte na iné Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva (niektoré majú odborníkov aj na poruchu sluchu – tzv. surdopédov). Zoznam Centier špeciálno-pedagogického poradenstva z celého Slovenska nájdete napríklad tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár