Každé dieťatko v jesennom období potrápi nádcha. Nádcha je zápalové ochorenie sliznice a podslizničného tkaniva nosa a prinosových dutín. Príčinou zápalu bývajú rôzne druhy vírusov a baktérií. Nádcha patrí medzi najčastejšie choroby najmä u detí. Nekomplikovaná trvá 7-10 dní. Nádcha sa prejavuje viacerými príznakmi.
1. Opuch sliznice pri zápale spôsobuje upchatie nosovej dutiny.U malých detí je upchatie podstatne väčšie vzhľadom na malé rozmery nosa. Novorodenci a dojčatá nevedia dýchať ústami, preto upchatý nos výrazne sťažuje dýchanie a kŕmenie. Deti sú nepokojné, plačlivé, majú ťažkosti s pitím mlieka, či prijímaním potravy.
2. Zvýšená tvorba hlienu tiež zhoršuje priechodnosť nosovej dutiny. Hlien sa pri prehľtaní dostáva do žalúdka, preto deti častejšie zvracajú. Odstraňovanie hlienu je sťažené, lebo malé deti nevedia smrkať. Hlien býva číry alebo belavý. Zmena farby na žltú, žltozelenú nás upozorňuje na možnosť bakteriálnej infekcie. Smrkanie alebo odsávanie odsávačkou je potrebné.
3. Teplota pri obyčajnej nádche nebýva príliš vysoká (do 38° C). Pri začínajúcich komplikáciách môže vystúpiť až nad 40° C.
4. Kašeľ sa môže objaviť pri zatekaní hlienu do hrtana. Silný kašeľ s vykašliavaním nás upozorňuje na možnosť komplikácie – rozšírenia zápalu na priedušky, pľúca.
5. Únava a bolesť hlavy tiež ovplyvňujú celkový stav dieťaťa.
Liečba
Liečbu detí s nádchou môžeme rozdeliť na podpornú – udržanie priechodnosti nosa a celkovú – podávanie liekov podľa ordinácie lekára.
Ako liečiť deti s nádchou?
Zvlhčovanie vzduchu a dostatočné vetranie miestnosti, kde sa dieťa nachádza je veľmi dôležité. Suchý vzduch zapríčiňuje zahusťovanie hlienov, ktoré zhoršujú priechodnosť nosa. Vhodné sú rôzne zvlhčovače. Jednoduchým riešením je mokrá plachta nad postieľkou. Je dobre, keď má dieťa hlavičku vo zvýšenej polohe.
Odstraňovanie hlienov z nošteka je základným predpokladom dobrej priechodnosti nosa. U dojčiat odstraňujeme hlien odsávačkou (v lekárňach majú viac druhov). Väčšie deti učíme správne smrkať. Upchať jednu polovicu nosa stlačením a smrkať cez druhú, potom opačne. Nos treba čistiť pred každým kŕmením a vtedy, keď dieťa horšie dýcha. Hlieny odstraňujeme aj pred každou aplikáciou liekov do nosa. Aby sme hlien ľahšie odsali, vysmrkali, treba ho skvapalniť. Najvhodnejším prostriedkom je soľný roztok. V lekárňach sú dostupné viaceré prípravky, ktoré sú určené na bežnú hygienu nosa. Tak, ako si denne čistíme zuby, tak by sme si mali každé ráno a večer urobiť aj toaletu nosa. Nosové spreje vhodné pre deti sa ľahko aplikujú, neštíp, uľahčujú vyčistenie nosa a zabezpečujú prirodzenú vlhkosť sliznice nosa. Po vyčistení nosa sa ľahšie a účinejšie dostávajú použité lieky na sliznicu nosa. Celkovú liečbu – použitie liekov koordinuje lekár detský alebo otorinolaryngológ.
Nádcha – častý jesenný spoločník
MUDr. Martin Hapčo CSc.
3
Co robit ak u dietatka (14 mesiacov) trva nadcha 2 tyzdne a viac? Ide stale o biele (priehladne) sopliky, nie zlte ani zelene ale nie a nie prestat. Treba navstivit lekara?
alergicka nadcha