„Má vaša dcéra výtok?“ „Nie, len taký normálny.” Takýto rozhovor môže odznieť v ambulancii detského lekára alebo detského gynekológa často. Rozoberme si teda obe dôležité slová „výtok“ a „normálny“.
Výtok je príznakom zápalového ochorenia pošvy a vonkajších rodidiel, nie samotným ochorením (tak ako horúčka nie je chorobou sama o sebe, ale len jedným z jej príznakov). K ďalším príznakom takéhoto ochorenia je začervenanie tejto oblasti, svrbenie či pálenie. Výtok môže mať rôzny charakter – najčastejší je hnisavý (žltý, belavo-smotanový alebo až do zelena), ale môže byť aj riedky, vodnatý, niekedy spenený alebo naopak hustý pripomínajúci tvaroh, niekedy môže byť zakrvavený.
Každý z nich je typický pre určitý druh zápalu, takže skúsený lekár už zo vzhľadu výtoku dokáže určiť jeho pravdepodobnú príčinu. Ak však chce mať istotu, mal by vzorku výtoku odobrať a nechať vyšetriť v mikrobiologickom laboratóriu (tzv. kultivácia), ktorá určí nielen vyvolávateľa zápalu, ale vytipuje aj lieky, ktoré je najlepšie zvoliť na liečbu (citlivosť). Nevyhnutné je to najmä v prípadoch, kedy sa výtok vyskytuje opakovane, alebo pretrváva aj po liečbe, prípadne kde je združený aj s iným druhom zápalu – močových ciest, angínou alebo so zápalom horných ciest dýchacích.
Príčiny výtoku z rodidiel
Výtok u detí a panenských dospievajúcich dievčat má najčastejšiu príčinu v chybách hygieny – nedostatočná čistota spodnej bielizne, nedostatočné očistenie alebo tzv. obrátená hygiena po stolici, dotýkanie sa a škriabanie na rodidlách, používanie nevhodnej kozmetiky či dráždivých pracích práškov. Výtok môže vzniknúť aj v dôsledku pohlavného zneužívania dieťaťa.
Výtok dievčat zvyčajne nemôžeme považovať za normálny, musíme hľadať a odstrániť jeho príčinu (zlepšiť osobnú hygienu aj hygienu odevu, odnaučiť dieťa sa škrabať). Predpubertálne dievčatá by nemali používať bežne dostupné prípravky na intímnu hygienu ani parfémované mydlá. Čistou teplou vodou nemôžte poškodiť.
Liečba výtoku u dievčat
Liečba výtoku je vždy a predovšetkým lokálna. Liečenie výtoku podávaním celkových antibiotík nie je vhodné. Pokiaľ ide o závažnejšiu alebo združenú infekciu, potom je nutné celkovú antibiotickú liečbu doplniť tiež lokálnou liečbou.
Čo je „normálne“
U detí v kľudovom, bezhormonálnom (predpubertálnom) období normálny výtok neexistuje. U dievčat v období dospievania – vplyvom hormónov (estrogénov) sa mení prostredie pošvy. Povrchové bunky pošvovej sliznice začnú zhromažďovať cukor zvaný glykogén. Tiež žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Ten spolu s bunkovým glykogénom je výživnou pôdou pre mikroorganizmy mliečneho kvasenia.
Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá mení chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé (pH 4). Kyslé prostredie je v pošve zdravej dospelej ženy normálne. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“ chvíľu to trvá – preto býva v puberte sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžme výtok označiť za „normálny“.
Prečítajte si tiež: Detvianska móda, zrasty a plodnosť.
Takýto výtok je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny (akoby bola naškrobená). Tu nieje potrebná žiadna liečba. Je však na mieste zvýšená hygiena – častejšie oplachovanie rodidiel, vzdušné obliekanie (nie strečové vypasované rifle!), denná výmena nohavičiek, používanie slipových vložiek.
Spracované podľa knihy: J. Hořejší, Gynekologické problémy u detí a dospívajícich dívek