Pri epileptickom záchvate rozhodujú minúty

0

26. marec je dátum, kedy si pripomíname Svetový deň epilepsie. Ľudia s týmto ochorením síce nemajú dôvod na „oslavu“, zásadný a dôležitý „darček“ však tento rok dostali mnohí z nich – predovšetkým deti a mladí ľudia do 18 rokov. Konečne majú možnosť využiť ako prvú pomoc pri epileptických záchvatoch jedinečný liek.

Na Slovensku doteraz nebol dostupný, hoci v iných krajinách je už niekoľko rokov liekom prvej voľby. Dnes už aj slovenské detičky a mladiství môžu namiesto rektálneho diazepamu siahnuť po alternatíve v podobe bukálneho midazolamu. Rozdiel je obrovský, predovšetkým vo forme podania – do úst namiesto do konečníka. Je plne hradený zo zdravotného poistenia, čiže BEZ DOPLATKU pacienta.

 

U detí a u seniorov

Epilepsia je závažné ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje predovšetkým opakovanými epileptickým záchvatmi. Tie však nie sú jedinými príznakmi. Chronické neurologické ochorenie má aj ďalšie prejavy, preto sa epilepsia zvykne označovať aj „choroba mnohých tvárí“.

Na Slovensku ňou trpí približne 70 tisíc ľudí. Pacienti sú zo všetkých vekových kategórií, týka sa však najmä detí v dojčenskom veku, adolescentov a starších ľudí. Najčastejšie je epilepsia diagnostikovaná u detí do 1 roka a druhým obdobím záchytu býva vek nad 75 rokov. Asi 5% detí prekoná v živote aspoň jeden epileptický záchvat, to však ešte neznamená diagnózu epilepsia.

Jedinečná striekačka, ktorá zmení váš život  

Už aj slovenskí pacienti majú nárok na jedinečný liek, ktorý pomáha ľahšie zvládať epileptické záchvaty u detí. Mnohí o tom však vôbec nevedia. Liek prvej voľby, ktorý je pri epileptickom záchvate nutné použiť ako prvú pomoc,  sa musí podávať rektálne. Nesie to so sebou množstvo komplikácií a diskomfortu, najmä s pribúdajúcim vekom detského pacienta. Zavádzanie liečiva do konečníka je vo vyššom veku dieťaťa komplikované a ťažko spoločensky prijateľné – stačí si predstaviť bežné životné situácie, napríklad, keď epileptický záchvat nastane v škole, na zastávke autobusu, na preplnenom námestí či na ihrisku.

Jedinečná forma podania na rozdiel od bežne zaužívaných liečiv výrazne zvyšuje kvalitu života pacientov s epilepsiou, aj ich blízkych. Výhodou lieku je jedinečná aplikačná forma, tzv. bukálne podanie. Jednoduchá aplikácia predstavuje rýchlu a účinnú pomoc pri záchvate. Ide o podanie na sliznicu ústnej dutiny, na vnútornú stranu líca (do priestoru medzi ďasno a líce).

Ďalším benefitom je rýchly nástup účinku – priemerný čas do zastavenia záchvatu po podaní bukálneho midazolamu je 8-10 minút. Výhodou je aj rýchlejší návrat k normálnemu fungovaniu ako pri  lieku s dlhším polčasom rozpadu. Dieťa po záchvate, pri ktorom bol podaný rektálny liek, často prespalo aj niekoľko hodín. Pacienti na Slovensku majú bukálny midazolam plne hradený zo zdravotného poistenia, nemusia zaňho doplácať. Ide o kvalitný, neinvazívny liek, ktorý sa dodáva v predplnených striekačkách, pripravených na jednoduché použitie bukálnou cestou. O jeho indikovaní pacientom s epilepsiou do 18 rokov rozhoduje výlučne lekár – špecialista (detský neurológ, epileptológ).



1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...